szkoła

A A A

Samorząd Szkolny oraz opiekunowie szkolnego Wolontariatu zwracają się do wszystkich uczniów z prośbą o włączenie się w akcję świątecznej pomocy naszym rodakom mieszkającym na Ukrainie. Mikołajkowe prezenty z naszej szkoły zawoziliśmy do Lwowa i okolicznych parafii od 2001 r. W ubiegłym roku uniemożliwiła to pandemia, a ponieważ i w tym roku sytuacja jest niepewna, postanowiliśmy, że zamiast paczek świątecznych przekażemy środki pieniężne.

W dniu 25 listopada troje naszych uczniów wzięło udział w XVIII edycji Małopolskiego Konkursu "Stół Pięknie Nakryty" - "Powrót do natury w kuchni i na stole".

W dniu 19 listopada czteroosobowe drużyny z sześciu klas pierwszych i drugich wzięły udział w grze terenowej w języku angielskim - Scavenger Hunt. Uczniowie, szukając na terenie szkoły kolorowych kopert ze wskazówkami do gry, musieli wykazać się nie tylko spostrzegawczością, ale i znajomością języka angielskiego. W wyrównanej rywalizacji w kategorii klas pierwszych zwyciężyła drużyna z klasy 1ER w składzie Patrycja Grzenia, Jakub Kudroń, Kinga Wołkowicz i Kamila Tarchała.

Dnia 26 listopada wolontariusze ZSEG z klasy II TE: Justyna Babło, Gabriela Gut, Martyna Kocik oraz Mikołaj Żołądź odwiedzili najstarszą grupę „ZUCHY” w Przedszkolu Niepublicznym „Promyczek”. Przedszkolaki mogły przenieść się na chwilę do świata baśni i wysłuchać opowieści o Czerwonym Kapturku i złym wilku. Następnie dzieciaki uczestniczyły w grach i zabawach, odnoszących się do tekstu bajki. Dzieci okazały się wspaniałymi słuchaczami, a wolontariusze zostali zaproszeni na kolejną wizytę do przedszkola. 

Katarzyna Curyło

Technikum nr 3 oraz Branżowa Szkoła I stopnia nr 3 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych uczestniczą w programie "Aktywna Tablica" na lata 2020 - 2024. 
W ramach programu zakupiono:
- dla Technikum - 7 laptopów wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu udostępnianego przez ucznia lub nauczyciela w czasie rzeczywistym za pośrednictwem transmisji audiowizualnej;
- dla Szkoły Branżowej I stopnia - 6 laptopów wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu udostępnianego przez ucznia lub nauczyciela w czasie rzeczywistym za pośrednictwem transmisji audiowizualnej oraz 1 projektor.

Dnia 23 listopada 2021 roku odbył się I etap (szkolny) - Ogólnopolskiej Olimpiady "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" organizowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
W tym etapie wzięło udział 94 uczniów różnych klas naszej szkoły: Kl. 4 TE, 3 ER, 3 TEG, 3 DRG, 2 TE, 2 MR, 1ER.                                Uczniowie rozwiązywali test składający się z 20 pytań.

Największą wiedzą z zakresu ubezpieczeń społecznych wykazały się 3 uczennice: Katarzyna Kozioł (kl. 4 TE),                           Kamila Banaś (kl. 4 TE) i Martyna Smagacz (kl. 2 MR), zdobywając maksymalną ilość punktów z testu.                                              Tym samym, uczennice zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego Olimpiady.
Serdecznie im gratulujemy i życzymy powodzenia podczas rozgrywek w Krakowie.

                                                                                                                                             Marzena Malec-Witek

25 listopada 2021 roku pożegnaliśmy Naszego Serdecznego Kolegę Sebastiana Dembickiego.

 Sebastian Dembicki większość swojego zawodowego życia związany był z naszą szkołą – Zespołem Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tanowie i w historii tej szkoły pozostawił pięknie zapisaną kartę. Swoją pracę rozpoczął w roku 2004. W ciągu 17 lat był niejednokrotnie doceniany i wyróżniany za wybitne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.
Jako nauczyciel i wychowawca dbał o potrzeby uczniów, dając im na co dzień czas, siły i przykazując życiową mądrość. Zawsze starał się, by jego uczniowie wszechstronnie się rozwijali w atmosferze zrozumienia, bezpieczeństwa i w przekonaniu o własnej wartości.
Swoim poczuciem humoru, żartem umiał załagodzić nawet najtrudniejsze sytuacje.

A przecież nie cały umieram, to co we mnie niezniszczalne trwa!
Teraz staję twarzą w twarz z Tym, który jest...

Jan Paweł II "Tryptyk Rzymski"

 

W tym bolesnym czasie składamy wyrazy żalu i współczucia Rodzinie i wszystkim Najbliższym z powodu śmierci naszego Kolegi Sebastiana Dembickiego. Odszedł od nas Człowiek niezwykły, Nauczyciel życia, Wychowawca pokoleń, Kolega i Przyjaciel. Wiadomość o Jego śmierci przyjęliśmy ze smutkiem. Pozostanie On w naszej szkolnej pamięci, a nasza modlitwa niech będzie pocieszeniem dla wszystkich pogrążonych w żałobie. Powierzamy Go Panu Bogu w modlitwie.

 

Dyrekcja i społeczność szkolna
Zespołu Szkół Ekonomiczno–Gastronomicznych w Tarnowie

W dniu 24 listopada odbył się konkurs „Wróżba andrzejkowa”. Z wyzwaniem zmierzyło się 16 uczniów naszej szkoły. Pomysłowość, aranżacja i smak potraw były oceniane przez jury w składzie: szef kuchni restauracji „Lemon” Janusz Gancarczyk, absolwentów naszej szkoły: kucharza restauracji „Lemon” Wojciech Bąba, kucharz restauracji „Destilo” Kacper Szot, kucharz restauracji „Pałac Goetza” Marcin Słowik.

5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, z tej okazji Wolontariat Szkolny ogłasza konkurs na najciekawszy plakat promujący idee wolontariatu. Prace plastyczne mogą być wykonane dowolną techniką artystyczną na papierze o formacie A3 (z wyłączeniem grafiki komputerowej). Termin dostarczenia prac: 3 grudnia 2021 r. Szczegóły konkursu znajdują się w załączonym regulaminie.

Regulamin konkursu


Organizatorzy: pani K. Curyło oraz pani M. Bystrowska

W październiku 2021 r. dwie grupy uczniów z naszej szkoły odbyły szkolenie z zakresu baristyki. Był to kurs podstawowy. Zajęcia miały miejsce w Małopolskiej Szkole Baristów prowadzonej przez p. Renatę Lebiedzką.

Łucja Plebanek i Karol Wajda z klasy 2TD zdobyli wyróżnienie w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie dla szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

W piątek 19 listopada klasa 2 TD uczestniczyła w wykładzie dr Krzysztofa Kleszcza: "Czy trzeba bać się radioaktywności?". Wykład odbył się w Katedrze Chemii PWSZ w Tarnowie w ramach Tarnowskich Piątków Chemicznych.
Radioaktywność jest naturalnym elementem środowiska, chociaż niekiedy budzi obawy i zwykle kojarzy się negatywnie. Jednak radioaktywność to nie tylko wypadek w Czarnobylu i bomby atomowe – to także medycyna i liczne zastosowania w przemyśle i technice. Kiedy odkryto zjawisko radioaktywności? Jakie zastosowania pojawiły się dla tego zjawiska? Co ma wspólnego z radioaktywnością urządzenie do dopasowania butów? Podczas wykładu uczniowie mogli posłuchać o licznych pomysłach dotyczących zastosowania radioaktywności, niektóre wzbudzały uśmiech, inne zaś mroziły krew w żyłach.

Mariola Kozłecka

Dnia 18 listopada 2021 roku odbyło się spotkanie z Panem Janem Kiełbasą - absolwentem naszej szkoły - dziś Dyrektorem Domu Maklerskiego BDM S.A. oddział w Tarnowie.
W spotkaniu uczestniczyła grupa młodzieży z naszej szkoły oraz innych szkół średnich miasta Tarnowa, należąca do Tarnowskiego Centrum Młodych Inwestorów: m.in. II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych.

Wizyta w Fundacji Zmieńmy Świat - przekazaliśmy dary zebrane wśród społeczności szkolnej w czasie akcji Puszka dla Okruszka: 60 kg karmy suchej, 2 kg karmy mokrej, 23 litry żwirku oraz legowiska i zabawki. W imieniu podopiecznych Fundacji serdecznie dziękujemy ❤ wszystkim darczyńcom. 

Z radością i dumą pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskim konkursie historycznym organizowanym przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej dla uczniów szkół ponadpodstawowych w 100 – lecie III Powstania Śląskiego.

Z radością i dumą pragniemy poinformować, że uczennice naszej szkoły Zuzanna Lis oraz Ewelina Bogdan zdobyły wyróżnienie w XIV Powiatowym Konkursie Mitologicznym. 
Edycja 2021 miała nieco inny charakter niż dotychczas, ponieważ zadaniem uczestników było napisanie pracy na jeden z czterech tematów nawiązujących do mitologii. Wręczenie nagród odbędzie się w grudniu 2021r.
Życzymy Zuzannie i Ewelinie dalszych sukcesów i ciągłego rozwijania zainteresowań literackich.

Anna Pojedyniec, Anna Gąsior

Spotkanie z Robertem Beściakiem - prezesem Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy i właścicielem Winnicy Dąbrówka, jednej z wielu winnic w regionie ENO Tarnowskie.
We wrześniu klasy 4TT oraz 4TD wraz z opiekunami miały okazję zwiedzać winnicę położoną w miejscowości Dąbrówka Szczepanowska.

Trwa VI edycja konkursu „Polska Niepodległa”. To propozycja skierowana do uczniów tarnowskich szkół podstawowych z klas V-VIII i szkół ponadpodstawowych. Pula nagród w tegorocznej edycji konkursu plastycznego wyniesie 3 tysiące złotych. Prace w formie plakatu można składać do 22 listopada.
Zgłoszone prace będą oceniane w trzech kategoriach: klasy V-VIII szkół podstawowych, szkoły ponadpodstawowe oraz Miasto Tarnów Pierwsze Niepodległe. W przypadku tej ostatniej jest to kategoria tematyczna dla wszystkich uczestników (uczniów szkół) bez podziału na wiek. Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę w swojej kategorii wiekowej oraz jedną w kat. Miasto Tarnów Pierwsze Niepodległe.

Dnia 17 listopada 2021 r. w ramach obchodów 110-lecia ZSEG odbyło się spotkanie z absolwentem szkoły Panem nadkomisarzem Robertem Kozakiem - zastępcą Komendanta Komisariatu Policji Tarnów- Centrum. Pan Robert Kozak ukończył naszą szkołę z tytułem Technika żywienia zbiorowego. Jednak zafascynowany służbą mundurową kontynuował swoją karierę zawodową w tym kierunku. Po studiach i wielu latach niełatwej służby, zdobywając kolejne stopnie awansu zawodowego, spełnił się jako policjant. Podczas spotkania z uczniami naszej szkoły: kl. 3 TDG, 3 BC i 2 TE wygłosił prelekcję dotyczącą bezpieczeństwa wśród młodzieży. Jak sam podkreślił zawsze z wielkim sentymentem wraca do lat spędzonych w murach Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie. 

Zapraszamy uczniów klas cukierniczych i gastronomicznych do wzięcia udziału w konkursie cukierniczym, który odbędzie się 1.12.2021 r. Tematem konkursu są „Słodkie mikołajki”
Szczegóły i regulamin konkursu dostępne są na stronie szkoły lub u organizatorów konkursu: pani Janiny Grzyb, Agnieszki Migdał i Barbary Jurczyk.
Na zgłoszenia czekamy do 26 listopada 2021 r.

Regulamin konkursu

Barbara Jurczyk

10 listopada 2021 świętowaliśmy w szkole 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W nastrój 11 Listopada wprawili nas uczniowie z: klasy 2TD, Koła Miłośników Poezji oraz Chóru Szkolnego.
Scenariusz Uroczystości przygotowała mgr Krystyna Gawdzińska. Pomoc w realizacji: mgr Mariola Kozłecka, mgr Agnieszka Salawa, mgr Agnieszka Jarząb, mgr Józef Hanus, s. Katarzyna Starek. Wszystkim Uczniom i Opiekunom dziękujemy za pracę i gratulujemy udanego występu, który był pełną wzruszeń lekcją historii.

s. Katarzyna

Wojewódzkie Biuro Spisowe informuje, że w dniach od 12 do 24 listopada br. w całej Polsce zostanie przeprowadzone badanie kontrolne mające na celu oszacowanie błędu pokrycia i ocenę jakości danych pozyskanych w niedawno zakończonym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 r.

W dniu 10 listodada świętujemy w szkole kolejną rocznicę Odzyskania Niepodległości. W tym dniu o godz. 10.35 oraz 12.15 odbędą się uroczyste akademie.
O godz. 11.30 wspólnie odśpiewamy "Mazurka Dąbrowskiego", włączając się w akcję MEiN "Szkoła do hymnu". Hymn będzie odtworzony przez radiowęzeł szkolny. Każda klasa włączy się w śpiew hymnu. 

Zapraszamy uczniów klas gastronomicznych do udziału w konkursie na "Najlepszego ucznia w zawodzie kucharz", który odbędzie się 24 listopada br. Tematem konkursu jest "Wróżba Andrzejkowa". Szczegóły i regulamin konkursu dostępne są na stronie szkoły lub u organizatorów konkursu pani Haliny Stec, Pani Aleksandry Szczygiełek, pani Zofii Januś.
Na zgłoszenia czekamy do 19 listopada.

Regulamin konkursu

W dniu 5 listopada 2021 młodzież ZSEG wzięła udział w XXXII Małopolskim Złazie Patriotyczno-Turystycznym ,,Szlakami Legionistów”. Wyruszając z Łowczowa 29 osobowa grupa wędrowała szlakiem prowadzącym na Cmentarz Polskich Legionistów, by oddać hołd poległym w boju.

W dniu 4 listopada Zarząd Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych wraz z klasą 2TE, 1ER oraz uczestnikami etapu szkolnego Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej wziął udział w V seminarium z cyklu „Łódzkie spotkania u Ekonomistów” pt.: „Rola giełd w rozwoju społeczno-gospodarczym”.

3 listopada 2021 odbył się szkolny Etap Olimpiady Statystycznej w formie online. W etapie okręgowym naszą szkołę będą reprezentować: Ewelina Bogdan- klasa 2MR, Katarzyna Kozioł - klasa 4TE oraz Kacper Kozłowski klasa 3DRG.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Anna Kantor

Biblioteka szkolna ZSEG ogłasza literacki konkurs czytelniczy ze znajomości mitologii.
Zapraszamy wszystkich chętnych w dniu 22 listopada (poniedziałek) lub 25 listopada (czwartek) do biblioteki szkolnej w godzinach od 12.00 do 13.00
Na zwycięzców czekają nagrody!!!

Anna Pojedyniec
Małgorzata Skrabacz

Szkolny Wolontariat zaprasza chętnych uczniów do udziału w projekcie patriotycznym „BohaterON w Twojej Szkole”. Celem Akcji jest podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego za sprawą przeprowadzonych lekcji tematycznych oraz dobrowolne wysłanie kartki/listu/laurki z życzeniami. Termin realizacji: listopad 2021r.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie proszone są o kontakt z p. K. Curyło

Zapraszamy uczniów wszystkich klas do udziału w konkursie pn. „Poznaj swoje prawa w pracy”. ogłoszonym przez Państwową Inspekcję Pracy.

29 października 2021 r. i 4 listopada 2021 r. wolontariusze z ZSEG przeprowadzili kwestę na Starym Cmentarzu. Środki finansowe, zebrane podczas zbiórki zostaną przeznaczone na odnowę polskich mogił na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie i na Kresach.

Nasi uczniowie: Kinga Maj, Katarzyna Zając oraz Piotr Bieleński zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego konkursu Manager Roku. Rozgrywki finałowe odbędą się 2 i 3 grudnia.
GRATULUJEMY I TRZYMAMY KCIUKI!

Konkurs "Manager roku" oparty jest o Branżowe Symulacje Biznesowe firmy REVAS. Podczas rywalizacji 3-osobowe zespoły wcielają się w zarząd firmy i podejmują decyzje dotyczące zarządzania wirtualnym przedsiębiorstwem.

konkurs obywatel mediówMamy wyniki konkursu "Nowoczesny Patriota obywatelem mediów".
Konkurs to druga część projektu "Obywatel Mediów", który polegał na przygotowaniu trzech materiałów dziennikarskich w formie odpowiedniej do mediów społecznościowych (Facebooka, Instagrama, Twittera).
Wyniki finalne to suma ocen prac konkursowych i punktów zdobytych z quizów z poszczególnych webinariów w pierwszym etapie projektu.
20 uczniów ZSEG w Tarnowie ukończyło projekt, a czterech znalazło się w pierwszej dziesiątce konkursu!
Są to::
na miejscu IV - Sebastian Cichowski, klasa 3TE,
na miejscu VII - Oliwia Jankosz, klasa 2TEG,
na miejscu VIII - Gabriela Kozioł, klasa 2TEG,
oraz na miejscu IX Dawid Psioda, klasa 2DRG. 
Wszystkim uczestnikom projektu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :) 

Anna Kantor

Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża ustanowione zostały w 1972 r. i trwają od 22 do 26 listopada każdego roku.
Ruch Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża jest integralną częścią struktur PCK.
Te kilka listopadowych dni to święto wszystkich Czerwonokrzyskich Honorowych Dawców Krwi i czas podziękowań: wszystkim Honorowym Dawcom Krwi w naszej szkole , wolontariuszom i sympatykom Ruchu HDK PCK, składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, miłości, szczęścia oraz sukcesów w nauce i w życiu . Dziękujemy za cząstkę siebie, jaką bezinteresownie oddajecie nieznanym ludziom, chorym w szpitalach oraz za pomoc i pracę, jaką wykonujecie promując ideę honorowego krwiodawstwa.

000120 uczniów klas: 2teg, 2drg, 3te w okresie od 6 października do 19 listopada 2020r wzięło udziału w projekcie "Obywatel mediów", realizowanym w ramach konkursu Województwa Małopolskiego „Edukacja – zdalnie i cyfrowo” realizowanego przez Stowarzyszenie Demokracja w praktyce, dzięki któremu nabyli wiedzę z zakresu edukacji medialnej, pozyskali umiejętności z dziedziny retoryki oraz poznali wartość nowoczesnego patriotyzmu.
Uczniowie w tym czasie wzięli udział w 13 bezpłatnych webinarach oraz konkursie na materiał dziennikarski „Nowoczesny patriota obywatelem mediów”. Teraz czekamy na wyniki konkursu.
Szkolny opiekun projektu: mgr Anna Kantor

plakat1„W hołdzie Polskiemu Papieżowi” to cykl działań podjętych przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Tarnowie, Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców Oddział w Tarnowie, Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży KANA w Tarnowie, Uniwersytet Nauczania Społecznego Jana Pawła II w Tarnowie dla uczczenia 100. rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie organizuje XIX edycję Ogólnopolskiego Konkursu pn. Szkolna Internetowa Gra Giełdowa. Jest to symulacyjna gra inwestycyjna, która uczy młodych ludzi inwestowania na giełdzie papierów wartościowych bez utraty własnych pieniędzy. Wszyscy uczniowie, którzy chcą poznać tajniki inwestowania oraz sprawdzić trafność swoich decyzji na rynku kapitałowym, proszeni są o zgłaszanie się w 2-osobowych zespołach do Pani Marzeny Malec-Witek i Pani Małgorzaty Migduły. Zgłoszenia prosimy przesyłać poprzez e dziennik (podając imiona i nazwiska uczniów tworzących dany zespół, klasę i nazwę zespołu). Termin przesyłania zgłoszeń: 26 listopada 2020 r. Poniżej link do szczegółowych informacji na ten temat: https://www.gpw.pl/sigg






W ramach obchodów Święta Szkoły zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w Szkolnym Konkursie Wiedzy o patronie Józefie Piłsudskim. Konkurs odbywa się w kategorii: test wiedzy, praca plastyczna, prezentacja multimedialna, praca literacka.
Regulamin konkursu

Dnia 19.11.2020 r. uczniowie pięciu klas naszej szkoły: kl. III TE, kl. II THG, kl. I TE, kl. IV TE, kl. III TM uczestniczyli w spotkaniach z zakresu edukacji prawnej w ramach realizacji projektu pn. "Edukacja – zdalnie i cyfrowo". Zajęcia w formie on-line prowadził Pan Witold Krzak ze Stowarzyszenia "Podaruj dzieciom promyk słońca".

W trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha. Dziennikarz w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący – aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Z okazji święta szkoły, które obchodzone jest 5 grudnia organizuję dla Was drodzy uczniowie Konkurs o Historii i Kulturze Krajów Anglojęzycznych.
Celem tego konkursu jest poszerzenie Waszej wiedzy o historii i kulturze krajów obszaru języka angielskiego. Jest to konkurs, który odbywa się w języku polskim.

Biblioteka szkolna ogłasza Literacki konkurs czytelniczy online ze znajomości mitologii.
Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich chętnych uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno –Gastronomicznych w Tarnowie.

Konkurs będzie miał formę testu, zostanie przeprowadzony w dniu 30 listopada 2020 roku o godzinie 13.00 i będzie odbywał się na platformie Microsoft Teams. Warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału (do 28 listopada br.) do organizatora konkursu, mgr Anny Mleczko poprzez platformę Microsoft Teams (np. czat).

Dnia 19.11.2020 r. w godzinach od 8.50 do 13.00 odbędą się zajęcia z zakresu edukacji prawnej w ramach realizacji projektu pn. "Edukacja – zdalnie i cyfrowo ". Spotkania będą prowadzone przez przedstawiciela Stowarzyszenia "Podaruj dzieciom promyk słońca" w formie on-line za pomocą komunikatora Zoom.
Klasy uczestniczące w zajęciach:

Ostateczne wyniki  wyborów do prezydium Samorządu Uczniowskiego 2020/2021
S E R D E C Z N I E   G R A T U L U J E M Y

W dniu 14.10.2020 roku upłynął termin oddawania głosów w formie elektronicznej na kandydatki do prezydium Samorządu Uczniowskiego. Do głosowania przystąpiło 325 osób.
Frekwencja wyborcza wyniosła 40%.

Skład Prezydium Samorządu Uczniowskiego:
Ziewacz Katarzyna II DRG oraz Cichowski Sebastian klasa III TE – przewodniczący samorządu szkolnego
Julia Jeleń klasa II TD oraz Józef Strzesak klasa II THG – zastępcy przewodniczących szkoły

Dokumentacja dotycząca głosowania do wglądu u opiekunów Samorządu Uczniowskiego.
Wszystkim kandydatom serdecznie gratulujemy oraz życzymy wytrwałości i jak najlepszych efektów w pełnieniu nowych funkcji, a wszystkim nauczycielom oraz społeczności uczniowskiej serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

Drodzy uczniowie z okazji święta naszej szkoły, które przypada na 5 grudnia, mamy dla Was konkurs kulinarny on-line.
Gorąco zachęcamy do zabawy bo czekają na Was atrakcyjne nagrody.
Konkurs ma formułę otwartą i jest skierowany do wszystkich uczniów, czyli ze wszystkich profilów zawodowych Zespołu Szkół Ekonomiczno- Gastronomicznych w Tarnowie!!!
Stwórz danie główne lub deser z wykorzystaniem produktów polskiego pochodzenia. Produktami obowiązkowymi do wykorzystania są nasze wspaniałe POLSKIE WARZYWA ORAZ POLSKIE OWOCE. Reszta składu dania zależy od waszej kreatywności i umiejętności :)

Potrawa niby prosta. Trzeba trochę ziemniaków, jajko, mąkę, przyprawy i już można smażyć. Na smalcu, czy na oleju? Wyśmienita potrawa znana już w XVII wieku - z czego się je robi -wiadomo, z ziemniaków. Przepisów i dodatków, z którymi można je jeść jest całe mnóstwo. Tradycja jest długa i prosta,

WYNIKI KONKURSU BIBLIOTECZNEGO PT. „MÓJ NAJFAJNIEJSZY MĘSKI BOHATER LITERACKI”
Z okazji przypadającego 30 września Dnia Chłopaka, biblioteka szkolna ogłosiła konkurs na opisanie męskiego bohatera literackiego znanego z lektury bądź innej dowolnej książki, który wg piszącej osoby jest najbliższy ideałowi.

W piątek 13 listopada przedstawicielki klasy 4DH wraz z wychowawczynią odwiedziły siedzibę Fundacji Zmieńmy Świat w Tarnowie aby przekazać zebraną podczas akcji Puszka dla Okruszka karmę. W imieniu podopiecznych 🐱🐱🐱 fundacji dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy wzięli udział w akcji ❤❤❤

Zapraszamy uczniów wszystkich klas do udziału w konkursie pn. „Poznaj swoje prawa w pracy”. ogłoszonym przez Państwową Inspekcję Pracy.
Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy dotyczącej przepisów prawnej ochrony pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Wydarzenia z jesieni 1918 roku położyły kres ponad stuletniej niewoli naszej Ojczyzny. Lata upokorzeń i krwawych zrywów niepodległościowych przyniosły upragnioną wolność. Tę wolność musieliśmy sobie jednak wywalczyć. Mimo ustaleń pokojowych granice Polski stanęły w ogniu. Dziś, kiedy Ojczyzna nie wymaga już od nas najwyższej ofiary, tym bardziej liczy się pamięć o tamtych dniach i bohaterach, którzy bez wahania oddali swe życie, by wskrzesić Polskę. Święto to powinno być radosnym spotkaniem współczesnych pokoleń Polaków, być może różnych, lecz połączonych pamięcią, wiernością i miłością do własnego kraju.

Zgodnie z Rozporządzeniem MEN (zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19) do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych.

Na podstawie powyższego rozporządzenia oraz wcześniejszych Zarządzeń Dyrektor szkoły, dokonano aktualizacji Regulaminu zdalnego nauczania.

Uczniowie klas czwartych (IV TM, IV TE oraz IV DH/H), którzy przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w sesji styczeń-luty 2021 r., zajęcia praktyczne realizować będą w miejscu ich prowadzenia, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo.

Informujemy również, że uczniom klas maturalnych dyrektor szkoły może zapewnić w szkole konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje odpowiednio do egzaminu maturalnego.

Od dnia 9 listopada następuję zmiana podziału godzin. Plan został opublikowany na stronie szkoły. Proszę zwrócić uwagę, czy pod tabelą z planem zajęć klasy jest data 09-11-2020. Jeśli widnieje inna data to należy odświeżyć stronę lub skorzystać z innej przeglądarki.
Klasy czwarte mające zajęcia w szkole:
kl. IV TE - poniedziałki od odz. 8:00
kl. IV TM - środy od godz. 7:10
grupa technik handlowiec z IVDH - czwartki od godz. 8:00.

Uczniowie klas maturalnych zainteresowani konsultacjami w szkole proszeni są o ustalenie terminu z nauczycielem uczącym.

Elżbieta Zięba

1. W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 października 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020, poz. 1870), w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych obowiązuje:
1) Ograniczenie funkcjonowania szkoły od 24 października 2020 r. do 8 listopada 2020 r., polegające na prowadzeniu zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Wszystkie przedmioty ogólnokształcące, zawodowe teoretyczne i praktyczne odbywają się zdalnie.

Nauka w ZSEG odbywa się w trybie zdalnym do odwołania. Zarządzenie Dyrektora ZSEG dotyczące zdalnego nauczania.

Opiekunki Samorządu Uczniowskiego zwracają się z wielką prośbą do wszystkich uczniów naszej szkoły o śledzenie informacji, które zamieszczane będą w grupie Uczniowie ZSEG na platformie Teams.
Ze względu na zbliżające się wybory do samorządu uczniowskiego zamieszczane tam będą informację na temat kandydatów i formie przeprowadzenia wyborów. Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w głosowaniu o terminie będziecie poinformowani za pomocą wyżej wymienionej platformy.
Pozdrawiamy gorąco i życzymy Wszystkim dużo zdrowia

Dnia 2 grudnia 2019 roku o godz. 1115 w sali 115 odbędzie się I etap ogólnopolskiej Olimpiady: "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych". Wszyscy uczniowie, którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w konkursie proszeni są o zgłoszenie się w wyżej wymienionym terminie.

W listopadzie uczniowie klasy 2 BK wraz z wychowawcą prof. Małgorzatą Bystrowską przygotowali akcję informacyjną na temat roli drugiego śniadania w jadłospisie ucznia. Wykonane przez uczniów zestawy śniadaniowe trafiły do uczniów klas pierwszych.
Dziękujemy wszystkim za pomoc i pamiętajcie, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia.

22.11.2019 odbyła się  I edycja MPSZG 2019. Laureaci poszczególnych konkursów organizowanych w szkołach o profilu gastronomicznym pod patronatem MSKiC wzięli udział w potyczkach kulinarnych.

Dnia 22 listopada 2019 roku uczniowie należący do Tarnowskiego Centrum Młodych Inwestorów z sześciu tarnowskich szkół średnich spotkali się w naszej szkole. Byli to uczniowie: II Liceum Ogólnokształcącego, IV Liceum Ogólnokształcącego, V Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, oraz Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych wraz ze swoimi opiekunami.

W tym roku przypada 30 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. Tegoroczne hasło Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka brzmi: "Dla każdego dziecka, dzieciństwo".

Klasa Gospodarz Szkoły II TT wraz z wychowawcą zaprasza do wspólnej zabawy andrzejkowej w dniu 26 listopada tj. we wtorek. Od godziny 11.15 do 13.05 będziemy wspólnie wróżyć i przepowiadać przyszłość naszym profesorom oraz koleżankom i kolegom.
Do zabawy zapraszamy klasy wraz  nauczycielami uczącymi:
Na lekcji 6: klasy I DRG, II TF, II TE, III TM, I TMG
Na lekcji 7: klasy I ER , III TE, I TEG, I THG, I TM
Przyjdź w tym czasie do sali 116, a nasze wysoce wykwalifikowane wróżki ZSEG przepowiedzą Ci świetlaną przyszłość oraz zdradzą inne bardzo utajone sekrety.
Samorząd klasy II TT wraz z wychowawcą

W dniu 28 listopada 2019 r. o godz. 13:00 odbędzie się spotkanie podsumowujące projekt Zagraniczne staże szansą podwyższenia kompetencji zawodowych i społecznych”. Obecność obowiązkowa wszystkich uczniów, którzy byli w Wielkiej Brytanii. Obowiązuje strój szkolny.
Zapraszamy również rodziców uczniów, którzy byli na stażu.

Lista uczniów zakwalifikowanych do finałowego etapu konkursu

1. Kacper Strzelec 1 THG
2. Wiktor Cich 1 THG
3. Klaudia Mojek 1 THG
4. Karol Szatko 1 THG
5. Maciej Klempka 1 ER
6. Szymon Woźny 1 ER
7. Bartłomiej Kras 1 DRG
8. Daniel Pieczarka 1 TEG
9. Izabela Polanco Celorrio 1 TEG
10. Honorata Drużba 1 TM
11. Sylwia Madejska 2 TF
Wyżej wymienieni uczniowie proszeni są o kontakt z nauczycielem prowadzącym konkurs.

W piątek 15 listopada klasa 1 td uczestniczyła w wykładzie dr Krzysztofa Kleszcza „Elektrochemia – nie taka straszna.”

W dniu 16 listopada grupa chętnych uczniów z klasy I DRG, I TDG oraz ITD uczestniczyła w podstawowym szkoleniu baristycznym w Małopolskiej Szkole Baristów w Krakowie. Szkolenie poprowadziła Pani Renata Lebiedzka.

Galeria

W dniach 14-15 listopada 2019 r. odbył się pierwszy Test Kulinarny. Aby zakwalifikować się do konkursu uczniowie opracowali recepturę na potrawę sporządzoną z wykorzystaniem certyfikowanych produktów regionalnych.

Dnia 22 listopada 2019 r. o godz. 1200 w sali 115 odbędzie się prelekcja Dyrektora Domu Maklerskiego BDM S.A. - Pana Jana Kiełbasy. Tematem prelekcji będzie "Inwestowanie na GPW w Polsce - praktyczne wskazania". Zapraszamy aktywnych uczestników SIGG-18.

W dniu 8 listopada odbył się XXXI MAŁOPOLSKI ZŁAZ PATRIOTYCZNO -TURYSTYCZNY "SZLAKAMI LEGIONISTÓW", w którym uczestniczyły uczennice naszej szkoły z klasy I TM: Weronika Bartnik, Patrycja Okaz, Honorata Drużba i Gabriela Kusek.

W dniach 5 i 7 listopada w naszej szkole po raz kolejny zorganizowano warsztaty cukiernicze z zakresu artystycznego zdobienia pierników. Certyfikaty uzyskało 28 uczniów z klas: 1 DRG, ITDG, ITD, 1BC i 2 BC. Szkolenie poprowadziła pani Anna Bujak z firmy "Pierniczkomania". Gratulujemy ambitnym uczestnikom nowych umiejętności.

Agnieszka Migdał

Galeria

Szkolne Koło Miłośników Poezji zachęca uczniów do wzięcia udziału w Międzyszkolnych Konkursach Recytatorskich:
1) Konkurs Recytatorski "Wierni Bogu i Ojczyźnie" organizowany przez Szkołę Podstawową Nr 1 w Tarnowie oraz Teatr NIE TERAZ. Zakres przygotowania obejmuje dwa wiersze odnoszące się do związku Tarnowa z historią Legionów Piłsudskiego oraz dziejami polskiego skautingu i harcerstwa.
2)  Małopolski Turniej Recytatorski im. Andrzeja Bursy, organizowany przez MDK w Krakowie.

Z racji nadchodzącej pory jesienno-zimowej, klasa gospodarz – III DH wraz wychowawcą, organizują zbiórkę karmy dla bezdomnych kotów wśród uczniów i pracowników ZSEG w dniach 12 - 19 listopada. Prosimy każdą klasę o zakupienie przynajmniej JEDNEGO DUŻEGO opakowania SUCHEJ karmy dla KOTÓW i/lub opakowania żwirku dla kotów i przekazanie jej przedstawicielom klasy III DH, którzy będą dyżurować na I holu na przerwach o godzinie 9.25 i 12.50 od dnia 12 do 19 listopada. Karma zostanie przekazana tarnowskiej Fundacji „Zmieńmy Świat”, która opiekuje się bezdomnymi kotami na terenie miasta Tarnowa i okolic.

Wychowawca klasy 3 DH
Anna Srebro

Uczniowie ZSEG wzięli udział w warsztatach kulinarnych, które poprowadziły przedstawicielki koła Koła Gospodyń Wiejskich w ramach operacji „Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich".

grecja5Dzień 5  pobytu w Grecji rozpoczął się po kolacji dnia 4, czyli późną nocą. Zaczęliśmy pakować nasze rzeczy.

lisopad11Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918.

grecja4
Dzień czwarty pobytu w Grecji rozpoczęliśmy wczesnym rankiem, aby zaraz po śniadaniu udać się w podróż do Delf- centrum świata. Po 3-godzinnej jeździe dotarliśmy do celu naszej podróży i udaliśmy się do tamtejszego muzeum.

dzien3

Trzeciego dnia pobytu w Atenach, po  śniadaniu udaliśmy się do szkoły w Aegaleo, w której odbyły się warsztaty na temat praw człowieka i demokracji. Zaczely się one od małej rozgrzewki na holu, gdzie zostaliśmy podzieleni na grupy.

W ramach obchodów Święta Szkoły zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w Szkolnym Konkursie Wiedzy o patronie Józefie Piłsudskim.

Regulamin konkursu

dzien2

Drugi dzień pobytu w Grecji w ramach projektu Erasmus+ 'Get in Shape for Europe' rozpoczęliśmy wczesnym rankiem. Udaliśmy się do szkoły w Aigaleo gdzie powitano nas tradycyjną grecką przakąską.

W dniu 5 listopada, we wtorek, odbyło się spotkanie z radcą prawnym reprezentującym Stowarzyszenie Centrum Pomocy Auxilium. Radca prawny przybliżył młodzieży wiedzę na temat praw konsumenta oraz podstawowych zasad postępowania cywilnego oraz administracyjnego w sytuacjach spornych i konfliktowych na linii konsument – sprzedawca.

grecja2Dzień rozpoczęliśmy od zbiórki na dworcu PKS w Tarnowie, po czym wyruszyliśmy w kierunku warszawskiego lotniska.

W dniach 30 - 31 października 2019 roku uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych im. J. Piłsudskiego w Tarnowie wraz z nauczycielami wzięli udział w kweście Ocalamy polskie groby i miejsca pamięci narodowej we Lwowie i na Kresach Wschodnich. Kwesta została zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział w Tarnowie.

Wycieczka na 23. Targi Książki do Krakowa. 

Dnia 25 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielkami panią Anną Pojedyniec i panią Anną Mleczko brali udział w 23. Targach Książki w Krakowie.
Motywem przewodnim obecnej edycji jest cytat zaczerpnięty z książki „Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafὁna – „Czytać to bardziej żyć”.

W dniach 2- 30 listopada br. odbędzie się trzecia edycja projektu „Upoluj swoją książkę”, dzięki której uczniowie i nauczyciele będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Biblioteka naszej szkoły bierze udział w tej akcji.
W celu skorzystania zeskanuj kod i czytaj/słuchaj przez cały listopad w całości i za darmo - 12 bestsellerów książkowych.
Szczegółowych informacji udzieli mgr Anna Pojedyniec.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza uczniów szkół średnich z całego kraju do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych".
I etap olimpiady (szkolny) odbędzie się 2 grudnia 2019 r. w szkołach, które zgłoszą swoich uczniów do konkursu.
Uczniowie chętni do udziału w olimpiadzieproszeni są o zgłaszanie się do Pani Marzeny Malec-Witek oraz Pani Anny Kantor do 8 listopada 2019 r.

W dniach 28-29 października  2019 r. Pani Małgorzata Krzemińska oraz Pani Jolanta Erazmus odwiedziły stolicę  na zaproszenie Biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie aby uczestniczyć w  inauguracji V edycji prestiżowego programu Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS).

W październiku 2019 r. nasza szkoła, jako jedyna z Tarnowa, przystąpiła do prestiżowego programu Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS). Uczestniczy w nim 60 szkół z całej Polski. Organizatorem programu jest Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce.  Koordynatorkami programu w naszej szkole będą mgr M. Krzemińska, mgr M. Borszowska i mgr J. Erazmus

24 października 2019r. członkowie Klubu Europejskiego biorący udział w projekcie Erasmus + „Get in Shape for Europe” wraz z Panią M.Krzemińską uczestniczyli w prezentacji multimedialnej na temat Grecji. Prezentację przygotowała Pani  Anna Kościuk przed wyjazdem grupy uczniów i nauczycieli naszej szkoły na  krótkoterminowe międzynarodowe  szkolenie do Aten na początku listopada.

Rusza kolejna edycja konkursu plastycznego „Polska niepodległa”. To konkurs organizowani przez Urząd Miasta Tarnowa i skierowany do uczniów, w którym mają za zadanie przedstawić współczesną interpretację patriotyzmu, w odniesieniu do słów-kluczy, jak tożsamość, wolność i niepodległość. Zgłoszenia przyjmowane będą do 20 listopada.
Uczestnicy mogą składać prace w dwóch kategoriach.

Fundacja Komputronik zaprasza szkoły do udziału w eko zabawie! Zbierzcie zespół, nagrajcie filmik i pokażcie, że wasza szkoła może być eko. Do wygrania nawet 10 tys. złotych.
Zadanie konkursowe polega na stworzeniu krótkiego filmiku (max. 3 minuty) opowiadającego na pytanie: "Co twoja szkoła może zrobić, żeby być eko?".  W konkursie może wziąć udział wiele zespołów (1 zespół to max 10 osób) z jednej szkoły.

W dniu 28.11.2018r w środę członkowie Klubu Europejskiego brali udział w spotkaniu warsztatowym dotyczącym problemów tolerancji, pod hasłem „Każdy z nas pięknie się różni”. Warsztaty były poprzedzone badaniem ankietowym przeprowadzonym wśród młodzieży naszej szkoły.

Dnia 23 listopada 2018 roku „Młodzi Inwestorzy” z pięciu tarnowskich szkół ponadgimnazjalnych spotkali się w naszej szkole. Byli to uczniowie: II Liceum Ogólnokształcącego, IV Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych oraz Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych wraz ze swoimi opiekunami. W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób.

Aż 46 członków Klubu Europejskiego wzięło udział w internetowej ankiecie Eurodesku w dniach 20-23.11.2018. Ankieta była skierowana do młodych ludzi w wieku 13 – 35 lat i miała na celu odpowiedź na pytanie – jak zwiększyć dostępność informacji o mobilności międzynarodowej?
Ankietowani udzielali odpowiedzi na pytania takie jak:

W listopadzie 2018 roku czworo uczniów naszej szkoły, w tym troje członków Klubu Europejskiego, wzięło udział w międzyszkolnym konkursie HERSTORY, organizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie.
Uczniowie naszej szkoły wystartowali w dwóch kategoriach konkursowych – fotograficznej (JEJ OBRAZ – kobieta w obiektywie) oraz literackiej (JEJ PORTRET – opowieść o Kobiecie). W dniu 25 listopada 2018 r. Komisja Konkursowa ogłosiła zwycięzców. Uczennica klasy I TE – Natalia Chmura zajęła III miejsce w kategorii fotograficznej.

Uczniowie klas IVTE, IVTM, IVDH i III TE uczestniczyli w dniu 26 listopada w spotkaniu z pracownikami Banku Pekao S.A. w Tarnowie Pl. K. Wielkiego 3a na temat możliwości i zakresu korzystania z usług bankowych, skierowanych specjalnie do młodzieży oraz innowacji w obszarze płatności i mobilności.

W dniu 22 listopada w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 2 w Krakowie podczas XV edycji Małopolskiego Konkursu "Stół pięknie nakryty" naszą szkołę reprezentował uczeń klasy III TT - Wojciech Bąba. Celem konkursu było promowanie dziedzictwa kulturowego i zdrowego stylu odżywiania oraz zachęcenie młodzieży do pokazania ich wyobrażenia o polskim niepodległym stole sporządzając wykwintne potrawy z cielęciny.

Wolontariuszki z klasy IIDH: Michela Kuczek, Aleksandra Mądel, Natalia Wycykał w dniu 21 listopada 2018 roku odwiedziły przedszkolaków z grupy „Zuchy”. Uczennice co miesiąc włączają się w ogólnopolską akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Tym razem zaprezentowaliśmy dzieciom bajkę Braci Grimm „Czerwony Kapturek”. Maluchy miały możliwość uczestniczyć w zabawach i ćwiczeniach –zagadki, łamigłówki, puzzle, dotyczących treści przeczytanej bajki. Na koniec wizyty przedszkolaki zostały zaproszone do nauki tańca Macarena. Zabawa była przednia!
ZOBACZ ZDJĘCIA

Klub Europejski ogłasza konkurs na logo projektu programu Erasmus+, “Get in Shape for Europe" (GISE)
W projekcie uczestniczy 5 szkół z:
Polski, Włoch, Rumunii, Bułgarii i  Grecji.

1. Zawartość/treść logo
Logo powinno przedstawiać nasz projekt, a więc być związane z Europą, pokazywać, że jest to projekt międzynarodowy oraz zawierać jego nazwę lub skrót..
2. Forma graficzna – dowolna.
Grafika komputerowa lub rysunek/malunek odręczny.
3. Wymagania techniczne
Logo powinno być proste, bez drobnych szczegółów, czytelne zarówno w małym rozmiarze on line, jak i w druku wielkoformatowym na plakatach.

Test umiejętności językowych w projekcie PO WER dotyczącym staży w Wielkiej Brytanii odbędzie się we wtorek, 27 listopada o godzinie 14:45 (10 godzina lekcyjna) w sali 115. Obecność wszystkich kandydatów obowiązkowa.
Na rozmowy kwalifikacyjne kandydacji będą zapraszani indywidualnie na bieżąco.
Zasady puntkacji

Dnia 21 listopada na Cmentarzu w Tarnowie – Mościcach odbyła się uroczystość patriotyczna zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich o. w Tarnowie. Jej celem było upamiętnienie bohaterskiej obrony Lwowa, której setna rocznica przypada właśnie w tym roku.

Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć do dzieci z polskich rodzin także i w tym roku. W ramach wieloletniej współpracy naszej szkoły z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich także i w tym roku organizujemy pomoc świąteczną dla Polaków na Ukrainie. Zwracamy się do wychowawców oraz młodzieży z serdeczną prośbą o zakupienie do mikołajkowych paczek zaproponowanych produktów, które można przekazywać na ręce pań profesor: Małgorzaty Bystrowskiej, Małgorzaty Hołdy, Agnieszki Salawy, Małgorzaty Skrabacz, Renaty Wróbel do 29 listopada.

W związku z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Bibliotece Uczelnianej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie odbyły się zajęcia edukacyjno-patriotyczne dla uczniów Zespołu Szkół Niepublicznych Stowarzyszenie „Siódemka”. W organizację tego oryginalnego wydarzenia włączyła się również biblioteka Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie.

Uwaga! zmiana terminu szkolenia warsztatowego dla członków Klubu Europejskiego.
Serdecznie zapraszamy członków Klubu Europejskiego/ uczestników projektu Erasmus + Get in Shape for Europe na warsztaty dotyczące Unii Europejskiej w nowym terminie, tj.w piątek- 30 listopada 2018 r. w godz. 14.45-15.30 w sali nr 116. Chętnych do udziału w warsztatach prosimy o zgłoszenie uczestnictwa organizatorom warsztatów: mgr K. Curyło oraz mgr M. Borszowskiej do dnia 28 listopada (środa).
Uwaga! Ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona.

Klub Europejski zachęca do udziału w konkursie Euroscola, w którym uczniowie szkół średnich mogą wygrać wyjazd do Strasburga.
Organizatorem konkursu jest Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce (BIPE). Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży szkół średnich - 1 i 2 klas liceów oraz 1,2 i 3 klas techników w wieku od 16 do 18 lat. Jest to konkurs grupowy, w którym biorą udział całe klasy lub grupy min 15-osobowe.
Nagrodą w konkursie jest dofinansowywana wizyta dla klasy/grupy w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie odbędzie się spotkanie zwycięzców konkursu Euroscola z całej Unii Europejskiej.

Klub Europejski organizuje zbiórkę ubranek dla małych dzieci od 0 do 3 lat (śpioszki, buciki, skarpetki, koszulki, czapeczki, itd.). Ubranka zostaną przekazane do Domu Samotnej Matki i umilą maluszkom świąteczny czas. Zbieramy też drobne przytulanki.
Akcja będzie trwać cały tydzień - od 26 do 30 listopada 2018r. (poniedziałek – piątek)  Ubranka i pluszaki (nowe lub używane, ale czyste i w dobrym stanie) można składać na stoliku Klubu podczas dużych przerw o godz 9:35 i 12:50 lub bezpośrednio do Pani Małgorzaty Krzemińskiej.

Serdecznie zapraszamy członków Klubu Europejskiego/ uczestników projektu Erasmus + Get in Shape for Europe na warsztaty dotyczące problemów tolerancji, które odbędą się w środę tj. 28 listopada 2018 r. w godz. Od 14.45 do 16.30 w sali nr 116. Chętnych do udziału w warsztatach prosimy o zgłoszenie uczestnictwa organizatorce warsztatów mgr Marcie Zawadzkiej do dnia 26 listopada.
Uwaga!!! Ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

21 listopada w godzinach 750 do 1020 w szkole odbyło się spotkanie w ramach realizacji projektu edukacyjnego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W wykładzie i warsztatach brali udział uczniowie klas drugich i pierwszych. Temat przewodni to: „Kultura bycia”. Savoir vivre, czyli kulturalnie na co dzień – pod takim tytułem odbyła się pierwsza część spotkania w trakcie której prowadzony był wykład oraz wyświetlana była prezentacja.

Klub Europejski zaprasza wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w badaniu ankietowym dotyczącym tolerancji. Badanie przeprowadzone jest w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który obchodziliśmy 16 listopada 2018 r. Od piątku, 23 listopada, do wtorku, 27 listopada włącznie w szkole będzie działać grupa 10 ankieterów, których zadaniem będzie przeprowadzić ankietę wśród młodzieży. Ankieta o tolerancji jest anonimowa, dlatego prosimy o szczere i zgodne z Waszymi przekonaniami odpowiedzi na pytania.

Dnia 20.11.2018 r. członkowie Klubu Europejskiego wzięli udział w III Ogólnopolskiej Olimpiadzie Cyfrowej organizowanej przez Fundację Nowoczesna Polska. Zawody rozpoczęły się w całej Polsce o godz. 10.00. Przez godzinę młodzież odpowiadała na 50 pytań testowych jedno i wielokrotnego wyboru związanych z tematem przewodnim Olimpiady "Prawne i ekonomiczne aspekty funkcjonowania mediów".
Po weryfikacji rozwiązań Organizator (Fundacja Nowoczesna Polska) poda do wiadomości publicznej wyniki zawodów. Lista rankingowa zostanie opublikowana na stronie internetowej Olimpiady.

Klub Europejski zachęca wszystkich uczniów zainteresowanych mobilnościami międzynarodowymi, a szczególnie członków Klubu do udziału w ankiecie Eurodesku.
Eurodesk jest jedną z głównych sieci informacji młodzieżowej. Informuje o możliwościach wyjazdu na wolontariat, szkoleń, pracy i nauki za granicą. Eurodesk działa w 33 krajach Europy, a w jej skład wchodzi ponad 1000 organizacji, w tym blisko 100 z Polski.

Serdecznie zapraszamy członków Klubu Europejskiego/ uczestników projektu Erasmus + Get in Shape for Europe na warsztaty dotyczące Unii Europejskiej, które odbędą się w piątek- 23 listopada 2018r. w godz. 14.45-15.30 w sali nr 116. Chętnych do udziału w warsztatach prosimy o zgłoszenie uczestnictwa organizatorom warsztatów: mgr K. Curyło oraz mgr M. Borszowskiej do dnia 20 listopada (środa).
Uwaga! Ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona.

Grupa naszych uczniów miała okazję odwiedzić targi gastronomiczne. Targi, które są organizowane dla kawiarni, restauracji i hoteli. Warto zobaczyć nowinki z branży, w której szkoli się nasza młodzież. Uczniowie klas gastronomicznych wzięli udział w mini konkursie gastronomicznym. Warto było bo gotowanie pod okiem dobrego kucharza to kolejne arkana zdobywane w zawodzie.
ZOBACZ ZDJĘCIA

Elżbieta Teper

W ramach projektu Erasmus+ „Get in shape for Europe” Klub Europejski ogłasza zapisy na warsztaty dotyczące tworzenia prezentacji multimedialnych na temat krajów partnerskich. Pierwsza część warsztatów odbędzie się w dniu 20 listopada (wtorek) od godziny 14.45 do 16.20 (lekcja nr 10 i 11) w sali nr 215. Zgłoszenia chętnych przyjmuje prowadzący zajęcia p. Paweł Wojewoda do dnia 20 listopada (wtorek) do godziny 13.50 Na zajęcia należy przyjść z własnym pendrivem.  Ilość miejsc ograniczona. Wszystkich chętnych serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach. 

Laureaci konkursu „Polska Sto Lat Niepodległa”
Znamy wyniki IV edycji konkursu plastycznego „Polska Sto Lat Niepodległa” zorganizowanego przez Urząd miasta Tarnowa. Oliwia Jędrusiak, uczennica kl 2TM zajęła 2 miejsce, a Kinga Kozak, uczennica kl 1TD otrzymała wyróżnienie.

W dniu 10 listopada 2018 roku uczennice z klas I BK, I BC, I TD, I TT, II BC i II DH (w sumie 21 dziewcząt) wzięły udział w zbiórce karmy i datków na rzecz Fundacji Zmieńmy Świat, która leczy, sterylizuje, zajmuje się adopcją, a także buduje domki na zimę dla bezdomnych kotów z terenu Tarnowa.

Dnia 14.11.2018 r. odbył się I etap ogólnopolskiego quizu wiedzy o Niepodległej - "Ojczyzna nasza". W konkursie wzięło udział 45 osób - byli to uczniowie należący do Klubu Europejskiego.

W dniu 9 listopada społeczność szkolna ZSEG – Dyrekcja, uczniowie i nauczyciele – z radością świętowała Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Zebrania z rodzicami odbędą się w środę 14.11.2018 r. o godz. 16:30.
(Klasa III TT - zebranie odbędzie się we wtorek 27.11.2018 r. o godz. 16.30)

Konsultacje z nauczycielami od godz. 17:15 wg poniższego harmonogramu:

SALA Nauczyciele przedmiotów
116 gastronomicznych i ekonomicznych
11 matematyki 
12 matematyczno – przyrodniczych: fizyki, geografii, chemii, biologii
13 języków obcych
14 humanistycznych: języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o kulturze
15 wf i edukacji dla bezpieczeństwa 

 

W dniu 8 listopada klasy 4TE, 2TE, 2DH oraz 1TF uczestniczyły w spotkaniu z podróżnikiem z grupy Trzask.pl poświęconym Islandii. Spotkanie zostało zorganizowane przez Samorząd Szkolny.

8 listopad to Dzień Zdrowego Śniadania. Przez cały tydzień uczniowie klasy III TZ wraz z wychowawcą panią Małgorzatą Hołdą promowali zdrowe żywienie.

Dnia 6 listopada  na stronach internetowych radia RDN ukazał się artykuł na temat projektu Erasmus+ ‘Get in Shape for Europe” realizowanego w naszej szkole od września 2018.
Poniżej link do artykułu:
http://www.rdn.pl/kultura/program-erasmus-projekt-get-in-shape-for-europe

Dnia 7 XI 2018r. odbyło się w naszej szkole spotkanie projektowe dla członków Klubu Europejskiego biorących udział w projekcie Erasmus+ „Get in Shape for Europe”.

Z racji nadchodzących Mikołajek klasa gospodarz szkoły 3 zc wraz z wychowawcą, organizuje zbiórkę środków czystości wśród uczniów i pracowników szkoły, które zostaną przekazane do Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Przyjazny Dom” w Tarnowie.
Prosimy klasy o zakup następujących artykułów (po 5 szt.)
klasy IV: żele pod prysznic, kremy do rąk
klasy III: mydło w płynie, kremy do rąk
klasy II: dezodoranty w kulce, szampony
klasy I: balsamy do ciała, dezodoranty lub wody toaletowe
Artykuły prosimy przynosić do 30 listopada do pani Barbary Jurczyk (pracownia 102).
Z góry bardzo dziękujemy !

Koło Miłośników Poezji z wielką radością informuje o sukcesie Joanny Michoń, która zajęła II miejsce w konkursie recytatorskim "Wierni Bogu i Ojczyźnie".
Gratulujemy i życzymy kolejnych spotkań z poezją.

Opiekun KMP

Dnia 30 października 2018 r. Tarnów uroczyście obchodził 100 lecie odzyskania Niepodległości jako Pierwsze Niepodległe. Z racji tej wspaniałej rocznicy na tarnowskim Rynku została odsłonięta rzeźba historycznej postaci, wielkiego tarnowianina, burmistrza miasta w latach 1907-1923, Tadeusza Tertila.

W dniu 31 października 2018 r. uczniowie klasy II TD i I TF wraz z nauczycielami panią R. Wróbel i A. Szczygiełek wzięli udział w spotkaniu z panem Piotrem Wdowiakiem byłym ambasadorem RP w Wilnie oraz w otwarciu wystawy "Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość". Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali informacji dotyczących życia i działalności Józefa Piłsudskiego. Część wykładu poświęcona była zapomnianej sylwetce Bronisława Piłsudskiego starszego brata Józefa Piłsudskiego, niezwykłego człowieka – zesłańca, wybitnego naukowca, badacza i muzealnika.

W poniedzałek 5 listopada Samorząd Szkolny i klasa 2 DH zaprosili wszystkie klasy pierwsze do wspólnej zabawy podczas tradycyjnego Chrztu Kotów. Uczniowie klas pierwszych po wykazaniu się wiedzą na temat naszej szkoły, udziale w różnorodnych konkurencjach oraz złożeniu ślubowania, zostali przyjęci w poczet uczniów szkoły. Chętni mogli również pozować do pamiątkowego zdjęcia.
ZOBACZ ZDJĘCIA

Wyniki konkursów zorganizowanych przez bilbiotekę szkolną z okazji MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH.
Konkurs na "Najlepszego czytelnika miesiąca października" wygrały Kamila Banaś z ITE i Katarzyna Koził z ITE.
Konkurs fotograficzny "Jesienny postret z książką" wygrała Kinga Mazgaj z IVTD.
Konkurs literacki ze znajomości mitologii wygrała Agnieszka Kita z IVTD, II miejsce zdobyła Katarzyna Kozioł z ITE.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy!
ZOBACZ ZDJĘCIA

Anna Pojedyniec

Etap szkolny Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej wygrała Aleksandra Kantor-4TM, która razem z Joanną Michoń-3TM, będzie reprezentować naszą szkołę w etapie okręgowym w Krakowie.

opiekun Marta Sotomska

 

zima2018

W dniu 31 października 2018 roku w godzinach 9.40-16.30 uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych im. J. Piłsudskiego w Tarnowie wraz z nauczycielami wzięli udział w kweście Ocalamy polskie groby i miejsca pamięci narodowej we Lwowie i na Kresach Wschodnich.

Biblioteka szkolna bierze udział w akcji „Upoluj swoją książkę” (upoluj.pl).
W celu skorzystania zeskanuj kod i czytaj/słuchaj przez cały listopad w całości i za darmo - 12 bestsellerów książkowych.
Szczegółowych informacji udzieli mgr Anna Pojedyniec w bibliotece szkolnej.

 

Bułgaria Foreign Language School, Pleven
Grecja 5th General Senior High School of Aigaleo, Aigaleo
Rumunia          
Liceul Stefan Procopiu, Vaslui
Włochy Istituto Istruzione Superiore 'E. Majorana - A.Cascino‘, Piazza Armerina

 

 

 

W ramach realizacji projektu edukacyjnego "Rok dla Niepodległej", bilbioteka szkolna zaprasza ucznów naszej szkoły do udziału w szkolnym konkursie historycznym pod hasłem "W hołdzie dla Niepodległej".
Regulamin konkursu

W ramach realizacji projektu edukacyjnego "Rok dla Niepodległej", bilbioteka szkolna zaprasza ucznów naszej szkoły do udziału w szkolnym konkursie historycznym pod hasłem "W hołdzie dla Niepodległej".
Regulamin konkursu

W środę 7 listopada 2018r. odbędzie się spotkanie projektowe dla wszystkich uczestników projektu Erasmus+ "Get in Shape for Europe". Spotkanie odbędzie się w sali 115 w dwóch turach – o godz. 13:55 (9 godzina lekcyjna) oraz o godz 15:30 (11 godzina lekcyjna). Z uwagi na ważność spotkania obecność wszystkich uczniów biorących udział w projekcie jest obowiązkowa.
Spotkanie poprowadzi Koordynator projektu – mgr M.Krzemińska

Wszyscy uczniowie, któzy zgłosili chęć wyjazdu na staże do Wielkiej Brytanii w ramach programu POWER, proszeni są o składanie dokumentów aplikacyjnych do dnia 9 listopada 2018 r. Dokumenty przyjmują: p. v-ce dyrektor Agnieszka Jarzwiec, p. Małgorzata Hołda oraz p. Marzena Malec-Witek.
Prosimy również o zapoznanie się z Regulaminem rekrutacji i uczestnictwa w projekcie.
Szczegółowych informacji udziela koordynator projektu p. Elżbieta Zięba.

Klub Europejski we współpracy ze Szkolnym Klubem Miłośników Poezji i Gazetką Szkolną zaprasza młodzież naszej szkoły, a szczególnie członków klubu Europejskiego do wzięcia udziału w Ogólnopolskim konkursie poezji – „Myśmy wciąż do Niepodległej szli…” organizowanym przez Stowarzyszenie „Delta” s siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Klub Europejski zachęca uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w IV edycji konkursu plastycznego „Polska sto lat niepodległa” zorganizowanego przez Urząd Miasta Tarnowa.
Ideą konkursu jest popularyzacja i upowszechnianie wiedzy o historii Polski i walce narodu o niepodległość, odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także o Tarnowie jako pierwszym niepodległym mieście w Polsce.

"Myśmy wciąż do Niepodległej szli..." - Klub Europejski zaprasza młodzież naszej szkoły, a szczególnie osoby należące do Klubu do wzięcia udziału w quizie historycznym ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na 100 lecie odzyskania niepodległości. Konkurs jest finansowany i organizowany w ramach wieloletniego programu NIEPODLEGŁA. Pula nagród wynosi 50000 zł. Na najlepszych czeka etap finałowy oraz gala wręczenia nagród w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym! Szczegóły na stronie www.doniepodleglej.pl 

Zgłoszenia przyjmuje p. prof. Małgorzata Migduła do dnia 9 listopada 2018 r.

"Myśmy wciąż do Niepodległej szli..." - Klub Europejski zaprasza młodzież naszej szkoły, a szczególnie osoby należące do Klubu do wzięcia udziału w quizie historycznym ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na 100 lecie odzyskania niepodległości. Konkurs jest finansowany i organizowany w ramach wieloletniego programu NIEPODLEGŁA. Pula nagród wynosi 50000 zł. Na najlepszych czeka etap finałowy oraz gala wręczenia nagród w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym! Szczegóły na stronie www.doniepodleglej.pl 

Zgłoszenia przyjmuje p. prof. Małgorzata Migduła do dnia 9 listopada 2018 r.

Samorząd Uczniowski zaprasza uczniów klas pierwszych na tradycyjny „Chrzest pierwszoklasistów” w poniedziałek 5 listopada, sala 116, godzina 9.35 oraz 10.25.
W programie: quiz, gry i zabawy, zdjęcia w przebraniu oraz ślubowanie. Mnóstwo śmiechu gwarantowane.
Na godzinę 9.35 zapraszamy klasy: I TE, I TM oraz 1 bk z nauczycielami uczącymi, a na 10.25 klasy: I TF, 1 bc, I TT oraz I TD. Każda klasa wytypuje 2 przedstawicieli, którzy będą brali udział w konkursach. Dla zwycięzców – nagrody.

W dniu 31 października 2018 r. przedstawiciele klasy 2DH wraz z wychowawcą przekazali Fundacji Zmieńmy Świat karmę i żwirek zebrane wśród społeczności szkolnej w czasie akcji Tydzień dla Bezdomniaka. Ogółem zebrano 54 kilogramy suchej karmy oraz 52 kilogramy żwirku dla kotów. W imieniu przedstawicieli Fundacji dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji.

W czwartek 30 listopada, przedstawiciele Samorządu Szkolnego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, po raz kolejny zapraszali przechodniów na ulicach Krakowskiej i Wałowej do andrzejkowego wróżenia sobie częstując ciasteczkami z wróżbą. Akcja cieszyła się sporym powodzeniem pomimo niesprzyjającej aury :)

W dniu 24 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z paniami psycholog oddziału MOPS w Tarnowie. Spotkanie z młodzieżą i prelekcja poświęcone były tematom związanym z przejawami przemocy w rodzinie, szczególnie wobec najsłabszych i najmniejszych – dzieci.

Pomagamy temu sympatycznemu świętemu, by mógł dotrzeć do tych, którzy najbardziej go wyglądają, między innymi do dzieci z polskich rodzin na Kresach Wschodnich. Od 16 listopada ponad 40 naszych wolontariuszy przeprowadza zbiórkę darów w domach handlowych MAX i ZENIT.

Dnia 17 listopada 2017 roku, nasza uczennica Barbara Bałut z kl. 3 zk, otrzymała z rąk Komendanta Straży Pożarnej w Tarnowie nagrodę, za wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym dot. tematyki strażackiej oraz drugie miejsce w konkursie wojewódzkim. Serdecznie gratulujemy sukcesu.

Dnia 24 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie odbyła się prelekcja Dyrektora tarnowskiego oddziału Domu Maklerskiego BDM S.A. - Pana Jana Kiełbasy. Tematem wykładu było: „Inwestowanie na rynku giełdowym. Praktyczne wskazania”.

Dnia 24 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie odbyła się prelekcja Dyrektora tarnowskiego oddziału Domu Maklerskiego BDM S.A. - Pana Jana Kiełbasy. Tematem wykładu było: „Inwestowanie na rynku giełdowym. Praktyczne wskazania”.

Dnia 24 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie odbyła się prelekcja Dyrektora tarnowskiego oddziału Domu Maklerskiego BDM S.A. - Pana Jana Kiełbasy. Tematem wykładu było: „Inwestowanie na rynku giełdowym. Praktyczne wskazania”.

Na konkursie w dniu 18.11.2017 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych Nr 2 w Krakowie ul. Zamoyskiego 6. naszą szkołę reprezentowali Wojciech Bąba z klasy 2TT jako kucharz  oraz Karolina Stąsiek z klasy 3TD jako kelner - barman.

Dnia 16 listopada odbył się szkolny etap XXIII Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik. W eliminacjach wzięło udział 3 uczniów wytypowanych przez nauczycieli uczących przedmiotów zawodowych gastronomicznych.

16 listopada 2017 roku odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu ze znajomości liter alfabetu języka rosyjskiego - АЛФАВИТ МЫ УЖЕ ЗНАЕМ IX.
W konkursie wzięli udział uczniowie klasy I technikum handlowego.

KLASY MATURALNE - 21.11.2017 (wtorek)
godz. 16:30 - spotkanie z wychowawcą
konsultacje z nauczycielami uczącymi, sala 116, godz. 17:00

ZSZ I SZKOŁA BRANŻOWA - 21.11.2017 (wtorek)
godz. 16:30 - spotkanie z wychowawcami sala 115 (1BK, 2zk, 3zc, 1BC, 2zc, 3zc)
konsultacje z nauczycielami uczącymi, sala 116, godz. 17:45

W dniu 17 listopada przedstawiciele Samorządu Szkolnego uczestniczyli w konferencji dotyczącej profilaktyki uzależnień. W programie były m.in.:
- dyskusja panelowa,
- wystąpienia osób i członków dotkniętych problemem uzależnień,
- skutki zdrowotne, rodzinne, społeczne i zawodowe osób uzależnionych,
- skład chemiczny środków uzależniających, szczególnie dopalaczy.

Spotkanie z panią mgr inż. Bogusławą Romaniewską – wiceprezes Towarzystwa Miłośników Lwowa
17 listopada 2017 r. w piątek gościliśmy w naszej szkole wiceprezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział w Tarnowie – panią Bogusławę Romaniewską.

Spotkanie z panią mgr inż. Bogusławą Romaniewską – wiceprezes Towarzystwa Miłośników Lwowa
17 listopada 2017 r. w piątek gościliśmy w naszej szkole wiceprezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział w Tarnowie – panią Bogusławę Romaniewską.

W środę 15 listopada pięć 4-osobowych drużyn z klas pierwszych technikum wzięło udział w trzeciej edycji gry terenowej Scavenger Hunt.

Koło Miłośników Poezji zaprasza do wzięcia udziału w XII Regionalnym Konkursie Recytatorskim Poezji Józefa Barana, który odbędzie się 7 grudnia 2017r. w Borzęcinie. Wcześniej w ZSEG zostaną przeprowadzone szkolne eliminacje, na które trzeba przygotować do recytacji dwa wybrane wiersze autorstwa Józefa Barana. Eliminacje odbędą się 24 listopada o godz. 13:05 w sali nr 30. Chętnych prosimy o zgłoszenie się do opiekunki koła Miłośników Poezji profesor Krystyny Gawdzińskiej lub uczennicy klasy II TM Joanny Michoń do 22 listopada.

W dniu 9 listopada 2017 r. dziewięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w Szkolnym Turnieju Szachowym. Po bardzo wyrównanej walce w kategorii dziewcząt I miejsce zajęła Dominika Babiarz z klasy I BC, II miejsce Patrycja Ptak z klasy I TE, a III miejsce Karolina Babiarz z klasy III ZC, natomiast w kategorii chłopców zwyciężył Jakub Hońdo z klasy I BK.II i III miejsce zajęli odpowiednio: Sebastian Starostka  z klasy IV TD i Kacper Szot z klasy III ZK.

Dnia 9 listopada odbył się szkolny etap XXII edycji ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Tematyką wiodącą tej edycji będą "Owoce i warzywa - przetwórstwo i rola w żywieniu". 
Monika Pacyna oraz Mateusz Stachura już po raz drugi będą reprezentować naszą szkołę w Krakowie na szczeblu okręgowym. Życzymy im dalszych sukcesów!

W tradycji naszej Szkoły głęboko osadzone jest świętowanie kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie na terenie Tarnowa lub w jego najbliższej okolicy zdjęcia o tematyce przyrodniczej lub krajobrazowej.

W dniu 08.11.2017 roku w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Żywienia i Gotowania. W ramach szkolnej akcji "klasa gospodarz szkoły" - społeczność klasy III TT przygotowała mnóstwo smakołyków, które degustowała młodzież wraz z gronem pedagogicznym naszej placówki.

8 listopada 2017 r. (środa) odbyły się w naszej szkole wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Tarnowie. Udział w głosowaniu wzięły 204 osoby, 1 z oddanych głosów był nieważny. Kandydaci na radnych otrzymali następującą liczbę głosów:
Dawid Gryboś z kl. 2 TM – 89 głosów
Angelika Szumniak z kl. 1 TM – 60 głosów
Tomasz Wantuch z kl. 1 DH – 54 głosy
Zgodnie z nowo przyjętym Statutem Młodzieżowej Rady Miejskiej w skład VI Kadencji z naszej szkoły wejdzie dwoje kandydatów z największą uzyskaną liczbą głosów.

Od 6 listopada 2017 r. rozpoczęła się oficjalna współpraca pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Zespołem Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. J. Piłsudskiego w Tanowie. Sygnatariuszami porozumienia podpisanego w budynku ZSEG byli: pani Ewa Skąpska-Wilk - Dyrektor Oddziału ZUS w Tarnowie oraz pan Jerzy Feret – Dyrektor ZSEG.

W trakcie akcji zorganizowanej przez klasę gospodarz I DH i Samorząd Szkolny wśród społeczności szkolnej ZSEG zebrano 60 kilogramów karmy suchej i mokrej dla kotów oraz kocyki, zabawki i żwirek.

W etapie szkolnym Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej wzięło udział 10 osób z klas czwartych w zawodzie technik hotelarstwa. Najlepsze w rywalizacji były:
Katarzyna Zuziak z 4 TN - uzyskała 92,5% punktów
Natalia Dymon z 4 TM - uzyskała 90% punktów.
Uczennice będą reprezentować naszą szkołę w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej.
Marta Sotomska

W miesiącu październiku uczennice z klas I DH, I TM, III TD, IV TE, IV TZ wraz z opiekunem panią Beatą Nowak włączyły się w akcję charytatywną „Zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt” na rzecz Fundacji „Zmieńmy świat”, mieszczącej się w Tarnowie przy ul. Lwowskiej 55. Zbiórka karmy oraz datków pieniężnych odbywała się w Domu Handlowym „Zenit” oraz Centrum Handlowym „Max”. Łącznie zebrano: 113,8 kg karmy dla kotów (szacunkowa wartość 605,15 zł), 307,7 kg karmy dla psów (szacunkowa wartość 2071,39 zł) oraz datków pieniężnych w kwocie 1130 zł.

W dniu 31 października 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno–Gastronomicznych w Tarnowie w ramach działań wolontariatu włączyli się czynnie w akcję charytatywną organizowaną przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oddział Tarnów. Akcja ma na celu „Ocalenie polskich grobów i miejsc pamięci narodowej we Lwowie i na Kresach Wschodnich.

W środę, 8 listopada br. odbędą się w naszej szkole wybory przedstawicieli do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Tarnowie.
Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w wyborach. Głosy będzie można oddawać w holu głównym na dużych przerwach, tj. w godz. 09:25 - 9:35 i 12:50 - 13:05.
Kandydaci na radnych przedstawią się szkolnej społeczności na plakatach wyborczych i szkolnym facebooku.
Nie bądźcie obojętni. Oddajcie swój głos.

Samorząd Uczniowski

Dnia 29 listopada 2016 roku przeprowadzony został w naszej szkole I etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy O Ubezpieczeniach Społecznych organizowany przez ZUS w Warszawie. Wzięło w nim udział 27 uczniów z klas Technikum Ekonomicznego. Najwyższe wyniki uzyskali: 1) Gębka Klaudia kl. III TE - 20 pkt (maksymalny wynik do uzyskania), 2) Jakubek Agnieszka kl. III TE - 19 pkt, 3) Kmieć Dawid kl. III TE - 19 pkt, 4) Kuta Weronika kl. III TE - 19 pkt, 5) Mikos Katarzyna kl. III TE, 6) Piątek Izabela - kl. I TE. Zgodnie z regulaminem Olimpiady, do etapu II – wojewódzkiego - przechodzi 3 uczniów z najwyższą liczbą punktów z testu. W związku z tym, iż 5 osób uzyskało taką sama liczbę punktów – 19 pkt, będą oni walczyć w dogrywce o wejście do etapu II Olimpiady, pisząc test uzupełniający. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych etapach konkursu.

Marzena Malec-Witek

 

 

W dniu 20.10.2016 r. chętni członkowie Koła Fotograficznego zebrali się o godz. 7:45 na dworcu PKS, aby udać się Voyagerem do Krakowa. Pogoda nie była nam przychylna – padał deszcz, ale i tak humory dopisywały. Pierwsze miejsce, do którego udaliśmy się, to główny budynek AGH - A0.

28 listopada jak nakazuje tradycja odbyły się w ZSEG andrzejkowe spotkania z wróżbami, które zorganizowała klasa II DH wraz z wychowawcą mgr Anną Smoleń.
Uczniowie naszej szkoły mogli między innymi poczęstować się specjalnie na tę okazję upieczonymi ciasteczkami z mądrym przesłaniem, poznać imię przyszłego wybranka serca oraz lać wosk, starając odgadnąć z kształtu co może przynieść przyszłość. Dziękujemy wszystkim, którzy chcieli się włączyć w tę wspólną zabawę, której celem było podtrzymywanie tradycji oraz pogłębianie wiedzy o naszych słowiańskich korzeniach.

Spotkanie z Marią Żychowską

25 listopada 2016 roku około 100 uczniów dzięki uprzejmości pani Marii Żychowskiej, która przyjęła zaproszenie do naszej szkoły miało możliwość zapoznania się z ogólnym tłem historycznym poprzedzającym odzyskanie niepodległości w Tarnowie: sensem powstań XIX wieku; pracy z młodzieżą i dla młodzieży na początku XX wieku; przygotowaniem jej do czynu zbrojnego; z rodziną Stylińskich, będącą niesamowitym przykładem życia miłością do Polski; z życiem Mariana Stylińskiego bohatera wydarzeń z 30 października 1918 roku, kiedy to dokonywał wraz z grupą żołnierzy przewrotu wojskowego w Tarnowie, wybijając w ten sposób nasze miasto na niepodległość, czyniąc go z perspektywy współczesnej PIERWSZYM NIEPODLEGŁYM W POLSCE.

Nie bądźmy obojętni na potrzeby małych dzieci!

Czternasty już rok nasza szkoła organizuje pomoc materialną dla dzieci i matek z Domu Samotnej Matki w Tarnowie.
W Domu tym mieszkają matki z dziećmi, które nie znalazły miejsca i ciepła rodzinnego we własnych domach. Ich sytuacja materialna jest trudna, a wychowanie dzieci bardzo kosztowne. Z tego względu klasa IV EH wraz z wychowawcą organizuje zbiórkę darów w postaci np.: pampersów, nawilżanych chusteczek dla niemowląt, kremów, mydeł i oliwek dla dzieci, kaszek, mleka w proszku.

W dniu 19.11.2016 r. w ZSG nr 2 w Krakowie odbyła się XIII EDYCJA MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU „STÓŁ PIĘKNIE NAKRYTY - RYBY MORSKIE NA POLSKIM STOLE”.
Naszą szkołę reprezentowali zdobywając IV miejsce: Tomasz Burzec – kelner-barman z klasy IVTZ i Konrad Szymura – kucharz z klasy IIITD.
GRATULUJEMY!

25 listopada 2016 roku godzinie 11:15 w sali 115 kolejne grupy uczniów zapoznają się z życiem Mariana Stylińskiego bohatera wydarzeń z 30 października 1918 roku, kiedy to dokonywał wraz z grupą żołnierzy przewrotu wojskowego w Tarnowie, wybijając w ten sposób nasze miasto na niepodległość i czyniąc go z perspektywy współczesnej PIERWSZYM NIEPODLEGŁYM W POLSCE. Klasy 1 TT z opiekunem Kingą Kurek, 1 TE z opiekunem Aleksandrą Szczygiełek oraz 1 TZ z opiekunem Martą Marszalską będą miały możliwość poznania bardzo barwnej postaci: historyka przywracającego pamięć między innymi Żołnierzom Wyklętym, zasłużonej harcerki, która obok postaci Mariana Stylińskiego przybliży nam losy całej rodziny Stylińskich, będącej wzorcem postaw patriotycznych i obywatelskich.

Józef Parys
opiekun Koła Historyczno-Turystycznego

25 listopada 2016 roku godzinie 11:15 w sali 115 kolejne grupy uczniów zapoznają się z życiem Mariana Stylińskiego bohatera wydarzeń z 30 października 1918 roku, kiedy to dokonywał wraz z grupą żołnierzy przewrotu wojskowego w Tarnowie, wybijając w ten sposób nasze miasto na niepodległość i czyniąc go z perspektywy współczesnej PIERWSZYM NIEPODLEGŁYM W POLSCE. Klasy 1 TT z opiekunem Kingą Kurek, 1 TE z opiekunem Aleksandrą Szczygiełek oraz 1 TZ z opiekunem Martą Marszalską będą miały możliwość poznania bardzo barwnej postaci: historyka przywracającego pamięć między innymi Żołnierzom Wyklętym, zasłużonej harcerki, która obok postaci Mariana Stylińskiego przybliży nam losy całej rodziny Stylińskich, będącej wzorcem postaw patriotycznych i obywatelskich.

Józef Parys
opiekun Koła Historyczno-Turystycznego

23 listopada 2016 roku pani wicedyrektor Marianna Załoga dokonała uroczystego zakończenia konkursu szkolnego poświęconego Marianowi Stylińskiemu absolwentowi Szkoły Kupieckiej, legioniście, burmistrzowi Tuchowa, więźniowi KL Auschwitz-Birkenau realizowanym w ramach projektu wychowawczo-patriotycznego "Bohaterom Niepodległej – Marian Styliński" w II etapie Programu Edukacyjnego Urzędu Miasta Tarnowa z zakresu wychowania patriotycznego Narodowe Święto Niepodległości – Bohaterom Niepodległej.

Centralne uroczystości realizowanego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego Tarnowie Miejskiego Projektu Edukacyjnego: Narodowe Święto Niepodległości
Uroczysta Msza święta w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie, odbyła się 21 listopada 2016 roku pod przewodnictwem ks. infułata Adama Kokoszki. W czasie mszy św. został odsłonięty numer obozowy 27070 Mariana Stylińskiego. Odsłonięcia dokonała córka Mariana Stylińskiego Aleksandra Pilch-Bojarska, która stawiła się z rodziną przybyłą z odległych zakątków Polski.

11 listopada 2016 wszyscy Polacy świętowali 98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji dzień wcześniej o godzinie 9.30 w naszej szkole zaprezentowana została uroczysta akademia, podczas której odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. Uroczystość została powtórzona w godzinach popołudniowych, aby wszyscy pierwszoklasiści mogli uczestniczyć w tak ważnym dla nich i podniosłym wydarzeniu u progu nauki w naszej Alma Mater.
W obecności zaproszonych gości: Przedstawicieli Dyrekcji szkoły i Grona Pedagogicznego zgromadzeni uczniowie, powtarzali za Panem Dyrektorem mgr. Jerzym Feretem słowa przysięgi. Nie tylko na twarzach reprezentantów poszczególnych oddziałów, skupionych wokół sztandaru szkoły na scenie, ale też i na wszystkich twarzach odmalowywały się wzruszenie i powaga. Tak też przyjęta była część artystyczna, która dopełniła akademię.
Zobacz zdjęcia

      W RAMACH MIEJSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO:
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
DYREKCJA, GRONO PEDAGOGICZNE ORAZ MŁODZIEŻ
ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNO-GASTRONOMICZNYCH
IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W TARNOWIE

ZAPRASZAJĄ

na uroczystą Mszę świętą w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie,
która odbędzie się 21 listopada 2016 roku o godzinie 1500 
pod przewodnictwem ks. infułata Adama Kokoszki.

W czasie mszy św. zostanie odsłonięty numer obozowy 27070 Mariana Stylińskiego. Odsłonięcia dokona córka Mariana Stylińskiego Aleksandra Pilch-Bojarska.

Szkolne Koło Miłośników Poezji zaprasza wszystkich uczniów na niedzielny Salon Poezji (20.11.2016 r.) do tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego o godzinie 11:00. Zaprezentowane zostaną wiersze Ewy Lipskiej, które publiczności przedstawi aktorka Matylda Baczyńska z akompaniamentem Wiesława Ochwata. Spotkanie w zasadniczej części stanie się jednak rozmową z samą Poetką. Pod koniec będzie również możliwość zakupienia tomików poezji, zdobycia autografów i porozmawiania z gościem.
Wstęp wolny. Zapraszamy.

Krystyna Gawdzińska

Koło Miłośników Poezji zachęca do wzięcia udziału w Turnieju Recytatorskim Poezji Współczesnej im. Andrzeja Bursy w Krakowie. Jeszcze dziś (18.11.2016 r.) do godziny 11:10 w sali 33 jest możliwość zgłoszenia się. Należy przygotować piękną recytację (niekoniecznie pamięciową) dwóch wierszy: pierwszy musi być autorstwa Andrzeja Bursy, natomiast drugi poety współczesnego jego pokoleniu. Wszystkich informacji i później pomocy w przygotowaniu reprezentantów naszej szkoły, udziela opiekunka Koła mgr Krystyna Gawdzińska w sali 33.

Wielu ulicom i placom, przy których mieszkamy i pracujemy, patronują postaci historyczne. Wybór patronów przestrzeni, w której żyjemy, świadczy nie tylko o naszej wrażliwości historycznej, lecz także wskazuje na wartości, do których chcemy się odwoływać. Warto znać patrona swojej ulicy, wiedzieć, czyje nazwisko wymieniamy, podając przy różnych okazjach własny adres.

Już po raz piąty 11 listopada Tarnowianie mieli okazję spotkać się na schodach teatru im. L. Solskiego by przez śpiew patriotycznych pieśni i piosenek zamanifestować swój radosny, uśmiechnięty patriotyzm. Młodzież naszej szkoły z Koła Historyczno-Turystycznego oraz sympatycy włączyli się w pomoc organizacyjną przy śpiewaniu już po raz trzeci. Współpraca stała się już tradycją dzięki uprzejmości Dyrektora Tarnowskiego Teatru Rafała Balawejdera oraz Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Tarnowa Marii Zawady-Bilik. Tak jak w poprzednich latach zostało rozprowadzonych około 500 śpiewników. Możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu z pewnością buduje inny wymiar świętowania, dlatego chcę podziękować naszej młodzieży, która po moim pytaniu dotyczącym uczestniczenia i pracy w dniu wolnym, sama chętnie przystała by być 11 listopada z tłumem Tarnowian (jak się okazało na miejscu w dżdżystej pogodzie) podczas wspólnego śpiewania.(członkowie koła: Michoń Joanna 1 TM, Warzecha Agnieszka 2 TT, sympatycy: Przeklasa Wiktoria 2 TD, Rokosz Dominika 1 TE, Mrożek Joanna 2 ZC)
Zobacz zdjęcia

Józef Parys
opiekun Koła Historyczno-Turystycznego

W dniach 29.10.2016 roku, 31.10.2016 roku, uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych im. J. Piłsudskiego w Tarnowie wraz z nauczycielami wzięli udział w kweście Ocalamy polskie mogiły i miejsca pamięci narodowej we Lwowie i na Kresach Wschodnich. Kwesta została zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział w Tarnowie.

W środę 26 października pięć 4-osobowych drużyn z klas pierwszych technikum wzięło udział w drugiej edycji gry terenowej Scavenger Hunt. Zabawa miała miejsce na terenie budynku szkoły, a każda z drużyn musiała się zmierzyć z rozszyfrowaniem wskazówek i realizacją zadań w przeciągu 45 min. W tym roku drużyny walczyły o IMMUNITET od odpowiedzi ustnej i niezapowiedzianych kartkówek dla całej klasy w jednym wybranym dniu.
W rywalizacji najlepsza okazała się klasa I TE, która wywalczony IMMUNITET zdecydowała się wykorzystać w piątek (4.11.2016)!

Co roku ponad milion ludzi z całego świata odwiedza Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przyjeżdżają po to, aby poznać historię Auschwitz – historię symbolu Holokaustu, symbolu zbrodni ludobójstwa. Urząd Marszałkowski w Krakowie przygotował pilotażowy projekt Małopolska Pamięta, który będzie realizowany w roku 2015 i 2016. Nasza szkoła została wybrana jako jedna z nielicznych na terenie miasta Tarnowa do realizacji zadań wynikających z projektu. Uczniowie z klas: 1zk, 1TD, 1DH, 3zc, 2TZ, 2TM, 2TN, 3TM, 2TT, 3zk, którzy zapisali się na wyjazd do Oświęcimia i do Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau proszeni są o uzupełnienie formularza. Ponadto każdy chętny do uczestniczenia w pracach Koła Historyczno-Turystycznego, również proszony jest o uzupełnienie formularza (na końcu formularza należy zaznaczyć opcję wyślij).

W godzinach popołudniowych 24 listopada 2015 roku pod przewodnictwem pani inspektor Danuty Ciszek odbyło się spotkanie komisji konkursowej „Drogi Tarnowian do niepodległości” w związku z 3-letnim przygotowaniem do 100. lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W skład komisji weszli: dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 im. Orląt Lwowskich, dyrektor Marek Smoła z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1, Renata Gomoła nauczyciel historii w Gimnazjum nr 11 im. Romana Brandsteattera oraz Józef Parys nauczyciel historii w naszej szkole. Ponadto zawsze służyła pomocą i radą w pracach komisji pani radna Anna Krakowska. Przez kilka godzin trwały prace przygotowujące do uroczystej gali podsumowującej pierwszy etap projektu, które odbędzie się w Sali Lustrzanej 1 grudnia 2015 roku.

Józef Parys
nauczyciel historii

Dnia 16 listopada 2015 r. w naszej szkole przeprowadzone zostały szkolne eliminacje konkursu pt. ”Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” organizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do rywalizacji przystąpiło 38 uczniów z klas: I TE, I DH, II TE, III TE, IV EH.
Do II etapu konkursu – wojewódzkiego zakwalifikowały się 3 osoby z największą liczbą punktów zdobytych podczas szkolnych eliminacji. Są to: Aneta Janik z kl. IV EH, Agnieszka Jakubek z kl. II TE i Bartłomiej Milówka z kl. II TE.
Serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach konkursu.

21 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XII edycji Małopolskiego konkursu "Stół pięknie nakryty". Temat przewodni - "Zakąska z indyka na jesiennym stole". Zadaniem uczniów było przygotowanie potrawy z indyka, sporządzenie koktajlu bezalkoholowego oraz wykonanie dekoracji jesiennego stołu. Anita Stachura z klasy 4DG oraz Mateusz Ciurej z klasy 3TT  rywalizując z dwunastoma zespołami z małopolskich szkół gastronomicznych zdobyli pierwsze miejsce. Dodatkowo Mateusz za potrawę "Ziołowa pierś z indyka na borówkowym sosie z flambirowaną gruszką oraz kaszą gryczaną" uzyskał tytuł najlepszego kucharza. Opiekunami były p.p. Janina Grzyb, Małgorzata Hołda oraz Agnieszka Jarzwiec. Gratulujemy!
Zobacz DYPLOMY!

Zapraszamy do wzięcia udziału w wspaniałej przygodzie podczas zabawy połączonej z nauką w grze edukacyjnej Oil City. Historia polskiego przemysłu naftowego oraz elementy biznesowe sprawią Wam drodzy uczniowie naszej szkoły wiele radości i frajdy. Ponieważ ilość miejsc jest ograniczona do 10 trzyosobowych zespołów, dlatego już teraz powinniście zacząć tworzyć drużyny. Zapisów można dokonywać u następujących nauczycieli: Józef Parys, Mirosław Jędrusiak, Dorota Bargieł-Kurowska, Maria Wantuch. Szczegóły dotyczące gry znajdziecie na stronie: oc.mik.krakow.pl. Tam też w zakładce materiały do pobrania odnajdziecie instrukcję do gry. Gra nie jest prosta, ale do odważnych i żądnych wiedzy i wrażeń świat należy!

W dniu 3 listopada 2015 r. w bibliotece szkolnej w godzinach od 9.00 do 13.00 odbył się literacki konkurs czytelniczy ze znajomości mitologii, którym udział wzięło 18 uczniów naszej szkoły. Cele konkursu:
- rozwijanie zainteresowań młodzieży kulturą starożytną;
- promowanie wzorców osobowych prezentowanych w mitologii;
- rozwijanie kreatywności uczniów ;
- kształtowanie umiejętności poszukiwania informacji w różnych źródłach ;
- kształtowanie postawy szacunku dla dorobku cywilizacyjnego starożytnej Grecji i Rzymu;
- kształtowanie szacunku do literatury jako jednego z najważniejszych czynników kulturotwórczych;
- umożliwienie zewnętrznej oceny wiedzy uczniów w zakresie znajomości mitologii;
- oswajanie z testową formą sprawdzania wiedzy;
- rozwijanie zainteresowania kulturą i sztuką.

14 listopada odbył się konkurs druga edycja Dzikie Smaki 2015. Organizatorami konkursu , który odbył się w ZSEG był PZŁ w Tarnowie. Ze strony PZŁ za organizację był odpowiedzialny Pan Mirosław Pytel. Organizację konkursu wspomogli również samorządowcy:
1. Starostwo Powiatowe w Tarnów
2. Starostwo Powiatowe w Dębicy
3. Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej
4. Starostwo Powiatowe w Bochni
5. Starostwo Powiatowe w Brzesku
Szkolenie z zakresu winiarstwa przeprowadził Pan Robert Beściak
Szkolenie z zakresu barmaństwa przeprowadził Pan Dawid Typa
Gościem był właściciel Restauracji ,,Salina Restaurant” w Bochni

10.11 15 W ZSEG odbyło się szkolenie zorganizowane przez ARR, prowadzone przez znanego szefa Kuchni Łukasza Konika. W tym szkoleniu wzięło udział 21 uczniów z naszej szkoły. Uczestnicy mieli przygotować prezentacje dotyczące kuchni staropolskiej, odpowiadali na pytania jurry z zakresu wiedzy o produktach regionalnych i wiedzy technologicznej w kolejnym etapie była oceniana ich praca podczas sporządzania wylosowanych potraw. Tę rywalizację wygrał zespół stworzony przez uczennice klasy IITZ w skład którego weszły Małgorzata Cygan, Karolina Florek i Ania Jania 

W dniu 5 listopada 2015 roku odbył się Szkolny Turniej Szachowy dziewcząt i chłopców o Mistrzostwo ZSEG. W turnieju wzięło udział 10 uczennic i uczniów naszej szkoły z klas 1 zc , II TD, II TZ, II TT, III TZ, IV TT.

Już po raz czwarty 11 listopada Tarnowianie mieli okazję spotkać się na schodach teatru im. L. Solskiego by przez śpiew patriotycznych pieśni i piosenek zamanifestować swój radosny, uśmiechnięty patriotyzm. Młodzież naszej szkoły z Koła Historyczno-Turystycznego włączyła się w pomoc organizacyjną przy śpiewaniu już po raz drugi. Tak jak w poprzednim roku zostało rozprowadzonych około 500 śpiewników. Możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu z pewnością buduje inny wymiar świętowania, dlatego wyrażam radość z faktu, że młodzież po moim pytaniu dotyczącym uczestniczenia i pracy w dniu wolnym, sama chętnie zgłosiła się by być 11 listopada z ponad tysiącem tarnowian podczas wspólnego śpiewania.

W dniu 9 listopada 2015 r. społeczność naszej Szkoły świętowała narodowe Święto Niepodległości połączone ze ślubowaniem klas pierwszych. Tak o tym wydarzeniu mówiła, rozpoczynając uroczystość, przewodnicząca Szkoły Izabela Żaba: Dzisiejszą uroczystością chcemy uczcić dzień 11 listopada – Święto Niepodległości. Chcemy wspominać pokolenia tych, dzięki których niezłomności, wierności tradycji i walce Polska odzyskała w roku 1918 wolność po latach niewoli; przypomnieć tych, którzy nieśli dziedzictwo niepodległej Ojczyzny przez kolejne lata, współtworzyli to wszystko, czym teraz możemy żyć i co decyduje o naszej tożsamości. Dlatego też ten świąteczny dzień łączymy ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych, by i oni włączyli się w wielki szereg pokoleń tworzących naszą kulturę, dziedzictwo, także naszą szkołę - to wszystko, co wiążemy ze słowem OJCZYZNA.

W piątek i sobotę (6-7 listopada) wolontariuszki z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych pod opieką Anny Srebro oraz Beaty Nowak (w sobotę wspierane przez wolontariuszy z Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczego STO przy ul. Matejki) po raz trzeci  w tym roku szkolnym wzięły udział w akcji zbierania karmy dla bezdomnych zwierząt zorganizowanej przez Fundację "Zmieńmy Świat".
Zebrano 149 kilogramów karmy oraz 1278 zł.
Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

6 listopada 2015 roku odbył się Złaz Patriotyczno-Turystyczny Szlakami Legionistów „ŁOWCZÓWEK 2015”. Wraz z 16 osobową grupą młodzieży z klas pierwszych za jednym wyjątkiem, mam taką nadzieję rozpoczęliśmy pisać nową kartę tradycji naszego Koła Historyczno-Turystycznego. Tym razem oddaję głos uczennicy klasy pierwszej Karoliny Kostrzyńskiej. Przeczytajcie i zamyślcie się…, że Was brakowało z nami na łonie natury z nutą historyczno-patriotycznego tonu.
„Wraz z panem Parysem bawiliśmy się wyśmienicie. Na początku minęliśmy stację na której mieliśmy wysiąść. Wysiedliśmy nieco dalej na stacji Łowczów. Na szczęście w kierunku Tarnowa jechał pociąg, którym wróciliśmy do stacji Łowczówek-Pleśna, gdzie wcześniej powinniśmy wysiąść.

Po udanie przeprowadzonej akcji Mamy Niepodległą w murach naszej szkoły tj. po wysłaniu ponad 500 kartek pocztowych do znajomych, najbliższych przypominających o niezwykle ważnej sprawie, jaką z pewnością jest wolna Ojczyzna zapraszam do wysyłania e-kartek w ramach akcji Mamy Niepodległą! W trzech prostych krokach możecie wysłać na maila życzenia radosnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości do swoich znajomych. W elektronicznej wersji możecie wybierać spośród 15 projektów kartek, które powstały we wszystkich edycjach Mamy Niepodległą! Wysłać kartkę możesz ze strony: http://mamyniepodlegla.najlepszemedia.pl/

11 listopada 1918 roku był przełomowym dla całej Europy. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący wielką wojnę nazwaną po latach I wojną światową. Dla nas Polaków dzień 11 listopada 1918 roku należy do historycznych, do niezapomnianych, do weselszych, do triumfalnych! Polska stała się wolna! Polacy po 123 latach zaborów znów stali się panami u siebie! W tym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości zostanie zaprezentowany program artystyczny połączony z uroczystością przyrzeczenia klas pierwszych. Uczniowie klas: II TE, ITE, IZK wraz z wychowawcami serdecznie zapraszają na uroczystość wszystkich uczniów klas pierwszych oraz przedstawicieli pozostałych klas.

W dniach 30.10.2015 – 2.11.2015 roku uczniowie Zespołu Szkól Ekonomiczno – Gastronomicznych im. J. Piłsudskiego w Tarnowie wraz z opiekunami uczestniczyli w kweście na rzecz odnowy grobów wybitnych Polaków oraz miejsc pamięci narodowej we Lwowie i na Kresach Wschodnich. Zbiórkę, której organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich Oddział Tarnów, prowadziliśmy na Starym Cmentarzu w Tarnowie oraz na Cmentarzu Komunalnym w Krzyżu.

Szkolne eliminacje Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu odbędą się 9 listopada 20145 roku w sali 115 o godz. 9:20.

W dniu 29.10.2015 w naszej szkole miała miejsce gra terenowa- Scavenger Hunt.
Pięć 4-osobowych drużyn z klas pierwszych technikum otrzymało wskazówki w języku angielskim według których eksplorowali budynek szkoły, rozwiązywali zadania, rozwijając przy tym sprawności językowe. Zabawa miała miejsce w obrębie budynku szkoły, a każda z drużyn musiała się zmierzyć z wyzwaniem w przeciągu 45 min. Wszystkie drużyny wzorowo wykonały zadania rozwiązując wszystkie zagadki, potwierdzając w ten sposób dobrą orientację w terenie oraz znajomość języka angielskiego. Gratulujemy uczestnikom i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

Magdalena Borszowska, Dominika Gwóźdź, Justyna Romańska

Szkolne eliminacje Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej odbędą się 4 listopada 2015 roku w sali 115 o godzinie 9:00.

W dniu 20 listopada już po raz dziesiąty w Domu Kultury w Borzęcinie odbył się Regionalny Konkurs Poezji Józefa Barana. Jak co roku swoją obecnością zaszczycił nas autor, który zasiadł w jury.
Na początku przybyli goście mieli okazję zapoznać się z życiorysem poety. Po czym odbyło się przesłuchanie. Każdy z uczniów zaczynając od szkół podstawowych przez gimnazja po szkoły średnie przedstawił jeden z dwóch przygotowanych wierszy. W pierwszym etapie wzięło udział prawie osiemdziesięciu uczestników, w tym czterech uczniów naszej szkoły: Kinga Dudek z klasy III ZK, Władysław Grabka z I ZK, Kinga Michoń z III EH i Jakub Bryl z I TM.

Dnia 18 listopada w ramach Projektu Systemowego Województwa Małopolskiego, odbyło się w naszej szkole Seminarium tematyczne dla uczniów szkół zawodowych z zakresu handlu i sprzedaży.

Zdjęcia

W dniu 7 listopada 2014 r. odbył się Szkolny Turniej Szachowy chłopców, w którym wzięło udział 6 uczniów naszej szkoły.
Tytuł mistrzowski wywalczył Damian Sztajnhof z klasy IV TZ

Przed tarnowskim teatrem im. Ludwika Solskiego w dzień Narodowego Święta Niepodległości jak już jest w zwyczaju mieszkańcy Tarnowa - seniorzy, w kwiecie wieku, młodzież i ci najmłodsi śpiewali dla Niepodległej pieśni patriotyczne. W ten niezwykły sposób wpisując się wradosne obchodzenie najważniejszego święta Polaków.

Młodzież z Koła Historycznego z działającego od tego roku szkolnego w naszej szkole w dniach poprzedzających Narodowe Święto Niepodległości wzięła udział na terenie naszego miasta w akcji edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej "Patroni naszych ulic".

W wolnym czasie roznieśli na poniżej wymienione ulice książki edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej:
- ul. Marszałka Piłsudskiego - 169 adresów;
- ul Generała Stefana Roweckiego - 24 adresy;
- ul. Generała Władysława Andersa - 7 adresów;
- ul. Generała Leopolda Okulickiego - 23 adresy. (wg. informacji z Poczty Polskiej)

Dnia 10 listopada odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Świętowaliśmy moment, w którym po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych, Polska odzyskała niepodległość. Przed uroczystą akademią, przeplataną projekcjami filmowymi, przygotowaliśmy dla zaproszonych gości biało-czerwone kotyliony. W tym widowisku wzięła udział Dyrekcja, Grono pedagogiczne, Pracownicy szkoły, oraz nasze koleżanki i koledzy. Uroczystość przygotowała klasa 3TE pod kierunkiem p. prof. M. Sienickiej i p. prof. A. Pojedyniec.

Dnia 18 października odbył się rajd na trasie Tarnów – Skrzyszów – Las Kruk, inaugurujący działalność Koła Fotograficznego w roku szkolnym 2014/2015.

Dnia 07.11. 2014 r. nasza szkoła wzięła udział w turnieju piłki ręcznej dziewcząt organizowanym przez I LO w Tarnowie. Dziewczyny pod opieką mgr A.Salawy podczas zaciętej rywalizacji wywalczyły I miejsce na podium. Gratulujemy!
Oto skład drużyny: Zając Natalia, Mikrut Oliwia, Kukułka Paulina, Cygan Kazimiera, Sobarnia Joanna, Wojtas Joanna, Baran Natalia, Kajmowicz Oliwia, Lasota Natalia, Staroń Justyna, Rzepka Oliwia, Ślaga Natalia, Pacyna Monika, Wózek Anna, Mucha Katarzyna, Łabno Anna.

W dniu 3.11.2014r. członkowie Koła Fotograficznego wraz z opiekunem udali się na Stary Cmentarz w ramach realizacji zadania fotograficznego pt: „Spieszmy się kochać…”. Pogoda nam dopisała, świeciło słońce, była wspaniała aura do robienia zdjęć.

5 listopada 2014r. o godzinie 12:00 w Sali Lustrzanej odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu wiedzy o Józefie Piłsudskim zorganizowanego dla trzech typów szkół: szkoły podstawowe w kategorii plakat, szkoły gimnazjalne w kategorii prezentacja multimedialna oraz szkoły ponadgimnazjalne w kategorii wiedza o Józefie Piłsudskim.

Dobiegła końca pierwsza edycja I Miejskiego Konkursu Wiedzy o Józefie Piłsudskim zorganizowana w roku 100-lecia czynu legionowego przez Lidera Przedmiotowego z historii w Tarnowie w roku realizacji projektu miejskiego "Jak mądrze kochać Ojczyznę". Zainteresowanie w tarnowskim środowisku było niezwykle duże. Konkurs zrealizowany został w trzech kategoriach:
- szkoły podstawowe - plakat,
- szkoły gimnazjalne - prezentacja multimedialna,
- szkoły ponadgimnazjalne - wiedza o Józefie Piłsudskim - „Wizja Józefa Piłsudskiego niepodległej federacyjnej Polski".

W piątek 29 listopada w naszej szkole zapanowała wyjątkowa atmosfera. Debatanci znów odnieśli zwycięstwo, a IV TM andrzejkowo przepowiadała chętnym bliższą… i dalszą, ale zawsze świetlaną przyszłość. Młodzież z klas gastronomicznych sprzedawała wyroby cukierniczo – garmażeryjne, na które chętnych nie brakowało, więc bardzo szybko stoły opustoszały. Ciekawą ofertą były także kartki i dekoracje świąteczne, które rozprowadzali uczniowie z klasy I EH. Zbiórkę przeprowadzali również uczniowie II TD. Nie koniec na tym! W piątkowy wieczór i w sobotę nasi uczniowie zbierali dary w centrach handlowych Max i Zenit w Tarnowie. A wszystko to z myślą o świętym Mikołaju, któremu od lat pomagamy dotrzeć do grzecznych, małych i większych dzieci.

Zobacz zdjęcia

Dnia 5 grudnia 2013 roku w naszej szkole odbędzie się pierwszy etap XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu z zakresu Rachunkowości. Konkurs organizowany jest przez Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Rejtana w Rzeszowie oraz Wydział Zrządzania Politechniki Rzeszowskiej pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Podkarpacki.
Ideą konkursu jest rozwijanie wśród uczniów zainteresowania problematyką współczesnej rachunkowości, upowszechnianie sposobu korzystania z informacji kodowanej przez specyficzny język ewidencji działalności gospodarczej oraz podniesienie poziomu nauczania rachunkowości.
Do pierwszego etapu przystępują uczniowie klas trzecich i czwartych w zawodzie technik ekonomista.
Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy powodzenia i jak największej ilości poprawnych odpowiedzi.

Nauczyciele rachunkowości ZSEG

W roku szkolnym 2013/2014 nasza szkoła zmierzy się z nowoczesnymi technologiami w nauczaniu matematyki. Rozpoczynamy fazę wdrażania projektu "Wspomaganie nauczania matematyki w technikum w  oparciu o nowoczesne technologie informacyjne" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 
Partnerem projektu jest Politechnika Łódzka, jedna z większych uczelni w kraju. Istnieje ona od 1945 r. i jako jedyna uczelnia w Polsce została wyróżniona przez Komisję Europejską prestiżowym certyfikatem jakości kształcenia "ECTS Label" za kreatywność i innowacyjność w tworzeniu perspektyw zawodowych, a w kształceniu za wykorzystanie nowoczesnych metod oraz środków dydaktycznych i audiowizualnych. 
W naszej szkole zajęcia w ramach wyżej wymienionego przedsięwzięcia prowadzą mgr Smoleń Anna oraz mgr Małek Mirosława. Uczestnikami projektu są uczniowie klasy trzeciej  technikum  III TL. Przewidziano między innymi:
- cykl videokonferencji z wykładowcami z Politechniki Łódzkiej, 
- e-zajęcia na platformie e-learningowej, 
- wykorzystywanie e - technologii w trakcie zajęć lekcyjnych, 
- e - olimpiadę dla uczestników projektu, 
- dodatkowe zajęciach w ramach e - zespołów projektowych skierowane do uczniów szczególnie uzdolnionych matematycznie.

W ZESPOLE SZKÓŁ EKONOMICZNO-GASTRONOMICZNYCH IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W TARNOWIE
„Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością” Jan Paweł II

W dniu 4 kwietnia 2013 roku klub HDK przy ZSEG w Tarnowie za zgodą Dyrektora szkoły mgr Jerzego Fereta zorganizował akcję pobierania krwi – Wampiriadka VII. Akcja została zorganizowana w porozumieniu z Rejonowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Tarnowie.Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Celem
przeprowadzonej Wampiriadki jest promowanie honorowego krwiodawstwa i zdrowego trybu życia wśród młodzieży naszej szkoły oraz uświadomienie młodzieży, że oddawanie krwi jest bezpieczne i bezbolesne, a każdy z nas może przyczynić się do ratowania ludzkiego życia. Uwrażliwienie młodzieży na potrzeby drugiego człowieka w świecie, który ukierunkowany jest na własne EGO jest jednym z głównych celów przyświecających przeprowadzonej akcji.O godzinie 8:00 na świetlicy szkolnej stawili się pracownicy stacji krwiodawstwa w Tarnowie oraz chętni do oddania krwi uczniowie naszej szkoły. Honorowym krwiodawcą mógł zostać każdy uczeń, którzy ukończył 18 rok życia, posiadał przy sobie dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem pozwalający stwierdzić tożsamość oraz adres stałego zameldowania, był zdrowy i w ostatnim czasie nie chorował, ważył minimum 50 kg. Kandydaci na dawców byli kwalifikowani przez lekarza na podstawie badania lekarskiego, przeprowadzonych badań laboratoryjnych oraz wypełnionego kwestionariusza dawcy. Lekarz podejmował decyzję o zabiegu pobrania krwi, gdy stwierdził, że taki zabieg jest bezpieczny dla dawcy.Tym życiodajnym darem w tym roku chciało się podzielić ponad 80 uczniów. Do oddania krwi pracownicy Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zakwalifikowali 42 osoby. W sumie oddano 18900 ml krwi. Uczniom towarzyszyły wielkie emocje. Dla ucznia – krwiodawcy dzień oddawania krwi był dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Nad sprawnym przebiegiem akcji czuwali nauczyciele. Dla
wszystkich krwiodawców zorganizowano mini – barek sponsorowany przez Radę Rodziców, a poczęstunek przygotowali uczniowie klas gastronomicznych.Dla każdego z nas, dla naszych najbliższych, może nagle potrzebna być krew. Pamiętajmy o tym!

Jeżeli więc jesteś zdrowy oddając krew możesz podarować drugiemu człowiekowi to co najcenniejsze - zdrowie, a nawet życie.

Od kilkunastu lat Zespół Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Tarnowie organizuje pomoc charytatywną dla polskich rodzin na Ukrainie, włączając się w akcję Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy, przeprowadzaną przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich, VII Liceum Ogólnokształcące i Gminę Tarnów.

Grudzień 2017

Po pracowitych trzech tygodniach zbiórek darów w naszej szkole i w tarnowskich centrach handlowych przyszedł czas na pakowanie paczek. Zgromadziliśmy bardzo dużo towarów, dzięki hojności nauczycieli i wszystkich klas I, 2 i 3 w naszej szkole oraz wsparciu klientów sklepów, prywatnych sponsorów. 4 grudnia mogliśmy przygotować paczki. Z największym zaangażowaniem podjęli się tego zadania uczniowie klas III TE oraz 3 zk. Odwiedziła nas także ekipa telewizyjna, aby filmową relację z naszej akcji przekazać widzom telewizji internetowej.

A oto wyniki akcji:

107 paczek spożywczych, z których każda zwierała: makaron, herbatę, kakao, cukier lub mąkę, kaszę lub ryż, pasztet, 2 konserwy mięsne, płatki do mleka, kisiel, budyń, galaretkę, rodzynki, barszcz, 3 czekolady, ciastka, cukierki draże, gumę mambę.
100 paczek z artykułami szkolnymi: blok rysunkowy, 2 zeszyty, papier kolorowy, klej, ekierkę, długopis, długopis żelowy, ołówek, gumkę do mazania, kredki, farbki, zakreślacz, zabawkę, 2 książki oraz maskotkę.
Spakowaliśmy również w osobnych pudłach dary dla polskich parafii i szkoły w Strzelczyskach (książki, zabawki, maskotki, gry, słodycze, artykuły higieniczne, olej, środki czystości i dewocjonalia).
Podsumowując: akcja charytatywna „Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy’2017” była bardzo udana. Dziękujemy w imieniu tych, do których nasze świąteczne dary są adresowane.
ZOBACZ RELACJĘ FILMOWĄ

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

Grudzień 2016

Już po raz 15 – ty w ZSEG zorganizowaliśmy akcję charytatywną „Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy”. Wielki finał akcji odbył się w dniach 8 – 9 grudnia 2016 roku. Przygotowania do wyjazdu z darami na Ukrainę, rozpoczęły się już w październiku. Zbiórka artykułów żywnościowych, przyborów szkolnych oraz maskotek spotkała się z dużą życzliwością społeczności uczniowskiej z klas pierwszych, drugich i trzecich technikum oraz zasadniczych klas zawodowych.

W dniach od 10 listopada do 3 grudnia 2016 roku nasi wolontariusze w piątki i soboty przeprowadzali zbiórki darów w centrach handlowych Max i Zenit w Tarnowie. Ważnymi sprzymierzeńcami świętego Mikołaja okazali się rodzice naszych uczniów, którzy podarowali zabawki, dewocjonalia, artykuły spożywcze i środki czystości.  Naszą akcję wsparły także osoby prywatne oraz Zespół Szkół w Borowej i Jaźwinach (woj. podkarpackie), Szkoła Podstawowa nr 15 w Tarnowie oraz Bursa Międzyszkolna z ul. Św. Anny w Tarnowie. Dzięki tej pomocy w paczkach znalazły się również książki, malowanki, gry, zabawki i różne artykuły szkolne. Ze zgromadzonych artykułów udało się przygotować 100 paczek z przyborami szkolnymi, 120 paczek żywnościowych dla dzieci z polskich rodzin w Czyszkach oraz Strzelczyskach.  Dzięki staraniom całej społeczności Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych oraz pozostałych darczyńców przygotowaliśmy również prezenty z przeznaczeniem dla parafii w Czyszkach, Strzelczyskach, Pnikucie, a także klasztoru w Krysowicach i parafii w Dunajewie. Naszą Szkołę reprezentowały w wyjeździe na Ukrainę w tym roku: Barbara Panek kl. III TD, Patrycja Juszkiewicz kl. III GH, Natalia Zając kl. II DH, Aleksandra Zaucha kl. II TE oraz panie p. Maria Drewecka i p. Małgorzata Bystrowska. Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji święta Bożego Narodzenia dla naszych rodaków na Wschodzie będą bardziej radosne.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Grudzień 2015

Po pracowitym listopadzie i początku grudnia przyszedł czas na finał akcji „Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy’2015”. W dniach 3 – 4 grudnia delegacja z Tarnowa uczestniczyła w wyjeździe na Ukrainę. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Patrycja Juszkiewicz, Katarzyna Kot, Barbara Panek i Anita Żurek, a także pp. prof. Maria Drewecka i Małgorzata Skrabacz. Rolę przewodnika całej 25-osobowej grupy, w której znaleźli się przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich o. Tarnów, VII LO, Gminy Tarnów, Starostwa Powiatowego oraz SP nr 9 w Tarnowie, pełniła pani Bogusława Romaniewska, wiceprezes TMLiKPW. Pogoda nam sprzyjała. Granicę przekroczyliśmy bardzo szybko, ze zdumieniem przyglądając się tłumowi pieszych czekających na przejście na polską stronę… Pierwszy nasz przystanek miał miejsce w Mościskach, gdzie wraz z tutejszym księdzem katechetą pomodliliśmy się i złożyliśmy kwiaty na grobach polskich żołnierzy, którzy polegli w tych okolicach w czasie wojny obronnej we wrześniu 1939 r. Ostatnio zgromadzono ich szczątki, by pochować je uroczyście właśnie w kwaterze na tutejszym cmentarzu… Cmentarzu, gdzie niewiele jest już nagrobków, stare mogiły pozapadały się w ziemię, porosła je trawa.

W Pnikucie czekano na nas cierpliwie przez 1,5 godziny! Święty Mikołaj musiał więc nagrodzić to oczekiwanie i szybko przystąpić do rozdawania paczek. Wszystko odbyło się bardzo sprawnie, z pomocą proboszcza, księdza Stanisława, który zapraszał do Mikołaja kolejne grupy – ministrantów, lektorów, scholę, potem uczniów poszczególnych klas. Gościnność mieszkańców tej wioski poznaliśmy także, zasiadając w salce katechetycznej do suto zastawionych stołów. Rosołek smakował wyśmienicie, a jeszcze bardziej – serwowane na deser pączki. Nagrodziliśmy panie kucharki gromkimi brawami. I znów autokar. Śpieszymy się, bo trzeba zdążyć na koniec nabożeństwa w Czyszkach. Udało się! Do zakrystii wkraczamy w momencie, kiedy ksiądz z ministrantami właśnie wchodzą po zakończeniu mszy św. Mikołaj zostaje więc godnie powitany, a potem wraz z pomocnikami wręcza paczki. Znów jesteśmy świadkami wielu gestów radości i wzruszeń… Hojny gość intonuje kolędę, a potem się żegna, obiecując, że przyjedzie za rok. Teraz kierunek Strzelczyska. Podążamy tu wolniutko, ostrożnie pan kierowca manewruje pomiędzy wyrwami i kałużami na drodze. Kiedy docieramy pod szkołę, przez okna widzimy, że dzieci mają próby przed występem. Kiedy jednak zauważają nasz autokar, wybiegają przed budynek. Za nimi pojawiają się starsi, żeby pomóc dźwigać paczki. Wyładunek prezentów odbywa się dzięki temu sprawnie, więc wkrótce możemy zasiąść na sali gimnastycznej i obejrzeć przygotowany przez uczniów SP im. Jana Pawła II w Strzelczyskach program artystyczny. Mali artyści śpiewają, tańczą, przedstawiają krótkie scenki zatytułowane „Uwierz w Mikołaja”. Łatwo uwierzyć, kiedy się ma go przed oczyma… Święty Mikołaj wkracza na scenę witany przez panią dyrektor Alicję Baluch, a potem przez całą wioskę. Znów uwijają się zgrabnie nasze dziewczyny – Anita, Basia, Kasia i Patrycja, dbając o to, żeby dzieci nie czekały za długo na swój prezent. Panuje bardzo sympatyczna atmosfera, miło popatrzeć na zaaferowane prezentami dzieciaki, które od razu zaglądają do paczek, by np. wymienić się maskotką albo nakreślaczem. Znowu wszyscy na sali śpiewają kolędę – tym razem „Bóg się rodzi”. Znowu niejednemu głos więźnie w gardle, w oczach pojawiają się łzy…

Kiedy św. Mikołaj kończy swoją wizytę, zostajemy zaproszeni do stołówki na barszcz ukraiński, pierogi ruskie, gołąbki i ciasto. Nie sposób odmówić… a wszystko smakuje wspaniale. Śpieszymy się, gdyż w hollu szkoły czekają gospodarze, którzy zapraszają do siebie na nocleg. 
Rankiem wszyscy spotykamy się przy autobusie, wymieniamy uwagi. Przyjmowano nas wszędzie bardzo gościnnie, traktując jak członków rodziny. To dlatego rozmowy przy stole trwały długo w noc, bo trzeba było obejrzeć zdjęcia, posłuchać i poopowiadać, jak żyje się tam, na Ukrainie, i u nas, w Polsce. Pani Maria Wiączek ze Strzelczysk stwierdza: To, że jesteście teraz u nas, to wielkie święto. I nie chodzi tu o paczki. Chodzi przede wszystkim o to, że my dzięki temu wiemy, że o nas pamiętacie… Z rozmów wynika, że Polakom na Kresach, zwłaszcza mieszkańcom wiosek, żyje się ciężko. Mówią: jest dobrze, choć niełatwo. Wprawdzie nie ma już przerw w dostawach prądu, ale jego cena wzrosła kilkakrotnie. Podobnie ceny artykułów żywnościowych i innych towarów. Płace natomiast stoją w miejscu. Głębokim cieniem kładą się na codzienność wieści z frontu… Z sąsiedniej wioski walczący w wojnie rosyjsko – ukraińskiej chłopak zginął po trzech dniach. Inny wrócił, fizycznie sprawny, ale psychicznie – jest wrakiem człowieka. Ze Strzelczysk na front nie poszedł nikt… Ofiar tej wojny przybywa. – Zobaczycie na Cmentarzu Łyczakowskim, tam w dole jest kwatera, gdzie chowani są polegli. Widzieliśmy. Szereg świeżych mogił przykrytych ukraińskimi flagami.

Pożegnaliśmy gospodarzy jak swoich bliskich, obiecując, że za rok znów przyjedziemy i zatrzymamy się na nocleg u nich. Kolejny etap naszej podróży to Krysowice – dom Zgromadzenia Sióstr Służebniczek. Ten dom zakonny to miejsce, gdzie opieką otaczane są dzieci i chorzy, gdyż siostry prowadzą tu przedszkole oraz punkt medyczny. I tu przyjęci zostajemy bardzo serdecznie, mamy także okazję zobaczyć kaplicę – jedyny zachowany budynek, kiedyś wchodzący w skład kompleksu parkowo – pałacowego rodu Stadnickich. I znów ruszamy w drogę. Kierunek: Lwów. Miasto wita nas pięknym słońcem i piątkowym pośpiesznym ulicznym ruchem. Docieramy na Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie składamy wiązankę kwiatów i zapalamy znicze, a potem wędrujemy między rzędami mogił bohaterskich obrońców miasta. Stara część Cmentarza Łyczakowskiego budzi podziw… Tyle tu pięknych mogił, na nagrobkach nazwiska polskich artystów, naukowców, bohaterów naszej historii. Pani Romaniewska pokazuje nam groby Polaków, które odnowione zostały za pieniądze z kwest przeprowadzanych na Wszystkich Świętych. Spacer po lwowskiej Starówce, z konieczności bardzo krótki, również dostarcza wielu wrażeń. Odwiedzamy Katedrę, jesteśmy przy gmachu Opery, przy pomniku Adama Mickiewicza, przy tramwaju – kawiarni, takiej samej jak u nas w Tarnowie. Obserwujemy lwowską ulicę. Podobają się nam modne, wyjątkowo zgrabne futerka lwowianek. Krzepimy siły w McDonaldzie, małe zakupy – i ruszamy w powrotną drogę. Ta do domu jest zawsze krótsza. To prawda. Bez przeszkód przekraczamy granicę, a ok. 22.30 jesteśmy w Tarnowie. Trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń, zadowoleni i przekonani, że było warto. Choćby po to, żeby usłyszeć: Chodzi przede wszystkim o to, że my tu dzięki temu wiemy, że o nas pamiętacie… Postaramy się pamiętać także za rok.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Grudzień 2014

Już po raz trzynasty w ZSEG przeprowadzona została akcja charytatywna „Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy”, której głównym organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o. w Tarnowie.

W naszej szkole przygotowania do tego przedsięwzięcia trwały od października. W listopadzie nasi wolontariusze przeprowadzili sobotnie zbiórki darów w centrach handlowych Max i Zenit. Spisali się wspaniale, tarnowianie bowiem okazali się bardzo hojni. Z podobną życzliwością potraktowana została zbiórka artykułów żywnościowych i przyborów szkolnych oraz maskotek przeprowadzona w klasach I GH, I TE, I TZ, I TD, I TM, I TN, I zc, I zk, II EH, II TZ, II TT, II TD, II TM, II TE, II zc, II zk, III TD, III TT, III DG, III TE, III EH, III TM, III zk .
Z artykułów zgromadzonych przez naszą młodzież przygotowaliśmy 80 paczek z artykułami szkolnymi oraz 82 paczki żywnościowe przeznaczone dla dzieci z polskich rodzin w Czyszkach, 30 paczek z artykułami żywnościowymi dla parafii w Pnikucie, z pozostałych artykułów i darów dostarczonych przez TMLiKPW udało się spakować jeszcze 32 paczki dla Polaków w Pnikucie. Dla tej parafii zostały przeznaczone również pojedyncze artykuły spożywcze. Paczki przekazane zostaną 5 grudnia, Mikołaj więc pojawi się na czas, sprawiając adresatom wiele radości.

Grudzień 2013

Dzięki staraniom całej społeczności naszej szkoły akacja charytatywna, organizowana po już po raz dwunasty, została szczęśliwie sfinalizowana. 120 paczek przygotowanych w ZSEG dotarło do dzieci z polskich rodzin na Ukrainie. W wyjeździe uczestniczyła pięcioosobowa reprezentacja ZSEG -  uczennice z klasy I TM Natalia Bobka, I TZ Magdalena Kloch, II TD Kamila Sowa i Sylwia Wróbel, III TK Magdalena Główka, nad którymi opiekę sprawowały p. Maria Drewecka i p. Małgorzata Bystrowska.

 W dniach 5-6 grudnia, wspólnie z przedstawicielami Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich Oddział w Tarnowie, VII LO, Gminy Tarnów oraz ZSP w Koszycach Wielkich, delegacja ZSEG przekazała prezenty adresatom, wywołując tym wiele wzruszeń starszych i młodszych mieszkańców Strzelczysk na Ukrainie. Paczki mikołajkowe przekazane zostały także dzieciom z parafii w Pnikucie oraz w Czyszkach. Jedna z uczestniczek wyjazdu, Natalia Bobka z klasy I TM, tak mówi o swoich wrażeniach: Podczas wizyty w tych miejscowościach pomagaliśmy świętemu Mikołajowi rozdawać prezenty polskim rodzinom zamieszkującym Kresy Wschodnie. W oczach dzieci i dorosłych mogliśmy ujrzeć radość, a niekiedy łzy wyrażające wdzięczność za pomoc i pamięć. Na Ukrainie spotkałam wielu ciekawych ludzi, będę chciała tam jeszcze wrócić. Wartość przygotowanych w naszej szkole paczek wyniosła ponad 3 tysiące złotych. 

Grudzień 2012 

Święty Mikołaj i w tym roku nie rozczarował dzieci z polskich rodzin na Ukrainie. Ma bowiem w Tarnowie sprawdzonych pomocników, wśród których są także uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych, którzy włączyli się do akcji charytatywnej Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy już po raz jedenasty.

Współpracując z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, VII LO w Tarnowie oraz Gminą Tarnów, zdobyliśmy duże doświadczenie, dlatego organizacja pomocy świątecznej odbywała się bardzo sprawnie. W gromadzenie żywności długoterminowej, słodyczy, maskotek, artykułów papierniczych zaangażowały się niemal wszystkie klasy ZSEG wraz z wychowawcami. Wzruszający był gest tegorocznych maturzystów z klasy IV TK, którzy co roku włączali się w przygotowanie paczek, tym razem zaś na początku grudnia oddali krew, a otrzymane czekolady (100 sztuk) przekazali jako dar serca właśnie dzieciom z parafii w Czyszkach, do których trafiły paczki przygotowane w naszej szkole. Dodatkowo młodzież przeprowadziła zbiórkę darów w DH Max oraz DH Zenit, spotykając się z wielką hojnością tarnowian, za którą pięknie dziękujemy. Wraz z paczkami świątecznymi zawieźliśmy w dniach 6-7 grudnia również książki przekazane przez VI LO oraz ZSEG a także zabawki i prasę katolicką ofiarowane przez indywidualnych darczyńców.

Wyjazd na Ukrainę to wiele pięknych wzruszeń, spotkania z Polakami oraz żywa lekcja historii dawnej i współczesnej, dlatego pozostaje on na długo w pamięci uczestników. Tym razem pokonywanie granicy nie sprawiło nam trudności, pogoda dopisywała, dobry nastrój również, więc wszystko powiodło się wspaniale. Ponieważ byliśmy wcześniej niż zwykle, była okazja zobaczyć w dziennym świetle cmentarz w Krysowicach, na którym złożono szczątki polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939r. Ich grób odnowiono staraniem TMLiKPW z pieniędzy zebranych w czasie kwesty we Wszystkich Świętych. Przechadzając się wśród grobów, widzieliśmy, jak wielu mieszkańców ma związki Polską. Na większości nagrobków widniały bowiem polskie napisy, choć ich tekst wymagałby orograficznych poprawek.

Pojechaliśmy także do wisi Czyszki, gdzie po pojawieniu się naszego autokaru powstał wielki rwetes. Zaalarmowani przez stado gęsi gospodarze wylegli, żeby zorientować się, co zakłóca ich spokój. Była więc okazja, żeby z nimi porozmawiać i zobaczyć, jak wygląda ich codzienność. Wokół widać skromne warunki życia, najładniejszymi budynkami są tutaj kościółek i cerkiewka oraz sklep. Dostojnie zaprezentował się w świetle dziennym kościół w Pnikucie, dokąd udaliśmy się w następnej kolejności. Tu cała nasza grupa została po królewsku przyjęta na plebanii. Gościnny proboszcz, ks. Stanisław, uwijając się z pełnymi talerzami, wyjaśniał, że nasz przyjazd zbiegł się z uroczystościami obchodów stulecia istnienia kościoła w Pnikucie, w których uczestniczyło wielu wiernych, także z sąsiednich parafii. Być może dlatego po paczki od św. Mikołaja przyszło wyjątkowo dużo dzieci i dorosłych. Prezentów mieliśmy jednak wystarczającą ilość, więc hojnie obdarowani zostali Polacy z Pnikuta, potem z Czyszek i w końcu ze Strzelczysk. W tutejszej szkole jak zwykle czekano na Mikołaja z Tarnowa z niecierpliwością. Na sali gimnastycznej oglądaliśmy popisy aktorskie dzieci z poszczególnych klas, dopingowane przez zasiadających na widowni rodziców. Pomagaliśmy także św. Mikołajowi w rozdawaniu prezentów, a potem zasiedliśmy do smakowitej kolacji. Na korytarzu szkolnym czekali na nas już gospodarze, do których poszliśmy na noclegi.Następnego dnia, kiedy spotkaliśmy się w autokarze, było o czym opowiadać, wszędzie bowiem przyjmowano nas bardzo serdecznie i życzliwie. Pogoda, mimo że mroźna, sprzyjała nam bardzo, więc po rozpakowaniu kolejnej serii paczek zwiedziliśmy Cmentarz Orląt, a później pod kierunkiem pana E. Kupiniaka dotarliśmy do grobów K. Szajnochy, A. Grottgera, S. Banacha, M. Konopnickiej i J.K. Ordona. Po tej lekcji patriotyzmu i historii udaliśmy się do centrum Lwowa, by spacerując m.in. ul. Akademicką, podziwiać uroki miasta, które pięknieje z roku na rok. Warto byłoby się przekonać, czy potwierdzi się to w następnym roku. Uczestniczące w wyjeździe Ula Drwal, Sylwia Wróbel (kl. ITD.) i Magdalena Główka oraz Małgosia Wesołowska( kl. II TK) mają ochotę powtórzyć tę przygodę. Panie M. Drewecka i M. Skrabacz również nie mają nic przeciwko temu…

Grudzień 2011

Z myślą o dzieciach z polskich rodzin w Czyszkach przygotowane zostało 81 paczek, zawierających maskotki, słodycze, artykuły papiernicze i żywnościowe, dzięki którym święta Bożego Narodzenia dla naszych rodaków na Wschodzie będą bardziej radosne.

W trwające już od października przygotowanie prezentów włączyła się cała społeczność szkolna, a zwłaszcza klasy IEH, IDG, ITL, ITK, ITM, IITE, IITD, IITK, IITM, IIHM, IIEK, IITG, 1cs, 1zk, 3cs, 2zk, 2cs i IV TN wraz z wychowawcami, przekazując wybrane artykuły do paczek. Na pozostałe dary przeznaczone zostały środki uzyskane z kiermaszu dekoracji i kartek świątecznych, zorganizowanego w szkole przez klasę 3cs, pod kierunkiem p. Małgorzaty Bystrowskiej, p. Renaty Fior i p. Elżbiety Zięby oraz p. Anny Srebro. Inne artykuły pochodziły ze zbiórki darów przeprowadzonej przez uczniów klas I TK, II EK i 2cs w DH ZENIT. Mikołajkowe prezenty powędrowały do adresatów w dniach 8 – 9 grudnia 2011 r. W wyjeździe uczestniczyła sześcioosobowa reprezentacja Ekonomika - uczennice klasy II EK : Paulina Kloch, Natalia Matejek, Angelika Święch oraz Natalia Tomaszowicz, nad którymi opiekę sprawowały p. Małgorzata Bystrowska i p. Małgorzata Skrabacz.

Przygotowaniom paczek mikołajkowych dla rodaków na Ukrainie w ZSEG zawsze towarzyszy ogromna życzliwość, a wsparcie ze strony tarnowian motywuje do tego, żeby trud podejmować od nowa, ze świadomością, że paradoksalnie – wracamy z Ukrainy bogatsi o wyrazy wdzięczności, pozdrowienia dla wszystkich, którzy zorganizowali pomoc, a także wyposażeni w wiedzę na temat przeszłości i współczesnych realiów życia Polaków na Wschodzie. Tak było i tym razem. Ujęła nas gościnność parafii Pnikut oraz mieszkańców Strzelczysk, u których nocowaliśmy. Nasze wspólne rozmowy, trwające nawet do późna, były okazją do tego, żeby lepiej poznać codzienność rodaków na Kresach. Bywa ona trudna. Nieco łatwiej żyje się rodzinom, które uprawiają ziemię. W tamtych okolicach jest ona bardzo żyzna, więc za uprawę odwdzięcza się bardzo urodzajnymi plonami. Gorzej, gdy okazuje się, że tych plonów nie można korzystnie sprzedać. Tamtejszy tryb życia my znamy często już tylko z literatury. Kto bowiem z nas wie, jak wygląda darcie pierza...? A tymczasem dla gospodyń ze Strzelczysk to zupełnie zwyczajna sprawa. Codzienny trud, prawość ludzi stamtąd budzą nasz głęboki szacunek. Może dlatego również chcemy tu wracać...

Lwów 9 grudnia przywitał nas reklamami na EURO oraz zmianami organizacji ruchu spowodowanymi remontami wielu ulic. Nic jednak nie zakłóca powagi cmentarza Łyczakowskiego, a także kwatery Orląt Lwowskich. Zmarznięci, ale zasłuchani w gawędę pana Edwarda Kupiniaka, poznawaliśmy, wędrując cmentarnymi alejami, historię obrony Lwowa, a także losy polskich artystów – np. Karola Szajnochy i Artura Grottgera, Marii Konopnickiej, patriotów – J. K. Ordona, naukowców – prof. A. Banacha oraz tarnowianina, który został burmistrzem Lwowa – Tadeusza Rutowskiego. Spacerując ulicą Akademicką, podziwialiśmy m.in. gmach Opery i Baletu, pomnik Adama Mickiewicza, Katedrę Lwowską. Nasz dwugodzinny spacer, choć z pewnością za krótki, wystarczył, aby przekonać się, że Lwów jest bardzo pięknym miastem.

Zrealizowaliśmy w trakcie tych dwóch dni cały programy wyprawy, która tym razem przebiegła bardzo sprawnie, nawet przy przekraczaniu granic nie mieliśmy większych problemów. – Zmęczeni, ale zadowoleni około północy dotarliśmy do Tarnowa. Wyjazd ten był dla nas miło spędzonym czasem, który będziemy długo wspominać - stwierdziły Natalia, Paulina, Natalia i Angelika. Sprawił to z pewnością święty Mikołaj...

Grudzień 2010

Już po raz dziesiąty w Zespole Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych przeprowadzona została akcja „Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy”. Włączyła się w jej przygotowanie niemal cała społeczność szkolna. Wiele klas zakupiło towary do paczek, a uczniowie klas gastronomicznych pod kierunkiem nauczycieli zawodu upiekli wspaniałe ciasta na kiermasz. Oryginalne ozdoby i kartki świąteczne wykonała utalentowana plastycznie młodzież. Reprezentanci klas IEK, II EK, II TG, IIITE, IVTL przeprowadzili w dniach 18, 19, 20 i 25, 26, 27 listopada zbiórkę artykułów spożywczych i pieniędzy, dziękując klientom Domu Handlowego ZENIT za hojność i każdy dar serca. Ze zgromadzonych środków spakowanych zostało 50 paczek, które zawierały przybory szkolne, maskotki, słodycze i artykuły spożywcze.

Nasze mikołajkowe prezenty powędrowały na Ukrainę wśród innych paczek przygotowanych przez VII LO w Tarnowie oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich. Wyjazd na Ukrainę odbył się w dniach 2 – 3 grudnia. Uczestniczyła w nim siedmioosobowa delegacja z naszej szkoły w składzie: Agata Wcisło (klasa 2cs), Dominika Banach i Angelika Owca (klasa IIEK), Krzysztof Bober i Patryk Żołądź (klasa IVTL) oraz opiekunki –p. Małgorzata Bystrowska i p. Małgorzata Skrabacz.

Odwiedziliśmy wioski Pnikut, Czyszki i Strzelczyska. W Pnikucie po rozdaniu prezentów zaproszono nas na wyśmienity rosół i gołąbki. W Czyszkach w maleńkim kościółku przekazaliśmy paczki przygotowane w ZSEG. Strzelczyska to miejscowość niemal w stu procentach zamieszkana przez Polaków. Najpiękniejszym obiektem jest tu – jedna z dwóch na Ukrainie – Polska Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II. Pojawienie się naszego autokaru przed szkołą wywołało wielkie poruszenie, zwłaszcza wśród dzieci oczekujących z niecierpliwością na Mikołaja z Polski. Wzruszające były występy poszczególnych klas, recytacja polskich wierszy i śpiew kolęd. Prezenty rozdawane przez Mikołaja wywoływały wiele radości, także wśród tych, którzy je rozdawali. Będąc w gościnie w domach polskich, rozmawialiśmy o sytuacji naszych rodaków na Ukrainie, o tym, co dzieje się w Polsce, w Tarnowie, w naszej szkole i w naszych rodzinach. Relacje o codzienności Polaków na Ukrainie były świadectwem tego, że warunki życia wciąż są tutaj trudne, zwłaszcza na wsi, gdzie ciężko znaleźć zatrudnienie. Imponowała natomiast życiowa mądrość i umiejętność cieszenia się drobnymi sprawami. Żegnano naszą grupę, dziękując za prezenty od św. Mikołaja i przekazując wyrazy wdzięczności, serdeczne pozdrowienia i życzenia pięknego Bożego Narodzenia.

Ważnym etapem naszej wycieczki była wizyta na Cmentarzu Łyczakowskim. Tu przede wszystkim odbyliśmy żywą lekcję historii, wędrując wśród kwater obrońców Lwowa i grobów zasłużonych Polaków. Sam Lwów obejrzeliśmy, niestety - z powodu śnieżycy i braku stosownego miejsca do parkowania - tylko zza szyb autokaru. Nasz pilot, p. E. Kupiniak, jednak starał się przekazać jak najwięcej ciekawostek na temat mijanych obiektów i przekonać, że „nie ma jak Lwów”. Podróż w kierunku granicy, z postojem w Mościskach, upływała w miłej atmosferze. Przejście w Medyce pokonaliśmy wyjątkowo sprawnie, a potem już zdążaliśmy do Tarnowa, do którego dotarliśmy około północy – zmęczeni, ale pełni wrażeń.

Podróże kształcą – to stara prawda. Wyjazd na Ukrainę jest zawsze bardzo wzruszający, to okazja, aby poznać historię Polski i współczesne oblicze Ukrainy, a także sytuację naszych rodaków na Kresach Wschodnich. Spotkania z nimi i zetknięcie się z ich trudną codziennością wciąż uczą pokory.

 

Grudzień 2009

Znów pracowity był listopad i grudzień w ZSEG, gdzie po raz kolejny młodzież pod kierunkiem pedagogów przeprowadziła akcję Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy. Zbiórki w poszczególnych klasach, zbiórka darów w Domu Handlowym Zenit, zakupy, pakowanie paczek. Właściwie wszystko poszło gładko, mamy już przecież kilkuletnie doświadczenie w tym zakresie.

1 grudnia 50 paczek przygotowanych z myślą o najmłodszych zostało spakowane, a w dniach 4-5 grudnia dotarły one do miejscowości Czyszki, gdzie z pietyzmem przechowywana jest pamięć o polskich korzeniach oraz tradycjach. Mikołajkowe prezenty stały się źródłem radości, a także pięknym znakiem wspólnoty i miłości. 

GALERIA

19.11.2013 odbyły się Mistrzostwa Szkoły w szachach chłopców. W turnieju wzięło udział 11 uczniów z klas I TZ, I TD, I TT, 1 zk, III TL, IV TM i IV TK. Lista zwycięzców:

1 miejsce - Damian Sztajnhof kl. III TL
2 miejsce - Pikul Krystian kl. IV TK
3 miejsce - Rzońca Mateusz kl. IV TK
4 miejsce - Sury Rafał kl. I TZ

ZDJĘCIA

Wyniki konkursu matematycznego „A gdyby matura była teraz…”

I miejsce:
Dominika Dziuban (33 pkt.) – klasa III DG
II miejsce:
Joanna Kordek (20 pkt.) – klasa III EH
Beata Bieś (20 pkt.) – klasa III TK
III miejsce:
Paulina Kusiak (18 pkt.) – klasa III EH

W dniu 21. 11. 2013 r. w Naszej Szkole  w ramach Projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce odbyło się seminarium tematyczne z zakresu hotelarstwa i gastronomii. Organizatorem seminarium był Urząd marszałkowski województwa małopolskiego. W seminarium uczestniczyli uczniowie ze szkół gastronomicznych i hotelarskich naszego regionu:  Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych im. J. Piłsudskiego w Tarnowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej , Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Brzesku. Zajęcia prowadzone były przez nauczycieli z Centrum Kształcenia Zawodowego w Jenie położonej w Turyngii ¬- regionu w środkowych  Niemczech. Pierwszą część seminarium stanowiły zajęcia teoretyczne na temat szkolnictwa zawodowego w Niemczech oraz kuchni regionalnej Turyngii i win niemieckich. W drugiej części, podczas zajęć praktycznych dla uczniów odbyły  się  warsztaty flambirowania (podawania potraw płonących) prowadzone przez nauczycieli z Niemiec. W programie ćwiczeń znalazły się polędwiczki wieprzowe oraz różne desery flambirowane. Dla uczestników seminarium  uczniowie Naszej Szkoły przygotowali również słodki poczęstunek oraz obiad. Działania związane z przygotowaniem seminarium koordynowała Pani v-ce dyrektor Marianna Załoga i prof. Agnieszka Jarzwiec.

NAUCZYCIELE I UCZNIOWIE ZSEG W TARNOWIE CHORYM DZIECIOM 

Pod koniec roku szkolnego 2012/2013 nauczyciele i uczniowie naszej szkoły wpadli na pomysł zorganizowania nowej akcji. Ideą było obdarowanie z okazji zakończenia roku szkolnego nauczycieli maskotkami misiami zamiast tradycyjnych kwiatów. Zebrane misie przekazaliśmy dzieciom przebywającym na oddziale obserwacyjno-zakaźnym Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie.

Akcja przeszła najśmielsze oczekiwania. Udało się zebrać aż 60 maskotek! Radość chorych dzieci była przeogromna. W związku z tym postanowiliśmy kontynuować akcję. Kolejną okazją był Dzień Nauczyciela. Tym razem uczniowie do życzeń dołączali artykuły szkolne, kredki, flamastry, farby, itp. 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia

Drodzy uczniowie, 

jak co roku nasza szkoła współorganizuje akcję "Pomóżmy św. Mikołajowi dotrzeć na Kresy". Z paczek od nas cieszą się dzieci z polskich rodzin na Ukrainie.
Obecnie chcemy przygotować około 60 paczek.

15 listopada reprezentacja naszej szkoły (klasa III TK, grupa II klasy IV EK, 5 osób z klasy II TD pod opieką pani prof. Jadwigi Miśtak oraz p. prof. Małgorzaty Skrabacz) uczestniczyła w Międzynarodowych Targach Hotelarsko - Gastronomicznych HORECA.
Bardzo efektownie prezentowały się stoiska firm branży hotelarskiej, poczęstunkiem natomiast kusiły firmy reprezentujące gastronomię. Nie było wśród nas nikogo, kto nie skosztowałby wyśmienitej zupy gotowanej przez Ewelinę Hebdę, którą do współpracy zaprosił znany w naszej szkole juror konkursów gastronomicznych, pan Wojciech, tym razem reprezentujący firmę Trzy Znaki Smaku. Najsympatyczniejszą niespodzianką była prezentacja walorów opakowań próżniowych prowadzona przez absolwenta ZSEG, pana Pawła Krasa, który nie tylko ciekawie opowiadał, ale również swoją pogadankę urozmaicał pięknie serwowanym łososiem. Uczestniczyliśmy zatem nie tylko w uczcie duchowej…:) — Targi HORECA Kraków

Od 22 marca 2013 roku obowiązują przepisy art. 173 ustawy „Prawo telekomunikacyjne", które zobowiązują do poinformowania o możliwości rezygnacji z zapisywania danych w plikach przeglądarki.
Strona ZSEG wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celu gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu.
Stosowane przez nas pliki typu cookies umożliwiają:

  • dostosowanie stron do potrzeb użytkowników,
  • tworzenie statystyk oglądalności,
  • utrzymanie sesji użytkownika (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi przy przejściu na kolejną stronę ponownie wpisywać loginu i hasła.

Ten mechanizm można wyłączyć w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Jeśli użytkownik nie zgadza się na zapisywanie tych danych to prosimy o zmianę ustawień przeglądarki bądź opuszczenie serwisów.
W celu usprawnienia działania serwisów, na dysku twardym komputera użytkownika mogą być zapisywane pliki tekstowe, tzw. ciasteczka (cookies). Przykładowe ciasteczka i ich wykorzystanie w portalu:

  • ciasteczka służące do określenia statystyk popularności stron, ilości odwiedzin i rozkładu odwiedzin w czasie,
  • ciasteczka ustawiane przez serwer aplikacyjny przyznawane przy pierwszej wizycie na stronie a usuwane bądź po pewnym czasie braku aktywności bądź w wyniku zakończenia ustalonej czynności na stronie np. opuszczenie strony, zamknięcie przeglądarki, wylogowanie (SESSIONID),
  • ciasteczka używane do zapamiętania ustawień lub używane w systemach głosowania.

Dane gromadzone w ciasteczkach są wykorzystywane do celów administrowania i monitoringu.
Jak zablokować ciasteczka?
Użytkownik może zdecydować o zapisywaniu bądź nie ciasteczek w ustawieniach przeglądarki:

  • w przeglądarce Firefox: Opcje / Prywatność
  • w przeglądarce Chrome: Ustawienia / Ustawienia zaawansowane / Prywatność / Ustawienia treści
  • w przeglądarce Internet Explorer: Narzędzia / Opcje internetowe / Prywatność (pozwala wybrać różne poziomy ochrony) / Zaawansowane
  • w przeglądarce Opera: Preferencje / Zaawansowane / Ciasteczka

W każdej przeglądarce ustawienia ciasteczek ustawia się osobno.

30 października 2013 w ZSEG odbył się Dzień Języków Obcych. W tym roku impreza odbywała się pod patronatem Włoch. W szranki stanęło 8 klas pierwszych. Delegacje tych klas przygotowały mini prezentacje na temat Imperium Rzymskiego, włoskiej kuchni, napojów, motoryzacji, muzyki, kina, mody oraz turystyki słonecznej Italii. Każda delegacja wzięła również udział w konkursie dotyczącym języków obcych i zaśpiewała wylosowany wcześniej utwór muzyczny w języku obcym.
A oto zwycięzcy:
I miejsce-klasa I TM (46,5 pkt)
II miejsce- klasa I ZK (41 pkt)
III miejsce – klasa I TD (40 pkt)
IV miejsce ex aequo- klasy I EH oraz I TZ
Poza podium znalazły się również klasy I TT, I TE oraz I ZC
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za dobrą zabawę!

W dniu 24.10.2013 r  w naszej szkole miało miejsce spotkanie klasy IV TM i IV TD z panią Urszulą Szuster.

Prelegentka opowiadała o życiu i twórczości znakomitego dramaturga światowej sławy. Jego dorobek literacki oraz barwna i ciekawa biografia warte są poznania, chociażby ze względu na to, że pochodził on z naszego terenu, dzieciństwo spędził  w Borzęcinie koło Brzeska.


23 listopada 2012 roku odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu ze znajomości liter alfabetu języka rosyjskiego -
АЛФАВИТМЫУЖЕЗНАЕМ V.

W konkursie wzięli udział uczniowie klasy I technikum handlowego. W ciągu 45 minut uczniowie rozwiązywali otwarte i zamknięte zadania, w których mieli wykazać się znajomością liter pisanych i drukowanych alfabetu rosyjskiego, kolejności liter w alfabecie rosyjskim oraz znajomością podstawowych konstrukcji językowych.

W konkursie zwyciężyli:

  • Klaudia Patyk – I miejsce, klasa ITH 33,25/max.39,5 pkt.
  • Wioletta Błyskal – II miejsce, klasa ITH 32,5/max.39,5 pkt.
  • Katarzyna Augustyn – III miejsce, klasa ITH 30,75/max.39,5 pkt.

Zwycięzcom trzech najlepszych miejsc zostały wręczone upominki ufundowane przez wydawnictwo WSiP.

Sprawozdanie z VIII konkursu ,,Na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz’’ 

 

Temat konkursu ,, Mięso z nutką wiśni i miodu”

W dniu 23.11.12 w Zespole Szkół Ekonomiczno –Gastronomicznych w Tarnowie odbył się ósmy konkurs szkół gastronomicznych.

REKRUTACJA UCZNIÓW NA KURSY ZAWODOWE

 

Do dnia 5 grudnia 2012 r. przyjmowane są zapisy na następujące zajęcia:

 

kurs obsługi księgowości małej firmy – 10 uczniów (zapisy u P. Grażyny Łątki)

kurs obsługi kas fiskalnych – 10 uczniów (zapisy u P. Haliny Wójcik)

kurs barmański – 20 uczniów (zapisy u P. Agnieszki Jarzwiec)

kurs baristów – 10 uczniów (zapisy u P. Agnieszki Jarzwiec)

kurs prawa jazdy – ok. 10 uczniów (zapisy u P. Grażyny Łątki)

Każdy uczeń może uczestniczyć w kilku dowolnych formach zajęć!!!

 

Pierwszeństwo uczestnictwa w kursie prawa jazdy mają uczniowie uczęszczający na zajęcia z języków obcych oraz matematyki.

 

 Orientacyjny termin realizacji zajęć: styczeń – kwiecień 2013 r.

WIECZORNICA

POŚWIĘCONA BOHATERSKIEJ OBRONIE LWOWA

„Orły i Orlęta”

 

Listopad to miesiąc obfitujący w rocznice ważnych dla nas wydarzeń historycznych. Jednym z nich była obrona Lwowa w 1918r. Bohaterów walk polsko – ukraińskich o Lwów przypomniano w czasie wieczornicy, która odbyła się 24 listopada 2010r. w Zespole Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych. Organizatorami i gośćmi spotkania, które stało się już tradycją, byli członkowie i sympatycy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich. W świetlicy szkolnej zasiedli także przedstawiciele dyrekcji, grona pedagogicznego i młodzieży ze szkół noszących imię Orląt Lwowskich, na scenie zaś wystąpili uczniowie ZSEG oraz harcerki. Spotkanie otwarła pani dyr. K. Pantera, witając gości, a następnie głos zabrała p. B. Romaniewska, wiceprezes TMLiKPW, by przedstawić temat wieczornicy.

W niedzielę o godz. 7 rano na Dworcu PKP w Tarnowie pojawiła się grupa uczniów należąca do Koła Turystycznego przy ZSEG, w skład której wchodziło; 14 bardzo niewyspanych dziewczyn, 4 bardzo pobudzonych chłopców, 3 opiekunów (z nogami zagrzanymi do pokonywania długich tras górskich) państwo Anna i Michał Smoleń oraz pan Józef Parys.

W Małopolskim „Roku Jana Pawła II Wielkiego” 18 listopada 2010 odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski Prozy i Poezji Karola Wojtyły. Brało udział 17 uczniów.

I miejsce otrzymała Ewelina Iwaniec z kl.2TN za recytację fragmentu utworu „Przed sklepem jubilera”

II miejsce otrzymała Elżbieta Klimek z kl. 3 TE za recytację fragmentu utworu: „Pieśń o Bogu ukrytym

III miejsce otrzymał Krzysztof Bober s kl.4TLza recytację fragment utworu: „Zdumienie”

Jury przyznało również sześć wyróżnień: Piotr Kurczab 3TE, Karolina Słota 4TH, Anna Okapa 3TE, Anna Mądel 1EK, Kinga Gębska 2SC, Rafał Gadziała 2TD.

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, którzy podjęli wyzwanie pochylenia się nad niełatwym słowem poezji i prozy naszego wielkiego Polaka Karola Wojtyły.

30 listopada 2009r. w sali 116 od godziny 8:40 rozpoczęto zabawy z wróżbami.  Impreza została przygotowana przez uczniów klasy 3 LO. Podczas trwających zabaw można było zakupić placki, ciastka przygotowane przez rodziców uczniów klasy 3 LO oraz ciastka i bułeczki ufundowane przez Annę Znamirowską, Stanisława Bańbora i Piotra Kudelskiego. Wróżby i inne atrakcje przygotowane przez uczniów umożliwiły dobrą zabawę odwiedzającym. Zabawy trwały do 14:40.

"Dawniej większość wróżb miała na celu odsłonięcie tajemnic matrymonialnych, czyli dotyczących przyszłych partnerów życiowych. Czasem wróżebnym był również wieczór 24 listopada, kiedy to św. Katarzyna zaspokajała ciekawość młodzieńców, kilka dni później zaś, św. Andrzej pomagał poznać przyszłość dziewczynom.

Obecnie andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim, wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Dzięki niej możemy kultywować tradycje ludowe, bowiem to co stare w tradycji andrzejkowej harmonijnie splata się z tym, co w naszej kulturze nowe, po to, by łączyć ludzi na wspólnej zabawie."

 

Cały dochód ze sprzedaży ciast i wróżb przeznaczony zostanie na modernizację sali nr 12. 

Udało się uzyskać 261,36 zł. Kwota została pomniejszona o 82,70 zł (wydatki własne uczniów klasy 3 LO).

Ostatecznie dochód z imprezy wyniósł 178,66 zł. Za powyższą kwotę zostanie zakupione godło oraz portret Józefa Piłsudskiego w firmie PERGAMENA.

 Za pomoc dziękujemy

Projekt „Sprawiedliwi i ich świat” został skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego oraz świętokrzyskiego. Projekt został zainicjowany w związku z działaniami ISS zmierzającymi do wydania w języku polskim monumentalnej publikacji Instytutu Yad Vashem: Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

W dniach 9-10 listopada 2008 roku członkowie koła turystycznego przy ZSEG w Tarnowie uczestniczyli w rajdzie Łomnica – Rytro pod opieką państwa Anny i Michała Smoleń oraz pana Józefa Parysa.

Mogłoby się wydawać, ze niedziela to dzień bez szkoły, nauki, lecz jeżeli spędza się czas z nauczycielami bywa rożnie...

 

W naszym przypadku odbyło się kilka ciekawych lekcji:


21 listopada 2007 roku wyruszyliśmy szlakiem tarnowskich Żydów. Dla mnie nie była to wycieczka jedna z wielu To było coś znacznie ważniejszego, ponieważ mogliśmy poznać inną kulturę, pochylić głowy nad mogiłami na Cmentarzu Żydowskim, poznać wiele nowych informacji na temat społeczności, która stanowiła prawie połowę mieszkańców przedwojennego Tarnowa.