szkoła
A A A

W dniach 27-28 maja 2022 r. w Warszawie odbyły się eliminacje centralne XLV edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, w których uczestniczyło 234 uczniów i uczennic szkół z całej Polski.
Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W ostatnich dniach, uczniowie ZSEG mieli możliwość wzięcia udziału w „TyGodniu Europy” zorganizowanym przez Klub Europejski dla uczczenia Dnia Europy obchodzonego 9 maja. Przez 6 kolejnych dni na stronie internetowej szkoły pojawiały się artykuły związane z Europą i ważnymi symbolami Unii Europejskiej oraz zadanie konkursowe do wykonania online.

Pod koniec maja uczniowie ZSEG wzięli udział w internetowym konkursie „Znam Tarnów-moje miasto”, zorganizowanym przez Szkolne Koło Historyczno-Turystyczne. Konkurs wymagał od uczniów wykazania się znajomością bardziej lub mniej znanych faktów i ciekawostek dotyczących popularnych atrakcji turystycznych Tarnowa, jak również wydarzeń z historii naszego miasta.

Od dnia 30 maja 2022 r. w sekretariacie młodzieżowym będą wydawane DYPLOMY POTWIERDZAJĄCE KWALIFIKACJE ZAWODOWE.

Z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w Szkolnym Konkursie Historycznym 
„WIWAT MAJ, TRZECI MAJ”

Chcesz się sprawdzić? Być może to Ty zostaniesz Mistrzem Ortografii w naszej szkole!
Zapraszamy do udziału w Szkolnym Konkursie Ortograficznym.

Europa to kontynent wspaniałej architektury, świetnych muzeów, galerii sztuki oraz obiektów sakralnych. Żaden inny kontynent nie ma do zaoferowania tak wiele słynnych zabytków do zwiedzania jak Europa, a prawdziwe perły architektoniczne i najbardziej rozpoznawalne atrakcje można znaleźć w każdym kraju UE.
Wielkimi krokami zbliżają się wakacje więc może warto pomyśleć co zwiedzić w Europie. Jakie są najpiękniejsze miejsca do zobaczenia na naszym kontynencie?
Rozwiążcie quiz konkursowy pod poniższym linkiem i sprawdźcie swoją wiedzę.

„Zjednoczona w różnorodności” to motto Unii Europejskiej, którego po raz pierwszy użyto na sesji Parlamentu Europejskiego 4 maja 2000 roku.
Oznacza ono, że aby zapewnić pokój i dobrobyt oraz chronić bogactwo kultur, tradycji i języków w Europie Europejczycy powinni działać wspólnie.
Hasło powstało w wyniku konkursu ogłoszonego przy współpracy z Parlamentem Europejskim. Na konkurs wpłynęło ponad 40 propozycji zgłoszonych przez czasopisma z 15 krajów i ponad 80 tysięcy odpowiedzi uczniów.

Dnia 20.05.2022 roku w klasie III TD odbyła się lekcja otwarta „Wybitni Tarnowianie- Jan Szczepanik”.
Na lekcji gościliśmy panią v-ce Dyrektor Agnieszkę Jarzwiec, Panią Annę Pojedyniec i Panią Martę Marszalską.
Lekcja miała na celu zapoznanie uczniów z wybitną postacią Jana Szczepanika, jego życiem, pracą, wynalazkami i związkiem z Tarnowem, pielęgnowanie pamięci i popularyzowanie wiedzy o wybitnych ludziach związanych z Tarnowem.

Czy wiecie, że flaga europejska jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem tożsamości europejskiej?
Flaga europejska jest symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd pięcioramiennych na błękitnym tle. Krąg gwiazd jest symbolem jedności, solidarności i harmonii między narodami Europy, a ich liczba nawiązuje do starożytnej symboliki liczby 12 oznaczającej doskonałość i całość, nie zależy natomiast od liczby krajów członkowskich, ponieważ w chwili przyjmowania flagi Rada Europy liczyła już 14 państw członkowskich. Liczba 12 jest także odpowiednikiem liczby miesięcy w roku, godzin na tarczy zegara, znaków zodiaku itd.

Od prawie 20 lat w wielu państwach europejskich posługujemy się wspólną walutą euro. Dawno minęły czasy, gdy Francuz, jadąc na wakacje do Hiszpanii, Niemiec lub Włoch, musiał udać się do kantoru lub banku w celu kupna odpowiedniej waluty. Stała się ona niepodważalnym symbolem zjednoczonej Europy. Euro ułatwiło podróżowanie i sprawiło, że zakupy w strefie euro stały się przyjemniejsze.

Euro to nie tylko wygodne rozwiązanie dla podróżujących, ale również dla przedsiębiorców. Ustanowienie wspólnej waluty wyeliminowało ryzyko związane ze zmieniającymi się kursami walut. Euro dało przedsiębiorcom poczucie stabilności, stając się silną i obdarzoną zaufaniem podstawą europejskiej gospodarki.

W dniu 12.05.2022 odbył się konkurs pt.:"OMNIBUSY ZSEG". Konkurs sprawdzał ogólną wiedzę z zakresu przedmiotów ogólnokształcących tj.:matematyki, fizyki,chemii, geografii, biologii. Wzięli w nim udział przedstawiciele klas pierwszych naszej szkoły: klasy 1er,1td, 1bc i 1bk. Zwyciężyli uczniowie klasy 1er.

Głównym tematem 2 dnia Tygodnia Europy w ZSEG będzie Hymn Unii Europejskiej, a zadanie do wykonania będzie związane właśnie z nim (link do zadania konkursowego znajduje się na samym dole artykułu)
Hymn Unii Europejskiej – fakty i ciekawostki
Hymnem Unii Europejskiej jest „Oda do radości”. Utwór ten pochodzi z finału IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, którą kompozytor skomponował prawie dwa wieki wcześniej ( w 1823 r.). Beethoven napisał melodię „Ody...”, natomiast tekst zaczerpnął z poematu Fryderyka Schillera z 1785 r., ponieważ utożsamiał się z wizją braterstwa zawartą w jego treści. Beethoven często nazywany jest nowatorskim klasykiem, w IX symfonii jako pierwszy wprowadził głos ludzki, czyli symfonia ta stała się utworem wokalno-instrumentalnym.

Ogłaszamy nabór uzupełniający kandydatów na zagraniczne praktyki zawodowe w ramach projektu „Staż zawodowy w Hamburgu drogą do sukcesu uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie” realizowanego w ramach Programu Erasmus+ (sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe (nr projektu: 2021-1-PL01-KA122-VET-000020683).
Planowany termin mobilności (pobytu w Hamburgu): 28.08.2022 - 16.09.2022. (wyjazd z Tarnowa 26.08.2022).
Prosimy o zgłaszanie się do p. Jolanty Erazmus do dnia 20.05.2022 r.

Co roku 9 maja obchodzimy Dzień Europy. Jest to święto pokoju i jedności w Unii Europejskiej.
Dzień Europy upamiętnia 9 maja 1950 r., kiedy to minister spraw zagranicznych Francji - Robert Schuman wygłosił deklarację, która legła u podstaw integracji europejskiej. Schuman przedstawił ideę współpracy politycznej w Europie służącej zapewnieniu trwałego pokoju między narodami europejskimi. Deklaracja ta jest obecnie uważana za fundament Unii Europejskiej.

W sobotę 14 maja przepiękna pogoda i bezchmurne niebo zachęciły mieszkańców Tarnowa do udziału w czwartym już pikniku historycznym, którego patronem był Hetman Jan Tarnowski. Impreza została przygotowana przez Radę Osiedla „Starówka” oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie. W obchodach uczestniczyli również uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Ekonomiczno–Gastronomicznych.

Koło Historyczno-Turystyczne organizuje internetowy konkurs dla wszystkich uczniów ZSEG. Tematyka konkursu: ZNAM TARNÓW - MOJE MIASTO obejmuje podstawową wiedzę ze znajomości Tarnowa, jego zabytków, atrakcji turystycznych i faktów historycznych.
Konkurs polega na udzieleniu krótkich odpowiedzi do 20 pytań otwartych – link znajduje się poniżej. Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody, a pierwsza osoba, która udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi otrzyma plecak szkolny marki ADIDAS.
Link do konkursu:
https://forms.gle/t37gQm4xWptEyWob8
Odpowiedzi można udzielać do środy 25 maja 2022.
Serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów ZSEG do udziału.

Małgorzata Krzemińska
Opiekun Szkolnego Koła Historyczno-Turystycznego

W naszej szkole odbył się dwudniowy kurs barmański, podczas którego uczniowie poznawali tajniki barmaństwa i zdobyli umiejętność sporządzania drinków.
Dziękujemy panu Pawłowi Łoś - Usługi Barmańskie King of Coctails🍹🍸

Galeria

Małgorzata Hołda

Serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w Konkursie Biologicznym. 
 
Anna Stus

W imieniu organizatorów akcji szukania szpiku dla Szymona – młodego Tarnowianina, zwracamy się z prośbą o włączenie się w akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.
Wydarzenie zaplanowano w ramach Dnia Sportu Zespołu Szkół Mechaniczno–Elektrycznych przy ul. Szujskiego 13 w Tarnowie w dn. 31.05.2022.
Punkt rejestracyjny będzie czynny w godz. 9.00-14.00 w Auli Centrum Kształcenia Zawodowego (niski budynek - przyległy do Zespołu Szkół Mechaniczno–Elektrycznych).
W ramach akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Powszechnie znane jest powiedzenie "książka to najlepszy przyjaciel człowieka". Książka dostarcza wielu różnorodnych przeżyć, pomaga zrozumieć wiele spraw, daje pocieszenie, przynosi poradę, która ułatwia podjąć decyzję dotyczącą ludzkiego życia. Dzięki czytaniu mobilizujemy nasz mózg do pracy i poprawiamy zdolność koncentracji. Dlatego nasuwa się jeden wniosek - warto czytać!
Polecamy kilka pozycji książkowych, które warto przeczytać.

Anna Pojedyniec

Czytaj więcej

Dnia 26 kwietnia 2022r. klasa 3 BC uczestniczyła w warsztatach cukierniczych prowadzonych przez pana Macieja Ślusarka i Rafała Stęplewskiego z firmy KOMPLET. Podczas szkolenia młodzież mogła zapoznać się bogatą i różnorodną ofertą firmy składającą się z surowców do produkcji wyrobów cukierniczych i piekarniczych, które charakteryzują się wysoką jakością, łatwością w zastosowaniu, dobrym smakiem, wysokimi właściwościami odżywczymi, znajdują coraz większe zastosowanie we współczesnym cukiernictwie.

Galeria

Barbara Jurczyk, Agnieszka Migdał

Polska flagaDzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 r.
Celem święta jest promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. W tym dniu Polacy z dumą wywieszają flagi w domach i instytucjach państwowych.
Dzień 2 maja obchodzony jest także jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Dyplomy potwierdzające kwalifikacje zawodowe dla absolwentów Technikum nr 3,  będzie można odbierać w sekretariacie młodzieżowym od dnia 28 maja 2021 r. od godz. 10.00.
Dyplomy można również odebrać w dniu odbioru świadectwa dojrzałości.

 

27 maja 2021 r pięcioro uczniów z kl 2ER wraz a Panią Małgorzatą Krzemińską wzięło udział w spotkaniu online z tłumaczkami pisemnymi Parlamentu Europejskiego. Spotkanie zostało zorganizowane przez Dyrekcję Generalną ds. Tłumaczeń Pisemnych PE w Strasburgu oraz Biuro Informacji PE w Warszawie. W spotkaniu wzięło udział 6 szkół z całej Polski w ramach projektu Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS) , w którym nasza szkoła bierze udział już drugi rok.

Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz Klub Europejski przy ZSEG zapraszają do udziału w konkursie na pracę graficzną na temat Europejski Zielony Ład w Polsce”.
Konkurs jest skierowany do uczniów i uczennic studentek w wieku 16-26 lat, którzy zarejestrowali się lub zarejestrują się na platformie Parlamentu Europejskiego wspolnie.eu.

W dniu 29 maja grupa 17 osób z klas 1TD, 2TD, 2DRG, 1BC i 3BC uczestniczyła w podstawowym szkoleniu baristycznym w Małopolskiej Szkole Baristów, którą prowadzi Pani Renata Lebiedzka. Gratulujemy uczniom zdobycia nowych umiejętności.

Galeria

Opiekun Agnieszka Migdał, Elżbieta Teper

Dnia 27 maja 2021 r., 50 uczniów z klas III TE, II TEG i II DRG wzięło udział w grze symulacyjnej organizowanej w ramach akcji edukacyjnej dotyczącej przedsiębiorczości społecznej „Chłopska Szkoła Biznesu”. Zajęcia zostały przeprowadzone przez edukatora z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie. Najlepszymi inwestorami okazali się uczniowie klasy III TE Mateusz Myszor i Mateusz Kłusek. Będą oni uczestniczyć w finałach tej gry w Krakowie. Gratulujemy i życzymy sukcesów.

Opiekunowie: M.Migduła i R.Fior

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w ZSEG, w dniach 17 - 28 maja 2021 r. część zajęć odbywać się będzie w szkole według załączonego harmonogramu.
Każda klasa co do zasady uczy się stacjonarnie przez 2 dni, zaś 3 dni ma naukę zdalną.
Przypominam, że na terenie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych nadal obowiązują procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii Covid-19.
Uwaga: Zakaz wjazdu na parking szkolny dla uczniów.

HARMONOGRAM ZAJĘĆ STACJONARNYCH W SZKOLE

ZARZĄDZENIE DYREKTORA SZKOŁY

PORCEDURY BEZPIECZEŃSTWA

Każdego roku, tylko w samej Unii Europejskiej, zgłaszanych jest kilkaset tysięcy zaginięć dzieci. Zdecydowana większość z nich się odnajduje. 25 maja jest dniem wyjątkowym, bo poświęconym pamięci zaginionych i nigdy nie odnalezionych dzieci oraz solidarności z ich rodzinami. Symbolem MIĘDZYNARODOWEGO DNIA DZIECKA ZAGINIONEGO jest niezapominajka, bo rodziny nigdy nie zapominają i nigdy nie przestają szukać.
W tym roku Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji oraz Fundacja ITAKA przypominają o dzieciach, które zaginęły i do dziś nie powróciły do swoich domów.

Chcesz się sprawdzić? Być może to Ty zostaniesz Mistrzem Ortografii w naszej szkole!
Zapraszamy do udziału w Szkolnym Konkursie Ortograficznym. 

Anna Gąsior
Anna Pojedyniec

Zwracamy się z serdeczną prośbą do całej społeczności szkolnej o czynne włączenie się w akcję charytatywną „Majowa zbiórka dla Kocurka”. Celem akcji jest zebranie jak największej ilości suchej karmy dla kotów. Chcemy w ten sposób wesprzeć działania Tarnowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, którego przedstawiciele, często ludzie starsi, niezamożni dokarmiają bezdomne koty lub organizują dla nich „domy zastępcze”.
Prosimy przedstawicieli klas o dostarczanie karmy do szkoły w dniach 10 – 28 maja 2021 roku i składanie jej w koszu ustawionym na hollu nr 1. Prosimy potwierdzić przekazanie darów swoim podpisem na umieszczonej obok liście.
Z góry serdecznie dziękujemy za Waszą hojność i wrażliwość, jak dotąd niezawodne oręże w pomaganiu innym!

Czytaj więcej

Małgorzata Bystrowska, Małgorzata Skrabacz

Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych uczniów do wzięcia udziału w VI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Z Błogosławioną Karoliną zaśpiewajmy”.
Z Regulaminu Konkursu: Konkurs promuje poezję śpiewaną, skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych postacią bł. Karoliny Kózkówny i przesłaniem płynącym z jej życia. Mogą wziąć w nim udział osoby w każdym wieku. Więcej szczegółów regulaminie Konkursu, który zamieszczamy poniżej.
Chętnych uczniów proszę o kontakt ze mną przez e-dziennik lub MS TEAMS.
Regulamin

s. Marta Drobienko

12 maja 2021 r. odbył się Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy. W konkursie wzięło udział 22 uczniów z klas pierwszych Technikum i Szkoły Branżowej. Poziom uczestników był bardzo wysoki.

13 maja 2021 r. odbył się Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego, w którym wzięło udział 12 uczniów z klas: 1TE, 1MR, 2TDG, 2TEG, 2TM, 2THG, 2TD. Został on zorganizowany przez panią Renatę Wróbel i panią Jolantę Erazmus.

W dniu 13 maja 2021 roku odbyło się trzecie, już ostatnie spotkanie warsztatowe dla nauczycieli, w ramach projektu Erasmus+ „Get in Shape for Europe”, organizowane przez grupę projektową z Polski. Tematy dominujące w tym dniu to: ”Edukacja włączająca w moim kraju”, „Różnice pomiędzy edukacją włączającą a integracyjną”, „Problemy uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w dobie pandemii covid-19”.
To dzień pełen dyskusji, prezentacji, ćwiczeń i wskazówek oraz rekapitulacja zagadnień.
To był też dzień zakończenia wieloletniej współpracy międzynarodowej (Rumunia, Bułgaria, Włochy, Grecja i ZSEG Polska). Dziękujemy za profesjonalizm, dzielenie się doświadczeniem i wiedzą.

Anna Linard

nauczyciele2

W dniu 12 maja 2021 roku odbyło się drugie spotkanie warsztatowe dla nauczycieli, w ramach projektu Erasmus+ „Get in Shape for Europe”, organizowane przez grupę projektową z Polski. Podczas spotkania nauczyciele z 5 krajów partnerskich szkolili się w temacie edukacji włączającej.

W dniach 11-13 maja 2021 r. grupa nauczycieli z ZSEG uczestniczy w piątym międzynarodowym szkoleniu zatytułowanym „Edukacja włączająca”.
Szkolenie zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu Erasmus+ „Get in shape for Europe” realizowanego przez naszą szkołę od września 2018r. Ma ono na celu wymianę dobrych praktyk i doświadczeń między nauczycielami w zakresie promowania europejskich wartości oraz nauczania włączającego.

ZWIĄZEK OFICERÓW REZERWY RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ organizuje Ogólnopolski Konkurs Historyczny w 100 – lecie III Powstania Śląskiego.
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i szkół średnich z terenu całego kraju. Konkurs odbędzie się w Zespole szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w okresie od 1 września 2021r. do 20 października 2021r. Zespół Szkół Ekonomiczno- Gastronomicznych w Tarnowie jest WSPÓŁORGANIZATOREM konkursu.
Osoby zainteresowane proszę o kontakt do 20 czerwca 2021r. ( e-dziennik lub Microsoft Teams).

Koordynator konkursu Anna Pojedyniec

Regulamin konkursu

Uczniowie z Klasy IITDG wykonali dwa ciekawe doświadczenia biologiczne w naszej szkole. Pierwsze doświadczenie polegało na stworzeniu wulkanu przy użyciu octu i sody oczyszczonej. Natomiast w drugim doświadczeniu mogliśmy zaobserwować jak powstaje piana wypełniona tlenem. Eksperymenty przeprowadzili: Julia Skowron, Justyna Dobosz, Justyna Wójcik i Arkadiusz Chrostek pod okiem Pani Profesor Anny Stus.

 

8 maja, w rocznicę urodzin założyciela Czerwonego Krzyża – Henriego Dunanta, obchodzony jest Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, poświęcony przeciwdziałaniu ludzkiemu cierpieniu oraz szerzeniu pokoju.
W 1922 roku ,w 4 lata po I wojnie światowej, z inicjatywą ustanowienia obchodów światowego dnia i tygodnia Czerwonego Krzyża, wystąpił ówczesny Czechosłowacki Czerwony Krzyż (CCK). Proklamowano ogłoszenie trzydniowego symbolicznego rozejmu na czas Świąt Wielkanocnych w celu promocji pokoju. Inicjatywa ta znana jest jako "Rozejm Czerwonego Krzyża" i jest uznawana za pierwotną ideę Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w ZSEG, w dniach 7 - 14 maja 2021 r. część zajęć praktycznych będzie odbywać się w szkole według załączonego harmonogramu.

HARMONOGRAM ZAJĘĆ STACJONARNYCH W SZKOLE

ZARZĄDZENIE DYREKTORA SZKOŁY

Konkurs odbędzie się w formie stacjonarnej w pracowniach szkolnych w dniu 18.05.2021 r. Zapraszamy wszystkich uczniów z klas gastronomicznych.

Regulamin konkursu

W tych niecodziennych okolicznościach związanych z pandemią, tradycyjna forma wręczenia świadectw ukończenia szkoły tegorocznym absolwentom, niestety nie była możliwa.
W piątek 30 kwietnia 2021 r. przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, absolwenci otrzymali świadectwa ukończenia szkoły z rąk Pani Dyrektor Doroty Bargieł – Kurowskiej oraz swoich wychowawców. Wręczono także nagrody za szczególne osiągnięcia oraz pracę na rzecz szkoły.

Najwyższe wyróżnienie w naszej szkole – Złotą Tarczę –otrzymała uczennica z klasy IV DH Gabriela Wabno.

1. Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos (maseczką). Zabronione jest gromadzenie się obok szkoły lub w szkole w grupach, nie zachowując należytego dystansu.

2. Wpuszczanie zdających do szkoły - od godz. 8.15
Zdający będą wpuszczani na teren szkoły dwoma wejściami:
wejście główne szkoły - absolwenci klas: IV TE, IV TM;
wejście od strony parkingu - absolwenci klas: IV TD, IV DH oraz pozostali zdający.

Dzień Dziecka tradycyjnie obchodzony jest 1 czerwca. Dzień ustanowiony został w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ.

Jaka jest według Ciebie przyszłość Europy? Podziel się z nami Twoją wizją Unii Europejskiej w 2050 roku!
Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu zaprasza wszystkich chętnych uczniów do wzięcia udziału w konkursie „Europa 2050”.

W maju 2020 roku Ambasadorzy programu Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego EPAS świętowali Dzień Europy, który przypada 9 maja. W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa świętowanie przeniosło się online.

Miło nam poinformować, że dwie uczennice z naszej szkoły, Emilia Brniak z klasy I TD oraz Oliwia Szczerba z klasy 2TD zdobyły wyróżnienie w międzynarodowym konkursie artystyczno-literackim “Dzieła noblistów – dodaj barw, ubierz w słowa” w kategorii praca literacka. Prace konkursowe polegały na dopisaniu alternatywnego zakończenia lub krótkiej kontynuacji fragmentu utworu literackiego noblisty. Jednym z kryteriów oceny była wartość artystyczna, kreatywność i oryginalność prezentowanej pracy zachęcająca odbiorcę do zapoznania się z twórczością wybranego noblisty.
Serdecznie dziękujemy Emilii i Oliwii za trud włożony w przygotowanie prac i życzymy kolejnych sukcesów na niwie literackiej.

Maria Sienicka

25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, którego symbolem jest niezapominajka. To dzień, poświęcony zwłaszcza tym, którzy do tej pory nie zostali odnalezieni.
Większość zaginionych dzieci odnajduje się w ciągu jednego dnia. Są jednak przypadki, gdy dziecko nie zostaje odnalezione. Policja rocznie rejestruje 7 tysięcy zgłoszeń dotyczących zaginięć osób poniżej 17 roku życia, z czego około 1500 dzieci poniżej 13 lat. Przyczyny są różne w zależności od grupy wiekowej.

Szanowni Państwo
Ze względu na obecną sytuację epidemiczną, postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2020/2021 do klas I szkół ponadpodstawowych będzie przeprowadzane w nowych terminach określonych przez Ministra Edukacji.
Prosimy śledzić komunikaty dotyczące terminów rekrutacji na stronie internetowej MEN. Nasza szkoła na bieżąco będzie zamieszczać informacje dotyczące zmian w terminach rekrutacyjnych - po otrzymaniu wiążących wytycznych z ministerstwa.

SZKOLNY KONKURS papiezliteracko plastyczny:
Pamiętamy.

Ojcu świętemu Janowi Pawłowi II w stulecie urodzin.

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie literacko plastycznym. Prace można przesyłać do 18 czerwca 2020 r. Wręczenie nagród odbędzie się w dniu zakończenia roku szkolnego.

 

Pragniemy poinformować, że we współpracy i pod Patronatem Ministerstwem Edukacji Narodowej od 18 maja 2020 rozpoczęły się największe w Polsce Wirtualne Targi Edukacyjne.
"W związku z epidemią koronawirusa wirtualne targi edukacyjne są bardzo cenną i godną wsparcia inicjatywą. Przedsięwzięcie daje maturzystom możliwość zapoznania się z ofertą uczelni wyższych bez konieczności wychodzenia z domu. Tym samym wspiera ich w świadomym i przemyślanym wyborze dalszej ścieżki kształcenia" - Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W tych niecodziennych okolicznościach związanych z pandemią, tradycyjna forma wręczenia świadectw ukończenia szkoły tegorocznym absolwentom, niestety nie była możliwa.
W dnach od 4 do 8 maja, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, absolwenci otrzymali świadectwa ukończenia szkoły z rąk swoich wychowawców.
Pomimo nietypowych okoliczności nie obyło się bez słów podziękowań oraz wielu wzruszeń.

W tym roku, ze względu na trwającą epidemię, nie mogliśmy wspólnie świętować oraz uczcić kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Dlatego uczniowie naszej Szkoły wzięli  udział w szkolnym konkursie historycznym.

WYNIKI KONKURSU

Osoby, które korzystały z obiadów w pracowni gastronomicznej  w miesiącu marcu 2020 r. proszone są  o kontakt telefoniczny z sekretariatem szkoły tel. 14 636 10 77 lub 14 636 10 76.

W dniu 4.06.2019 odbędzie się konkurs międzyprzedmiotowy  z zakresu przedmiotów przyrodniczych, dla wszystkich uczniów klas pierwszych, pt.: „OMNIBUSY ZSEG".  Konkurs odbędzie się w sali  116, na lekcji 9 (godzina 13.55).
Wszystkich chętnych uczniów gorąco  zapraszamy, każda pierwsza klasa występuje w postaci trzyosobowej drużyny.
Organizatorzy konkursu

Nauczyciele ZSEG

W dniu 4.06.2019 odbędzie się konkurs geograficzny dla uczniów klas pierwszych, pt.: „Parki narodowe w Polsce”.  Konkurs odbędzie się w sali  115, na lekcji 7 (godzina 12.05). Wszystkich chętnych uczniów zapraszam i proszę o potwierdzenie swojego uczestnictwa do dnia 31.05.2019.
Organizator konkursu
Agnieszka Stala

Dzień Matki to piękne święto, o którym należy zawsze pamiętać. Dlatego też uczennice klasy 3 zc i 1 BC wraz z opiekunkami prof. prof. Barbarą Jurczyk, Elżbietą Stachurą i Martą Zawadzką uczestniczyły w święcie Mamy, które wzorem lat ubiegłych zorganizował Pałac Młodzieży. Nasze uczennice częstowały zaproszone panie kawą i herbatą oraz słodkościami. W tym samym czasie milusińscy, którzy byli obecni wraz ze swoimi mamami na spotkaniu, bawili się świetnie podczas dekorowania kolorowym lukrem pierników.

Dnia 23 maja 2019 r członkowie Klubu Europejskiego mieli okazję uczestniczyć w wykładzie-prezentacji na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego. Podczas prezentacji uczniowie dowiedzieli się jakie przywileje wynikają z posiadania obywatelstwa unijnego, w jaki sposób można głosować, jakie kompetencje posiada Parlament Europejski i dlaczego udział w wyborach jest ważny dla naszego kraju. W zajęciach uczestniczyło 21 osób, w tym 10 członków Klubu Europejskiego.
Organizatorzy: Małgorzata Bystrowska i Katarzyna Curyło
Zobacz zdjęcia

W dniach 24-25.05.2019 r. w CH Auchan w Tarnowie odbyła się kolejna zbiórka datków i karmy na rzecz Fundacji Zmieńmy Świat. Nasze wolontariuszki z klas I BC, I TM, II TD i III TD zebrały 1620 zł oraz 450 kg karmy. Po raz pierwszy pomagał wolontariuszkom Radny Miasta Tarnowa Tadeusz Żak, wielki przyjaciel Fundacji. Dziękujemy wolontariuszkom, Panu Radnemu oraz wszystkim klientom Auchan za pomoc i wsparcie Fundacji!
Zobacz zdjęcia

opiekun: Beata Nowak

"Kilometry dobra..." piękna akcja charytatywna na rzecz osób niepełnosprawnych, którą wspieramy całym sercem.

Informujemy, że dyplomy potwierdzające kwalifikacje zawodowe wraz z suplementami dla absolwentów, którzy ukończyli szkołę i zdali egzaminy z dwóch kwalifikacji będą wydawane w sekretariacie młodzieżowym, w piątek 24 maja 2019 r. od godz. 10:00.
 

Klub Europejski zaprasza na prezentację pt: "Aktywne obywatelstwo unijne - Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019", która odbędzie się dnia 23 maja 2019 (czwartek) w sali 115 o godz. 12.05-12.50.
Osoby chętne proszone są o zgłaszanie się do Pani Małgorzaty Bystrowskiej oraz Pani Katarzyny Curyło

9 maja obchodziliśmy Dzień Unii Europejskiej i jest to święto każdego z nas. Dlatego w piątek 10 maja Klub Europejski wraz z Panią M. Krzemińską i K. Curyło przygotowali kilka atrakcji dla uczniów naszej szkoły by uczcić ten dzień.

W dniu 4 czerwca 2018 r. odbędzie się konkurs podsumowujący projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim "Młody przedsiębiorca i pracownik na lokalnym rynku pracy wobec wyzwań prawa pracy i etyki biznesu".
W konkursie biorą udział wszyscy uczestnicy projektu, czyli uczniowie klas: I TD, I TE oraz III TE.
REGULAMIN KONKURSU

Z okazji Dnia Matki klasa 2zk wraz z wychowawczynią Wandą Rojek przygotowała wystawkę ze słowami podziękowań dla Mamy oraz upiekła okolicznościowe "babeczki", które można było kupić dla Mamy.

W dniu 25 maja 2018 roku odbył się szkolny konkurs cukierniczy w którym brało udział 14 uczniów naszej szkoły.

Kacper Szot - zawsze wiedział czego chce!
Wywiad z uczniem naszej szkoły.

W dniu 24 maja 2018 r. na terenie Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej przedstawiciele klas gastronomicznych przygotowali poczęstunek, grillowali i obsługiwali przyjęcie. Na wszystkim czuwały panie Barbara Jurczyk i Agnieszka Migdał. Dyrektor ośrodka pani Renata Mielak serdecznie podziękowała młodzieży za trud i wspaniale wykonaną pracę.

Elżbieta Teper

Sieć hurtowni MAKRO Polska w ramach programu Szef dla Młodych Talentów zorganizowała w Warszawie Mikser Kulinarny. Spotkanie edukacyjne dla uczniów szkół i klas gastronomicznych oraz młodych kucharzy odbyło się 22 maja 2018 r.

Dyplomy potwierdzające kwalifikacje zawodowe będą wydawane w sekretariacie młodzieżowym w dniu 25.05.2018 od godz. 10:00.

Dnia 21 maja 2018 uczniowie naszej szkoły należący do Tarnowskiego Centrum Młodych Inwestorów (z klas: I TE, I TM, II TE, III TE) pod opieką Pani Marzeny Malec-Witek i Pani Małgorzaty Migduły mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach szkoleniowo-edukacyjnych w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Koszt wyjazdu został sfinansowany przez Urząd Miasta za zgodą Prezydenta Miasta Tarnowa Pana Romana Ciepieli.

Dnia 21 maja 2018 uczniowie naszej szkoły należący do Tarnowskiego Centrum Młodych Inwestorów (z klas: I TE, I TM, II TE, III TE) pod opieką Pani Marzeny Malec-Witek i Pani Małgorzaty Migduły mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach szkoleniowo-edukacyjnych w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Koszt wyjazdu został sfinansowany przez Urząd Miasta za zgodą Prezydenta Miasta Tarnowa Pana Romana Ciepieli.

Jedzenie jest jedną z podstawowych przyjemności dla każdego człowieka. Dobre jedzenie i świetny serwis potrafią czynić cuda. Zaobserwować to można w każdej restauracji. Zadowolony Gość zostawi spory napiwek, odwiedzi nas ponownie i przyprowadzi znajomych.

Kolejne zajęcia w ramach projektu NBP odbędą się:
Środa, 16 maja 2018 r.
Temat zajęć: "Rynek kapitałowy w Polsce", p. Jan Kiełbasa
Uczestniczą klasy: I TE, I TD, III TE
Sala 115, godz. 8:40 - 10:20

Środa, 23 maja 2018 r.
Temat zajęć: "Jak inwestować na rynku giełdowym - praktyczne wskazania", p. Jan Kiełbasa
Uczestniczą klasy: I TE, I TD, III TE
Sala 115, godz. 10:25 - 12:00

W dniu 28.04.2018 r. odbyły się warsztaty cukiernicze z monodeserów, które przeprowadziła Pani Sylwia Bała -finalistka programu Bake-off (Ale Ciacho).

3 Maj – cóż to za data?
„Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości…”

W 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja mogliśmy zatrzymać się na chwilę, aby rozważyć te ważne wydarzenia w historii Polski.

W dniu 16 kwietnia 2018 roku został przeprowadzony Szkolny Konkurs Ortograficzny. W zmaganiach wzięło udział 26 uczniów naszej szkoły. Celem konkursu było wyłonienie najlepszych „mistrzów ortografii”. Uczniowie zmierzyli się z bardzo trudnymi regułami sprawdzającymi zasady pisowni i odstępstwa z zakresu całej polskiej ortografii. Łatwo nie było! A oto nasi zwycięzcy:
MISTRZ TECHNIKUM – Karolina Stąsiek, kl. IIITD
WICEMISTRZ TECHNIKUM – Agnieszka Widło, kl. IITE
MISTRZ ZSZ – Karolina Żmuda, kl. 3zk
WICEMISTRZ ZSZ – Klaudyna Wodzińska, kl.3zk
Wszystkim uczestnikom dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy.
Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Anna Pojedyniec

Monika Pacyna uczennica klasy IV TT i Mateusz Stachura uczeń klasy IV TD zostali finalistami etapu centralnego XXII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności w Lublinie. Uprawnia ich to do otrzymania indeksu na wyższą uczelnię. Do wyboru mają kierunki studiów związanych z żywieniem i zdrowiem na 33 różnych uczelniach w Polsce.

Kacper Szot wygrał etap wojewódzki konkursu na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz.
W dniach 23-25.04.18 roku w Zabrzu w Zespole Szkól Spożywczych odbył się finał  I Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz.W kolejnych etapach brało udział 120 uczniów, do  finału zakwalifikowało się 14.  W tej rywalizacji Kacper Szot uplasował się na trzecim miejscu

W dniach 4 - 5 kwietnia 2018 roku nasza szkolna drużyna ELITARNI w składzie: Emil Nowak, Tomasz Nowak oraz Michał Jękot uczestniczyła w krajowym finale Europejskiego Konkursu Statystycznego, który odbył się w Centrum Badań i Edukacji Statystycznej w Jachrance. Ostatecznie spośród ponad 400 zespołów ELITARNI zajęli 4 miejsce w Polsce.

 

 

24 IV 2018 r. odbyło się spotkanie z p. KRZYSZTOFEM PODGÓRSKIM - miejskim rzecznikiem praw konsumentów w Tarnowie, ul. Nowa 4.
Uczniowie i nauczyciele biorący udział w spotkaniu poznali wiele cennych rad dotyczących praw i obowiązków konsumentów, którymi to- konsumentami jesteśmy na co dzień.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejmuje działania w przypadku naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Natomiast w sprawach indywidualnych pomoc prawną konsumenci uzyskują m. in. u miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów.

Do ich kompetencji należy:
• zapewnienie bezpłatnego poradnictwa konsumenckiego i informacji prawnej w zakresie ochrony interesów konsumentów,
• występowanie do przedsiębiorców w sprawach ochrony praw i interesów konsumentów,
• współdziałanie z właściwymi miejscowo delegaturami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów organami Inspekcji Handlowej oraz organizacjami konsumenckimi,
• wytaczanie powództwa na rzecz konsumentów oraz występowanie, za ich zgodą, do toczącego się postępowania w sprawach o ochronę interesów konsumentów
Ciekawe najnowsze informacje przekazał nam o CHARGEBACKU - jest to rodzaj zwrotu środków za transakcję dokonaną kartą płatniczą, funkcjonuje ona jako reklamacja w momencie, gdy przy płaceniu kartą doszło do jakichś komplikacji np. niewykonanie zamówionej usługi albo otrzymanie wadliwego towaru.
Wiele innych cennych informacji uzyskaliśmy w sposób merytoryczny i humorystyczny.

Ucząca w naszej szkole języka polskiego dr Anna Gąsior wraz z ks. prof. Januszem Królikowskim została laureatką nagrody FENIKS’2018. Nagrodę tę, przyznawaną przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, tegoroczni laureaci z Tarnowa otrzymali za serię: „Źródła do Dziejów Kultury Duchowej w Polsce”; „Boże, ku wspomożeniu memu wejrzyj. Godzinki staropolskie”; „Pisma duchowe i mistyczne księdza Piotra Semenenki”.
Serdecznie gratulujemy Autorom w imieniu całej społeczności ZSEG.

W dniu 25.05.2017 r. w sali teatralnej w Pałacu Młodzieży odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Matki  “Chwila dla Mamy – metamorfozy”. W tym dniu wszystkie zainteresowane mamy mogły bezpłatnie skorzystać z różnych atrakcyjnych usług. Uczniowie wraz z nauczycielami z naszej szkoły przygotowali słodkie niespodzianki przy kawie i herbacie, pokaz carvingu w owocach i warzywach a także pokaz dekorowania pierników, który wzbudził duże zainteresowanie zarówno wśród mam, jak i ich pociech. 

Zobacz zdjęcia

W dniach 18 i 23 maja 2017 roku na strzelnicy w Tarnowie - Krzyżu odbyły się międzystrefowe i wojewódzkie zawody "o Srebrny muszkiet". Uczennice naszej szkoły: Anna Widło (III GH), Agnieszka Widło (I TE) oraz Kornelia Kwaśniak (I TE) zdobyły wicemistrzostwo Małopolski w strzelaniu z broni kulowej "KSp-60L". Serdecznie gratulujemy!

Opiekun SK LOK
Mirosław Jędrusiak

W dniu 17 maja 2017r. w ZSEG odbył się konkurs "Najlepszy uczeń w zawodzie kucharz”. Tematem przewodnim sporządzanych potraw były KUCHNIE ŚWIATA. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 22 uczniów z klas I, II i III Technikum oraz II klasy ZSZ kucharz. Uczniowie pracowali w dwuosobowych zespołach, ich zadaniem było sporządzenie potrawy i deseru z wybranej kuchni świata.

Dnia 26 maja 2017 r. od godz. 10.00, w sekretariacie młodzieżowym będą wydawane dyplomy potwierdzające kwalifikacje zawodowe dla absolwentów Technikum nr 3.

Serdecznie zapraszamy do zapisania się u opiekuna Koła Historyczno-Turystycznego Józefa Parysa na wycieczkę do Wielkopolski.

Drodzy Gimnazjaliści,
dziękujemy bardzo za odwiedzenie nas w czasie dnia otwartego.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęc w naszej galerii.
Do zobaczenia we wrześniu :)

W nawiązaniu do niedawno zakończonego Ogólnopolskiego Tygodnia Wegetarianizmu, 20 maja w Zespole Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych miała miejsce kolejna edycja Wege Dnia w ZSEG, zorganizowana przez klasę gospodarz 3TZ wraz w wychowawczynią p. Janiną Grzyb oraz p. Anną Srebro, pomysłodawczynią akcji. Na przewie o godzinie 12.50 odbyła się degustacja potraw i słodkości wegańskich, które zostały przygotowane przez uczniów klasy 3TZ. Ponadto społeczność szkoły miała okazję zapoznać się z informacjami dotyczącymiwegetarianizmu i weganizmu zaprezentowanymi na plakatach i ulotkach umieszczonych na terenie szkoły.
ZOBACZ ZDJĘCIA

W dniach  11 i 17 maja 2016 w ZSEG zostały przeprowadzone zajęcia dla dzieci z przedszkola nr 13. Zajęcia miały na celu zapoznać młodych tarnowian z elementami zdrowego odżywiania. Przedszkolaki w strojach kucharskich pod okiem i przy pomocy uczniów klas gastronomicznych czyli swoich starszych koleżanek i  kolegów  sporządzali dekoracyjne tartinki. Dekorowali ciasteczka zbożowe, piekli banany z gorzką czekoladą, jak również uczyli się formować serwetki. Takie zajęcia to nie tylko nowe doświadczenie dla przedszkolaków ale również doświadczenie dla naszych uczniów.

Zobacz zdjęcia

Dyplomy wraz z suplementami dla osób, które ukończyły szkołę i zdały egzaminy z kwalifikacji będą wydawane we wtorek 24 maja 2016 r. od godziny 10:00 w sekretariacie młodzieżowym szkoły.
Po odbiór w/w wyników zgłasza się zdający osobiście z dowodem tożsamości lub inna osoba z pisemnym upoważnieniem i własnym dowodem osobistym.

W piątek, 29 kwietnia, odbyły się Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Nasza szkoła zajęła zaszczytne II miejsce. W etapie rejonowym brały udział szkoły ponadgimnazjalne z terenu Tarnowa oraz z Powiatu Tarnowskiego. Drużyny walczyły w pięcioosobowych składach. „Srebro” wywalczyły dla naszej szkoły: Aneta Parat i Joanna Pieczonka z II TE oraz Sylwia Róż, Magdalena Wielgus i Aleksandra Zaucha z I TE.

Z okazji ŚWIĘTA FLAGI oraz ŚWIĘTA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA został zorganizowany po raz pierwszy w naszej szkole dla uczniów wraz z wychowawcami i opiekunami sal lekcyjnych konkurs "NA NAJPIĘKNIEJ PRZYSTROJONĄ SALĘ LEKCYJNĄ W PATRIOTYCZNYM TONIE". Konkurs był częścią realizowanego w naszej szkole programu edukacyjnego z zakresu wychowania patriotycznego: "Pamiętam i patrzę w przyszłość..." Ideą konkursu było poszerzenie wiedzy z zakresu historii Polski, utrwalenie symboliki narodowej oraz propagowanie zainteresowań i uzdolnień poprzez spontaniczną ekspresję plastyczną. Celem pierwszoplanowym było budzenie poczucia przynależności narodowej i patriotyzmu wśród młodzieży.

W związku z ogólnopolskim Tygodniem Wegetarianizmu, który miał miejsce od 10 do 17 mają br, w piątek 29 maja odbył się po raz pierwszy Wege Dzień w ZSEG przygotowany przez klasę 2 TZ wraz w wychowawcą p. Janiną Grzyb oraz p. Anną Srebro i p. Beata Nowak. W czasie trwania akcji można było się zapoznać z informacjami dotyczącymi diety wegańskiej i wegetariańskiej oraz spróbować wege przysmaków.
ZOBACZ ZDJĘCIA

W ramach realizowanego w naszej szkole projektu Akcja Edukacja w czwartek i piątek oraz w poniedziałek tj. 21, 22 oraz 25 maja 2015 roku na długich przerwach zostanie przeprowadzona zbiórka starych telefonów. Zebrane telefony zostaną wymienione na gotówkę i zasilą konto fundacji Polskiej Akcji Humanitarnej, której działania pomagają dzieciom i dorosłym w krajach ogarniętych kryzysami humanitarnymi na kontynuowanie edukacji.
Zużyte telefony prosimy zapakować do worków i napisać ich model.
Przypominamy, że robiąc coś dobrego dla środowiska, możesz pomóc potrzebującym, nie obciążając swojego budżetu domowego i pozbywając się zalegających, niepotrzebnych Ci rzeczy.
Wszelkie pytanie związane z tą akcją prosimy kierować do: ks. Marcina Gryzło i p. Dominiki Krzyśko.

Koordynatorzy projektu
Dominika Krzyśko
Ks. Marcin Gryzło

W dniu 13 maja 2015 r. rozpoczyna swoją działalność Koło Naukowe skupiające w swoich szeregach uczniów kształcących się w zawodach menadżerskich. Celem koła jest wczesne rozbudzanie zainteresowań naukowych uczniów, promowanie wiedzy ekonomicznej w środowisku uczniowskim, współpraca z kołami naukowymi działającymi przy szkołach średnich i wyższych. Ponadto członkowie Koła będą reprezentowali Szkołę na konferencjach naukowych, wykładach, organizowali sesje naukowe i spotkania z ludźmi biznesu. Kreowanie postawy przedsiębiorczej, analitycznej, otwartej na nowe wyzwania popartej wiedzą to podstawowe zdanie opiekunów koła.

W dniach 12-14 czerwiec 2015 roku odbędzie się VI Rajd Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK zorganizowany przez IPN Oddział w Krakowie. Z naszej szkoły mamy 30 zgłoszeń na 100 uczestników.
Cele rajdu:
1. Poznanie dziejów niepodległościowego podziemia zbrojnego z lat 1939–1945 na terenie pow. limanowskiego, Beskidu Wyspowego, Gorców i sąsiednich pasm górskich.
2. Dotarcie do miejsc i obiektów – świadków historii.
3. Prezentacja żywej historii – inscenizacji, rekonstrukcji wydarzeń w terenie.
4. Spotkanie z kombatantami formacji partyzanckich na szlaku rajdu.
5. Poznanie specyfiki dziejów i kultury Beskidów i Podhala z podkreśleniem tradycji militarnych regionu z XVIII–XX wieku.
6. Kultywowanie pamięci o walce zbrojnej i ofierze żołnierzy 1. pułku strzelców podhalańskich AK.

Proszę o przeczytanie regulaminu rajdu, który znajduje się poniżej oraz pobranie zgody rodzica / opiekuna prawnego. Dokument należy uzupełnić, dać do podpisania tacie, mamie lub opiekunowi prawnemu, po czym koniecznie jak najszybciej przynieść do organizatora wyjazdu w przyszłym tygodniu tj. 11-15. 05.2015 r. (w wyjeździe opiekunami będą: Anna Smoleń, Józef Parys, ks. Marcin Gryzło).
Materiały do pobrania:
Regulamin Rajdu
Zgoda na wyjazd

opiekun Koła Historycznego
opiekun Koła Turystycznego
Józef Parys

W ramach realizowanego w naszej szkole projektu Akcja Edukacja, odbyło się spotkanie z ks. Karolem Kuźmą, który w 2010 roku był na stażu misyjnym w Sekia Mote w Republice Środkowoafrykańskiej. Głównym celem tego spotkania było uświadomienie uczniom o trudnej sytuacji, jaka panuje w tej części świata, również o problemach związanych z edukacją dzieci i młodzieży. Pomogły nam w tym filmy oraz prezentacja zdjęć opisujących rzeczywistość ludzi oraz dzieci i młodzieży z Czarnego Lądu. W spotkaniu uczestniczyło 11 oddziałów klasowych wraz z opiekunami. Po spotkaniu można było kupić gadżety (opaski) Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH), z której dochód zostanie przeznaczony na pomoc w edukacji dzieci z krajów południa. Wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję dziękujemy i zapraszamy do kolejnej, o której już wkrótce słów kilka.
ZOBACZ ZDJĘCIA

Ks. Marcin Gryzło

Wydział Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa przesyła poniżej link do publikacji znajdującej się na stronie MOPS w Tarnowie dot. II edycji projektu “Pierwszy dzwonek”
http://www.mops.tarnow.pl/index.php/8-aktualnosci/604-nowa-edycja-projektu-perwszy-dzwonek
Wsparcie udzielane jest uczniowi z rodziny wielodzietnej 3+, w której dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 150% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej, określonego w art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r., poz. 163 ze zm.), tj. kwoty 684,00 zł.

Termin składania deklaracji do dnia 12 maja 2015 roku.

W ZSEG 22.04.15 odbył się międzyszkolny konkurs gastronomiczny BLACK BOX. Była to już 7 edycja. W rywalizacji konkursowej wzięło udział 18 uczniów. W konkursie uczestniczyli uczniowie z 6 szkół gastronomicznych. Swoich przedstawicieli miały szkoły z Brzeska, Bochni, Ropczyc, Dębicy i Tarnowa.
W czasie 120 min uczestnicy musieli stworzyć autorskie danie gdzie głównym składnikiem był schab z dzika a pozostałe produktu musieli dobrać z magazynu surowcowego.

Sprawozdanie i zdjęcia.

Udział w XXXIX eliminacjach okręgowych Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych - Hańczowa 2015
W dniach 17-18 kwietnia 2015r. odbyły się eliminacje okregowe XXXIX edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej k/ Gorlic. Uczestniczyło 170 uczestników w 8 blokach tematycznych. Najliczniej reprezentowany był blok Żywienie człowieka i gospodarstwo domowe - 44 osoby. Nasza Szkoła po raz pierwszy brała udział w tej Olimpiadzie. ZSEG reprezentowała laureatka szkolnych eliminacji uczennica Kamila Sowa z klasy IIITD.

W naszej szkole ruszył projekt AKCJA EDUKACJA, której patronuje Polska Akcja Humanitarna (PAH). Jej celem jest uświadomienie uczniom o trudnej sytuacji w dostępie do edukacji dla dzieci i młodzieży z Krajów Południa. Ubóstwo jest główną barierą w dostępie do Edukacji. W ramach naszej pomocy dzieciom żyjącym w ubóstwie i nie mającym dostępu do nauki, będziemy rozprowadzać małe gadżety i przeprowadzimy zbiórkę zużytych telefonów komórkowych, z których dochód zostanie przeznaczony na realizację celów edukacyjnych w krajach Południa. Odpowiedzialnymi za realizację projektu są: nauczyciel języka angielskiego – Dominika Krzyśko oraz katecheta – ks. Marcin Gryzło. Zachęcamy do wzięcia udziału i liczymy na waszą wrażliwość.
ZOBACZ GALERIĘ

„Zgoda sejmu to sprawiła że nam wolność przywróciła”

Takie motto akademii z okazji Święta Narodowego Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja zaproponowali uczniowie klasy ITM oraz uczestnicy Szkolnego Koła Miłośników Poezji. Wydarzenie to miało miejsce w dniu 29 kwietnia na deskach scenicznych naszej świetlicy. Jak w prawdziwym teatrze, recytatorzy wcielili się w role aktorskie z pierwszej polskiej komedii politycznej pt.”Powrót posła” Juliana Ursyna Niemcewicza. Odegrali również kilka bajek Ignacego Krasickiego, proponując własną aranżację i scenografię. Całość montażu artystycznego dopełniły śpiewy żeńskiego zespołu wokalnego. Oryginalny występ zaproponowała nam również uczennica Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie Izabela Sacha, która wykonała włoskie arie operowe oraz pieśni Stanisława Moniuszki. Widzowie mieli również możliwość wzbogacić swoją wiedzę historyczno-literacką oglądając prezentację multimedialną nawiązującą do scenariusza całego przedstawienia. Przygotowaniem oraz organizacją zajęła się polonistka naszej szkoły Pani mgr Krystyna Gawdzińska. Pomocą służyła również Siostra Ewa Kożak.

Zdjęcia

W dniu 28 kwietnia 2015 r. odbyły w się Krakowie po raz 4 finały ekonomicznej gry planszowej pod nazwą „Chłopska szkoła biznesu”. Gra inspirowana jest historią przedsiębiorczych rzemieślników z XVIII-wiecznego ośrodka andrychowskiego. Eliminacje są dwu etapowe, pierwszy etap odbył się w siedzibie ZSEG. Brali w niej udział uczniowie klasy I TE, podzieleni na 2 osobowe zespoły dokonywali między sobą transakcji rynkowych. Pozwoliło to w atrakcyjny dla uczniów sposób ukazać mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej jednocześnie promować postawę przedsiębiorczą i rozwijać kompetencje społeczne. W Krakowie ZSEG reprezentowały uczennice: Agnieszka Wójtowicz i Agnieszka Chaim. Znalazły się wśród 16 zwycięskich drużyn i zajęły 8 miejsce. Gratulujemy!

Dnia 24 kwietnia 2015 roku w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Uczniowie i nauczyciele zaprezentowali szkołę, osiągnięcia oraz zawody w których kształcą się od ponad 100 lat młode pokolenia. W Technikum w zawodzie: technik handlowiec, technik ekonomista, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik obsługi turystycznej, Kelner oraz w Zasadniczej szkole Zawodowej: Sprzedawca, Kucharz, Piekarz, Cukiernik.
Dzień Otwarty cieszył się dużym zainteresowaniem gimnazjalistów, którzy licznie przybyli do szkoły i zobaczyli niekonwencjonalne metody kształcenia.

Zobacz zdjęcia

Przewidywany przebieg wycieczki

Dzień I:
Zbiórka przezf stacją PKP w Tarnowie o godzinie 7:30. Przejazd pociągiem z Tarnowa do Łomnicy Zdrój. Przewidywane przybycie około godziny 10:30. Przemarsz na kwaterę około 4 km. Zakwaterowanie u gospodarzy. Msza świętą polowa u gospodarzy (celebrans: ks. Marcin Gryzło). Po mszy świętej przygotowanie do ogniska. Ognisko integracyjne. 

23 maja 2014 roku w po raz ostatni odbyły się w ramach projektu edukacyjnego zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej „O tym nie można zapomnieć… - spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów.” zajęcia edukacyjne. Podczas zajęć omawiany był temat: W trybach „czerwonego terroru” - radzieckie obozy koncentracyjne 1918-1953. 

W ramach projektu edukacyjnego „O tym nie można zapomnieć... - spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów.” odbyło się spotkanie dotyczące losów kobiet więzionych w niemieckich obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach. Temat zajęć był następujący: „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz „I boję się snów” Wandy Połtawskiej – los kobiet. Spotkanie dotyczyło literatury obozowej, a szczególnie książek Wandy Półtawskiej „I boję się snów….” oraz Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „Inny świat”, a także dodatkowo „Archipelagu Gułag” Aleksandra Sołżenicyna i „Opowiadań kołymskich” Warłama Szałamowa”.

Po długim przygotowaniu poprzez przeróżne formy takie jak warsztaty, konferencje, lekcje, wyjazd do miejsca pamięci w KL Lublin „Majdanek”, lekturę książek: Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz I boję się snów Wandy Połtawskiej grupa czterech uczennic z klasy 2 TM na ile to tylko było możliwe stanęła przed kulminacyjnym wyzwaniem przeprowadzenia rozmowy, wywiadu ze świadkiem historii. Dzięki pomocy zastępcy Kierownika Centrum Badań w Państwowym Muzeum Aüschwitz-Birkenau dra Jacka Lachendro udało się nam dotrzeć do pani Jadwigi Sediwy z Brzeska, która była więźniem w KL Aüschwitz-Birkenau a została przywieziona tam w pierwszym żeńskim transporcie w 1942 roku. Dużą pomoc w przekonaniu pani Jadwigi do spotkania okazała nam córka pani Teresa. Wyrazy wdzięczności płynące z naszej strony składamy na jej ręce. Pani Jadwiga w czasie okupacji hitlerowskiej była młoda dziewczyną po trzeciej klasie gimnazjum a przed czwartą.

19 maja 2014 roku w klasopracowni historycznej nr 12 w naszej szkole w Tarnowie odbyły się drugie zajęcia lekcyjne w ramach projektu edukacyjnego zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej „O tym nie można zapomnieć… - spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów.” Podczas lekcji poruszaliśmy się w temacie: Był czas, kiedy byłam tylko numerem przeżycia więźniarek obozu w Ravensbrück.

16 maja 2014 roku w klasopracowni historycznej nr 12 w naszej szkole odbyły się pierwsze zajęcia lekcyjne w ramach projektu edukacyjnego zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej „O tym nie można zapomnieć… - spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów.” Podczas lekcji poruszaliśmy się w temacie: Hitlerowska machina eksterminacji.

W piątek 9 maja odbył się pierwszy etap szkolenia "Gotuj Lokalnie". Szkolenie prowadził pan Dmian Wajda, szef kuchni restauracji Winiarnia w Tarnowie.
Celem szkolenia było zapoznanie uczniów z wyrobami regionalnymi znajdującymi zastosowanie w produkcji potraw. Uczniowie przekonali się, że potrawy oparte na produktach regionalnych mogą być przygotowywane w nietuzinkowy sposób, którego nie powstydziłaby się żadna restauracja.

Kilka zdjęć

Uczniów następujących klas: 2ZK, 2TD, 2TT, 1TM, 2TM, 1TE, 2TE, 2EH, 3TK, 3TM, 3CS  serdecznie zapraszam do skorzystania z możliwości wyjścia do kina Milenium na film pt. Powstanie Warszawskie. W tym roku szkolnym jeszcze nie mieliście okazji wybrania się na dobry film historyczny :-) Cena 15 zł.
Skarbnicy zbiorą pieniądze w klasach. Następnie całą kwotę i listę klasy przyniosą do nauczyciela historii Józefa Parysa do poniedziałku 19 maja 2014 roku.
Warunek pójścia na film: Cała klasa wybiera się na seans.

Józef Parys 

Ważna informacja!!!
Proszę do czwartku tj. 15. 05. 2014r. uzupełnić brakującą dokumentację (zgody rodziców na wyjazd lub opiekunów prawnych) oraz przynieść kwotę 70 zł. W czwartek lista zostanie zamknięta.
Wpis na zgodzie: 
Wyjazd do: Łomnica - Rytro, wycieczka dwudniowa  01-02. 06. 2014 r.
Opieka: Józef Parys, ks. Marcin Gryzło

Józef Parys
Opiekun Koła Turystycznego

Kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodziliśmy uroczyście w naszej szkole w środę, 30 kwietnia. Program artystyczny  z tej okazji przygotowały klasy III TK i I TE, wspierane muzycznie przez uczniów z klas III EH oraz II TD. Głównym wątkiem zaprezentowanego montażu słowno-muzycznego były tradycje związane z obchodami tego święta w przeszłości. Najwięcej uwagi poświęcono omówieniu treści obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja”, który powstał w setną rocznicę wydarzeń z 1791 roku. Uczniowie przebrani w stroje z epoki wcielili się w postacie bohaterów tamtych dni. Całość programu wzbogaciły krótkie filmiki, prezentacja multimedialna, recytacje oraz dostojny taniec poloneza. Ten bogaty program z pieczołowitością przygotowany przez 33-osobową grupę uczniów pod kierunkiem p. prof. A. Gąsior i p. prof. M. Skrabacz skłaniał do refleksji, czym była i czym jest nasza polska narodowa wspólnota. 

Opiekunowie Koła Turystycznego:

mgr Anna Smoleń
mgr Józef Parys

Temat: "EKOFOTA - Bliżej natury 2"

Organizator: Branżowa Organizacja Odzysku S.A. w Tarnowie

Zadaniem dla uczestników jest wykonanie zdjęć prezentujących ciekawe, intrygujące i niezwykłe formy przyrody (fauna, flora, pejzaże), jak również problematykę zanieczyszczenia przyrody na terenie Polski. 
W konkursie mogą brać udział uczniowie w wieku 14 - 19 lat.
Każdy uczeń może zgłosić do konkursu maksymalnie 5 zdjęć. Zdjęcia powinny być dostarczone na nośniku CD lub DVD wraz z formularzem zgłoszeniowym (formularz do pobrania i skserowania u opiekuna Koła Fotograficznego od poniedziałku 20.05.13).
W konkursie mogą brać udział tylko prace autorskie, zarówno w poziomie jak i w pionie, kolorowe, czarno-białe i w sepii wykonane dowolną techniką i przekazane w postaci cyfrowej w rozszerzeniu jpg, tif, bmp na płycie CD lub DVD, zapisane w minimalnej wielkości 1 Mb. Zabronione jest dokonywanie jakichkolwiek fotomontaży, dopuszcza się jedynie podstawowe korekty np. ostrości, nasycenia, balansu bieli oraz kontrastu.Termin dostarczenia prac do opiekuna koła  27 -28. 05. 2013 r. Rozstrzygnięcie konkursu - 10. 06. 2013 r. Zwycięskie prace otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe:
- I miejsce - Tablet
- II miejsce - Karta podarunkowa o wartości 200 zł do wykorzystania w sklepie Media Markt
- III miejsce - Ramka elektroniczna 

Propozycja wyjazdu do Miejsca Pamięci w Państwowym Muzeum Kl Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu - 10 czerwca 2013 roku. Ilość miejsc ograniczona.

Proszę o przyniesienie zgody podpisanej przez rodzica/opiekuna prawnego i wychowawcę oraz kwoty 60 zł.

PROGRAM

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY  KWALIFIKACJE  ZAWODOWE

Absolwenci wszystkich ponadgimnazjalnych szkół zawodowych zdają egzamin pisemny w dniu 18 czerwca 2012 r. (poniedziałek) o godz. 12.00 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie.

Na egzamin należy zgłosić się o godzinie 11.30 z dowodem osobistym lub innym dokumentem tożsamości (koniecznie z aktualnym zdjęciem).

Uczniowie przynoszą ze sobą długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem).

Nie wolno korzystać z kalkulatorów i korektorów.

Na salę nie wolno wnosić telefonów komórkowych i innych urządzeń telekomunikacyjnych.

 

ETAP  PRAKTYCZNY EGZAMINU  POTWIERDZJĄCEGO  KWALIFIKACJE ZAWODOWE DLA  UCZNIÓW TECHNIKUM  ODBĘDZIE  SIĘ  W  ZSEG W NASTĘPUJĄCYCH  TERMINACH:

Zawód: 341[03] technik handlowiec (poprawki)

Termin egzaminu: 20 czerwca 2012 r. (środa),
godz. 9.00, czas trwania egzaminu 240 minut,- zdający przynosi na egzamin: kalkulator, ołówek, gumkę i linijkę.


Zawód: 341[04] technik hotelarstwa

Termin egzaminu: 20 czerwca 2012 r. (środa),
godz. 9.00, czas trwania egzaminu 240 minut,- zdający przynosi na egzamin: kalkulator, ołówek, gumkę i linijkę.


Zawód: 321[10] technik żywienia i gospodarstwa domowego

Termin egzaminu: 20 czerwca 2012 r. (środa),
godz. 9.00, czas trwania egzaminu 240 minut,- zdający przynosi na egzamin: kalkulator, ołówek, gumkę i linijkę.


Zawód: 512[01] kelner

Termin egzaminu: 20 czerwca 2012 r. (środa),
godz. 9.00, czas trwania egzaminu 240 minut,- zdający przynosi na egzamin: kalkulator, ołówek, gumkę, linijkę, ekierkę i temperówkę.


Zawód: 512[02] kucharz

Termin egzaminu: 20 czerwca 2012 r. (środa),
godz. 9.00, czas trwania egzaminu 240 minut,- zdający przynosi na egzamin: kalkulator, ołówek, gumkę i linijkę.


Na egzamin należy zgłosić się o godzinie 8.30 z dowodem osobistym lub innym dokumentem tożsamości (koniecznie z aktualnym zdjęciem). Listy zdających zostaną wywieszone najpóźniej 1 dzień  przed egzaminem.


Zawód: 341[02] technik ekonomista

Termin egzaminu: 21 czerwca 2012 r. (czwartek), godz. 9.00, czas trwania egzaminu 240 min.-  zdający przynosi na egzamin: kalkulator, ołówek, gumkę i linijkę.

Praca na stanowisku komputerowym z wykorzystaniem jednego z następujących ‎pakietów do wspomagania operacji finansowo-księgowych, gospodarki magazynowej, ‎zatrudnienia i płac: CDN Klasyk, CDN Optima,  Insert,  Raks, Symfonia, WA-PRO, ‎Varico;


Na egzamin należy zgłosić się o godzinie o 8.30 z dowodem osobistym lub innym dokumentem tożsamości (koniecznie z aktualnym zdjęciem). Listy zdających zostaną wywieszone najpóźniej 1 dzień przed egzaminem.

Na salę nie wolno wnosić telefonów komórkowych i innych urządzeń telekomunikacyjnych.

Szczegółowe informacje o przydziale sal i godz. rozpoczęcia egzaminu można uzyskać również na stronie OKE Kraków: www.oke.krakow.pl

Należy logować się do swojego profilu w systemie OBIEG używając nr PESEL i hasła otrzymanego od wychowawcy.

Dnia 25 kwietnia 2012 roku odbył się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych konkurs fizyczny dla uczniów klas pierwszych, przygotowany przez Panią Agnieszkę Żołądź.

  • W 2007 i 2008 nasi uczniowie wygrali kolejną edycję wojewódzkich zawodów "O Srebrny Muszkiet" ireprezentowali małopolskę na zawodach centralnych w Ustce (VII miejsce), i w Brzozowie (IX miejsce)- na 16 województw.
  • W 2010 i 2011 roku na zawodach wojewódzkich "O Srebrny Muszkiet" uczniowie naszej szkoły zdobywali wicemistrzostwo małopolski.
  • W roku 2012 dnia 26 kwietnia zdobyli V miejsce (na 14 powiatów).
  • Od 2007-2012  roku w Tarnowskiej Lidze Strzeleckiej nasza szkoła zajmowała odpowiednio 2007 i 2008 miejsca pierwsze natomiast w latach 2009 do 2011 miejsca drugie. Indywidualnie w poszczególnych kategoriach broni (karabinek i pistolet pneumatyczny) nasi uczniowie i uczennice plasowali się w czołóce ligi. Dwukrotnie ligę strzelecką w karabinku w latach 2010 i 2011 wygrywał Zbigniew Szawernoga z klasy IV TM , a w 2009 Tomasz Wójcik z klasy III TE. W pistolecie pneumatycznym Paweł Duź z klasy IV TG w latach 2011 i 2012 zajmował pierwsze miejsca. Obecna edycja ligi potwierdza przynależność szkoły do czołówki osiągnięć indywidualnych, ponieważ nasi uczniowie zajmują następujące miejsca: Brach Bartłomiej w karabinku pneumatycznym II miejsce, Paweł Duź w pistolecie pneumatycznym I miejsce, Dominik Leżoń z klasy III TK w tej samej broni miejsce V, wsród dziewcząt Monika Kasprzyk z klasy IIEK zajmuje III miejsce.       

Lista jednostek wykonujących w 2012 r. bezpłatne badania kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych.

Otwórz

W dniu 27 maja 2011 r. dla uczniów ZSEG przydzielono 10 miejsc na bezpłatnym kursie prawa jazdy realizowanym w ramach projektu EFS „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”.

W związku z tym Szkolni Liderzy projektu prowadzą w dniu 30.05.2011 r. (poniedziałek) nabór chętnych uczniów na powyższe szkolenie. Jest to druga forma wsparcia obok zrealizowanych zajęć z kompetencji kluczowych tj. matematyki i języków obcych branżowych.


Czwarte spotkanie Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół COMENIUS odbyło się w Bułgarii. Uczestników projektu ze wszystkich krajów partnerskich (Polska, Grecja, Turcja i Rumunia) gościła w dniach 10-14 kwietnia szkoła VOCATIONAL SCHOOL „PROF. DR ASSEN ZLATAROV” w Vidin.

Projekt COMENIUS - trailer przedstawienia teatralnego "The Leaflet Girl"

 

Projekt COMENIUS - trailer filmu "The Leaflet Girl"

 

Pierwszy dzień wiosny - Świetlica - tak się bawiliśmy tego dnia - cz. I

 

Pierwszy dzień wiosny - Świetlica - tak się bawiliśmy tego dnia - cz. II

{wmv}dzienwiosnycz1{/wmv}

 

Pierwszy dzień wiosny - Odśpiewki/odgrywki w salach lekcyjnych

 

Nasza szkoła w (przymrużonym) oku kamery

Kolejne spotkanie Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół COMENIUS odbyło się tym razem w naszej szkole. W dniach 26-30 kwietnia 2010 r. ZSEG gościło w swoich progach 40 uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich biorących udział w projekcie. Spotkanie, które pierwotnie miało odbyć się w dniach 19-23 kwietnia, zostało przesunięte o tydzień, na skutek wybuchu wulkanu Eyjafjöll w Islandii. Mimo początkowych kłopotów organizacyjnych, spotkanie przebiegało nadzwyczaj owocnie.

Procedura oddania krwi, krok po kroku

 

Proces oddania krwi został tak opracowany, by w sposób szybki a zarazem bezpieczny dla dawcy móc pobrać krew. Sprzęt do poboru krwi jest jednorazowy, a miejce w którym dokonuje się pobór krwi jest sterylne. Pracownicy RCKiK, którzy towarzyszą nam podczas całej procedury w miłej i przyjaznej atmosferze postarają się byśmy szybko, sprawnie a zarazem bezpiecznie mogli podzielić się swoją krwią.

1. Śniadanie: Spożycie lekkostrawnego posiłku w domu.

2. Rejestracja: Po przybyciu do punktu poboru krwi wypełniamy kwestionariusz (koniecznie musimy przedstawić aktualny dokument tożsamości)

3. Pracownia analiz lekarskich lub stanowisko do badania poziomu hemoglobiny: badanie poziomu hemoglobiny przy użyciu wyłącznie sprzętu jednorazowego, odczyt w ciąg 3 minut.

4. Gabinet lekarski:
• badanie lekarskie,
• wywiad,
• kwalifikacja do oddania krwi
5. Uzupełnienie płynów w organizmie: Od momentu zakwalifikowania do poboru krwi, uzupełniamy płyny w organizmie. Dawca otrzymuje wodę mineralną do spożycia.

6. Stanowisko do oddawania krwi: oddanie 450 ml krwi do jednorazowego pojemnika plastikowego z płynem konserwującym w czasie od 5 do 8 minut.

7. Krótka regeneracja sił. Po oddaniu krwi, dawca przez moment pozostaje na miejscu celem regeneracji sił. W niektórych punktach krwiodawstwa, donator otrzymuje kawę.

Każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal. - 8 tabliczek czekolady.

Na naszą prośbę wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, na uczelni, w szkole oraz wypłacany zwrot kosztów poniesionych na przejazdu do najbliższego Centrum Krwiodawstwa.

Krew jest potrzebna codziennie, w dużych ilościach, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego nie udało się wytworzyć syntetycznie. Ty też możesz pomóc!

Krew jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie.

Dorosły człowiek posiada ok. 5 - 6 l. KRWI. Jednorazowo dawca - mężczyźni nie częściej, niż co 8 tygodni, kobiety nie częściej, niż co 12 tygodni - oddaje 450 ml KRWI, czyli mniej niż 10 % swojej KRWI.

KTO MOŻE ODDAĆ KREW:
• osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą, co najmniej 50 kilogramów;
• osoby, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała;
• osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii);
• osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią lub jej skłądnikami.

OSOBY DOROSŁE MOGĄ ODDAĆ KREW PO OKRESIE:
• 6 miesięcy po dużych zabiegach chirurgicznych;
• 2 tygodni po przebyciu grypy lub infekcji z gorączką powyżej 38 °C;
• 2 tygodni po zakończeniu leczenia antybiotykami;
• 7 dni po wykonaniu małego zabiegu chirurgicznego (np. usunięcie zęba);
• 48 godzin po szczepieniu przeciwko grypie i żółtaczce oraz anatoksyną przeciwtężcową;
• 3 dni po zakończeniu miesiączki;
• 6 miesięcy po porodzie lub zakończeniu ciąży;


KRWIODAWCA MOŻE UZYSKAĆ BEZPŁATNIE WYNIKI BADAŃ LABORATORYJNYCH:
• oznaczenie grupy krwi w układzie A B 0 i Rh
• pełnej morfologii krwi,
• aktywności aminotransferazy alaninowej - ALAT
• znaczników wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, AIDS (HIV-1/HIV-2) oraz zakażeń kiłą.

KRWIODAWCA, KTÓRY HONOROWO ODDA KREW OTRZYMA:
• zaświadczenie celem usprawiedliwienia nieobecności w miejscu pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia
• posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kalorii,
• zwrot kosztów przejazdu do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ODDANIA KRWI?
• w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)
• być wyspanym
• spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)
• wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe
• ograniczyć palenie papierosów
• nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki
• nie spożywać uprzednio (24 h.) alkoholu !

DAWSTWO KRWI I JEJ SKŁADNIKÓW:
oddanie krwi -dawca oddaje krew pełną w ilości 450 ml, nie częściej niż 6 razy w roku mężczyźni i 4 razy w roku kobiety, przerwa między oddawaniem nie może być krótsza niż 8 tygodni;
Oddanie osocza (plazma)- dawca oddaje tylko osocze w odstępach nie krótszych niż 2 tygodnie, jednak nie więcej niż 15 l rocznie;
Oddanie płytek krwi - zabiegi mogą być wykonywane nie częściej niż 12 razy w roku.

Jaka krew jest najbardziej potrzebna?
Każda!
Niezależnie od częstości jej występowania. Największe zapotrzebowanie jest oczywiście na najczęściej występującą, czyli A Rh+. Z drugiej jednak strony najrzadziej spotykana grupa AB Rh- pomimo najmniejszego na nią zapotrzebowania musi stanowić bezpieczne rezerwy, aby nie zabrakło jej dla ratowania życia.

KIEDY NIE MOŻEMY ODDAĆ KRWI

Dyskwalifikacja czasowa
• okres miesiączkowania i do 3 dni po zakończeniu
• 7 dni po zabiegu usunięcia zęba, leczeniu przewodowym i innych drobnych zabiegach chirurgicznych
• do następnego dnia po leczeniu zęba i wizycie u higienistki stomatologicznej
• 6 miesięcy w przypadku większych operacji i innych zabiegów medycznych wykonywanych sprzętem wielokrotnego użytku i przebiegających z naruszeniem skóry lub błon śluzowych
• 6 miesięcy po wykonaniu tatuażu, akupunktury, zakładaniu kolczyków, itp.
• 6 miesięcy od zabiegu endoskopii
• 6 miesięcy od zabiegu: gastroskopii (wziernikowanie żołądka), bronchoskopii (wziernikowanie drzewa oskrzelowego), rektoskopii (wziernikowanie odbytu)
• czas do pełnego wyleczenia w przypadku ostrych chorób: (np.: układu pokarmowego, moczowego, oddechowego)
• okres, gdy wartość ciśnienia tętniczego nie mieści się w granicach 90/60 - 180/100 mm Hg
• 2 lata po wyleczeniu gruźlicy i otrzymaniu od lekarza ftyzjatry zaświadczenia o wyleczeniu
• choroby zapalne i uczuleniowe skóry, ostre stany uczuleniowe i okres odczulania, zaostrzenie przewlekłej choroby alergicznej
• 1 rok od zakończenia leczenia na rzeżączkę
• 6 miesięcy od powrotu z krajów o wysokiej zachorowalności na AIDS (Afryka Środkowa i Zachodnia, Tajlandia)
• 6 miesięcy od powrotu z rejonów, gdzie endemicznie występują choroby tropikalne i malaria (jeśli nie wystąpiły w tym okresie objawy choroby)
• 2 lata od potwierdzonego wyleczenia Brucelozy i gorączki Q
• 2 lata po przebyciu gorączki reumatycznej, jeśli nie wystąpiła przewlekła choroba serca
• 6 miesięcy od całkowitego wyleczenia z toksoplazmozy
• 6 miesięcy od wyleczenia mononukleozy zakaźnej
• nietypowe zmiany skórne powodują dyskwalifikację do czasu wyjaśnienia ich przyczyny
• ciąża i okres karmienia piersią oraz
• 9 miesięcy po porodzie
• 6 tygodni po poronieniu
• 6 miesięcy po przetoczeniu krwi i jej składników
• 6 miesięcy po przeszczepie ludzkich komórek i tkanek
• co najmniej 2 tygodnie po przebyciu choroby zakaźnej i uzyskaniu prawidłowych wyników badań klinicznych i laboratoryjnych
• 2 tygodnie po przebyciu grypy, zakażenia grypopochodnego i gorączce powyżej 38oC
• 2 tygodnie po zaprzestaniu przyjmowania antybiotyków
• kontakt z chorobami zakaźnymi dyskwalifikuje na czas równy inkubacji danej choroby (zwykle 4 tygodnie)
• bliski kontakt w warunkach domowych z chorym na wirusowe zapalenie wątroby dyskwalifikuje na okres 6 miesięcy
• okres pozbawienia wolności i 6 miesięcy po odbytej karze więzienia
Po szczepieniach:
• 4 tygodnie od szczepienia szczepionkami z osłabionymi bakteriami i wirusami przeciw BCG, odrze, różyczce, żółtej febrze, nagminnemu zapaleniu ślinianek przyusznych, nagminnemu porażeniu dziecięcemu, durowi brzusznemu, cholerze
• 48 godzin od szczepienia szczepionkami z zabitymi bakteriami, riketsjami, wirusami przeciw cholerze, durowi brzusznemu, krztuścowi, durowi plamistemu, porażeniu dziecięcemu
• 48 godzin od szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A lub B (bez kontaktu z chorobą)
• 3 miesiące po biernym uodparnianiu surowicami odzwierzęcymi
• 48 godzin od przyjęcia anatoksyny błonicowej i tężcowej
• 48 godzin od przyjęcia szczepionki przeciw wściekliźnie i kleszczowemu zapaleniu mózgu, a 1 rok od kontaktu z tymi chorobami
Okres przyjmowania leków z wyjątkiem witamin, doustnych leków antykoncepcyjnych oraz leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, w przypadku innych leków należy uzyskać zgodę lekarza (np. zażywanie aspiryny dyskwalifikuje przez 3 dni od ostatniego zażycia).

Wystąpienie objawów sugerujących chorobę AIDS takich jak:
• przewlekłe powiększenie węzłów chłonnych (zwłaszcza szyjnych, karkowych, nadobojczykowych i pachowych)
• nocne poty
• gorączka o niewyjaśnionej przyczynie
• niewyjaśniona utrata wagi ciała
• przewlekła biegunka


Dyskwalifikacja Stała (bez względu na przeciwwskazania do oddania krwi)
• choroby układu krążenia, między innymi:
- wady serca (poza wadami wrodzonymi całkowicie wyleczonymi)
- choroba niedokrwienna mięśnia sercowego
- stan po zawale
- niewydolność krążenia
- miażdżyca znacznego stopnia
- choroby pochodzenia naczyniowo-mózgowego (np. stan po udarze mózgu)
- przewlekłe choroby naczyń obwodowych (choroby tętnic, nawracające zapalenia żył)
• choroby zakaźne:
- WZW typu B, WZW typu C, wirusowe zapalnie wątroby w wywiadzie
- Żółtaczka pokarmowa i każda żółtaczka o niejasnej etiologii
- Babeszjoza
- Kala Azar (leiszmanioza trzewna)
- Trypanosoma Crusi (gorączka Chagasa)
- Promienica
- Tularemia
- HLTV I/II retrowirus uważany za czynnik wywołujący białaczkę/chłoniak z komórek T u dorosłych - występuje endemicznie w południowej Japonii i basenie Morza Karaibskiego
• poważne choroby układu pokarmowego (w tym schorzenia wątroby), oddechowego, moczowego, nerwowego
• poważne choroby skóry (w tym łuszczyca)
• choroby układowe np. kolagenozy
• nowotwory złośliwe
• choroby krwi i układu krwiotwórczego, zaburzenia krzepnięcia w wywiadzie
• choroby metaboliczne i układu endokrynnego np. cukrzyca, choroby tarczycy, nadnerczy itp.
• nosicielstwo wirusa HIV oraz zespół nabytego upośledzenia odporności (AIDS)
• przynależność do grup, które ze względu na swoje zachowania seksualne są szczególnie narażone na zakażenie poważnymi chorobami, mogącymi przenosić się drogą krwi w tym:
- narkomani
- osoby uprawiające prostytucję
- osoby często zmieniające partnerów seksualnych
• osoby mające partnerów seksualnych z wyżej wymienionych grup
• lekozależność, alkoholizm
• choroba Creutzfeldta-Jakoba (CJD) u osoby lub w rodzinie
• przebycie przeszczepu rogówki, opony twardej, leczenie w latach 1958-1986 hormonem wzrostu uzyskanym z ludzkich przysadek
• przebywanie w okresie od 01.01.1980 r. do 31.12.1996 r. łącznie przez 6 m-cy lub dłużej w Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii
• przebycie malarii (chyba, że badania immunologiczne lub metodami biologii molekularnej dają wyniki negatywne)
• zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem subst. Psychotropowych.


WAŻNE:
• oddawanie KRWI jest bezbolesne;
• organizm w ciągu zaledwie kilku godzin uzupełnia ilość KRWI, która została oddana; dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości;
• sprzęt do poboru KRWI jest jednorazowy, warunki poboru sterylne;
• każdy dawca jest badany laboratoryjnie przed pobraniem, aby ustalić czy odpowiada wymaganiom zdrowotnym;
• KREW każdego dawcy jest także badana na obecność zarazków chorób wenerycznych, AIDS czy żółtaczki zakaźnej;
• o przydatności KRWI dawcy decyduje wynik badania i testy – profesjonalne zasoby techniczne pozwalają na szczegółową kontrolę dawcy.

Jeżeli masz krew grupy zaznaczonej w pierwszym pionowym rzędzie tabeli, to przy transfuzji możesz otrzymać następujące grupy krwi.

 


KREW OD DAWCY (GRUPY KRWI)

TWOJA GRUPA
KRWI

0 -

0 +

B -

B +

A -

A +

AB -

AB +


AB Rh +

+

+

+

+

+

+

+

+


AB Rh -

+

-

+

-

+

-

+

-


A Rh +

+

+

-

-

+

+

-

-


A Rh -

+

-

-

-

+

-

-

-


B Rh +

+

+

+

+

-

-

-

-


B Rh -

+

-

+

-

-

-

-

-


0 Rh +

+

+

-

-

-

-

-

-


0 Rh -

+

-

-

-

-

-

-

-


"+" możliwość otrzymania krwi

"-" brak możliwości otrzymania krwi

Krew jest najczęściej podawanym lekiem, który ratuje zdrowie i życie ludzkie. Stabilność polskiego systemu krwiodawstwa i odpowiednie rezerwy KRWI, to bezpieczeństwo nas wszystkich.

Krew może być potrzebna w każdej chwili każdemu z nas lub naszym bliskim.

WSZYSTKO O KRWI

Krew to płynna tkanka, składająca się z krwinek czerwonych, krwinek białych, płytek krwi i osocza (plazmy).

Krew płynąca w żyłach i tętnicach jest źródłem sił życiowych u każdego człowieka już od momentu poczęcia. Jest żywą tkanką złożoną z komórek - krwinek czerwonych, białych i płytkowych, które zawieszone są w części płynnej krwi zwanej osoczem. Krew jest całym światem samym w sobie. Jej składniki tworzą wysoko-rozwinięty system obronny i transportowy, od istnienia, którego zależy nasze życie i zdrowie.

KREW TO ŻYCIODAJNA PŁYNNA TKANKA SKŁADAJĄCA SIĘ Z:

KRWINEK CZERWONYCH(erytrocyty)
KRWINEK BIAŁYCH (leukocyty)
PŁYTEK KRWI (trombocyty)
OSOCZA (PLAZMY) – stanowiącego do 55% objętości KRWI, jest to część płynna KRWI; zawiera białka (albuminę, czynniki krzepnięcia, białka odpornościowe), jest odpowiedzialne za transport wody i substancji odżywczych do komórek, a także odprowadzanie produktów przemiany materii do wątroby, nerek i płuc.

FUNKCJE KRWI:

FUNKCJA TRANSPORTOWA – krwinki czerwone zaopatrują tkanki w tlen, w składniki energetyczne, mineralne, witaminy, hormony; oczyszczają organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii (np. CO, mocznik i przenosi do płuc i innych narządów wydalających jak nerki, skóra; termoregulacja - przenosi ciepło z miejsc gdzie się go wytwarza najwięcej np. wątroba, mięśnie i przenosi do skóry, gdzie produkcja jest mniejsza niż utrata;
FUNKCJA OCHRONNA I OBRONNA– krwinki białe rozpoznają i niszczą szkodliwe wirusy i bakterie; płytki krwi wstrzymują krwawienie ran
FUNKCJA HOMEOSTATYCZNA- tworzenie stałego środowiska wewnętrznego - co jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Krew jest potrzebna codziennie, w dużych ilościach, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego mimo wielu prób i postępu w nauce nie udało się wytworzyć syntetycznie. Jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie.

DLACZEGO KREW JEST CZERWONA?
Czerwona barwa krwi pochodzi od erytrocytów, czyli czerwonych krwinek, zawierających w sobie barwnik - hemoglobinę. Substancja ta łączy się z tlenem w płucach (hemoglobina utlenowana, barwa krwi jest wtedy jasnoczerwona) a oddaje go we wszystkich tkankach i narządach (KREW pozbawiona tlenu ma barwę ciemnoczerwoną). Po odłączeniu tlenu, hemoglobina odtlenowana trafia do płuc, gdzie ponownie wiąże się z tlenem.

PROCENTOWY UDZIAŁ GRUP KRWI LUDZKIEJ POPULACJI:
A Rh+ 32% 0 Rh+ 31%    B Rh+ 15% AB Rh+ 7%
A Rh- 6% 0 Rh- 6% B Rh- 2% AB Rh- 1%

Dorosły człowiek posiada ok. 5 - 6 l. KRWI. Jednorazowo dawca, mężczyźni nie częściej, niż co 8 tygodni, kobiety nie częściej, niż co 12 tygodni oddaje 450 ml KRWI, czyli mniej niż 10 % swojej KRWI.
Grupy krwi: „A” „B” „O” i Rh

U każdej osoby na powierzchni krwinek czerwonych istnieją substancje grupowe, które decydują o przynależności do określonej grupy krwi. Istnieją 4 podstawowe grupy krwi: grupa O (brak substancji grupowej na krwinkach), grupa A (istnieje substancja grupowa A), grupa B (istnieje substancja grupowa B), grupa AB (istnieje substancja grupowa A i B na krwinkach). Oprócz substancji grupowych na krwinkach czerwonych w surowicy krwi znajdują się naturalne przeciwciała skierowane przeciwko nieobecnej substancji grupowej np.

• gr. O (przeciwciała anty-A i anty-B),
• gr. A (przeciwciała anty-B),
• gr. AB (nie posiada przeciwciał).

Najczęstszymi grupami w Polsce są: grupa A i O. Znacznie mniej częstymi B i AB.

Czynnik Rh
Na krwinkach czerwonych oprócz substancji grupowych ABO u 85% ludzi występuje czynnik D, który określa przynależność do grupy Rh dodatniej. U pozostałych 15% czynnik ten nie występuje i zalicza się ich do grupy Rh ujemnej.

- oddawanie krwi to może być Twoja pierwsza poważna decyzja w dorosłym życiu
  • Satysfakcję z uratowania zdrowia lub życia
  • Świadomość, że pomaga innym
  • Paczkę regeneracyjną o wartości kalorycznej 4500 kcal
  • Opiekę personelu lekarskiego
  • Poczęstunek w mini- barku
  • Dla osób, które oddały krew zwolnienie z zajęć
  • Legitymację Honorowego Dawcy Krwi

- bieżącą kontrolę stanu swojego zdrowia

  • wykonanie ogólnych badań lekarskich
  • poznanie aktualnych wyników badań laboratoryjnych
  • poznanie grupy swojej krwi
Pragniemy również przypomnieć, że oddana honorowo krew i osocze mogą zmniejszyć podatek honorowych dawców krwi. Informację na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: www.szybkipit.pl

Historycznie...

Początki – jak to często bywa przy podobnego typu akcjach – były prozaiczne… Dwóch uczniów klasy 4 TD: Kamil Sieradzki i Dariusz Kurowski zainteresowało się możliwością zorganizowania szkolnej akcji honorowego oddawania krwi.

Pomysł zaakceptowany przez opiekuna szkolnego koła HDK, został „pobłogosławiony” przez dyrekcję, w szczególności przez pana dyrektora Jerzego Fereta. Szczegóły uzgodniono z kierownictwem i pracownikami Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, działającego przy szpitalu im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie. Potem już się potoczyło…

Dnia 8 maja 2008 roku w środę wyruszyliśmy całą klasą (1LO) szlakiem renesansowym po Tarnowie. Słoneczna pogoda towarzyszyła nam w zwiedzaniu ważnych zabytków miasta. Na początku zobaczyliśmy resztki najstarszej Synagogi Tarnowa – Bimę, czyli miejsce do odprawiania obrzędów religijnych i czytania Tory. Została wzniesiona w 1582 roku. Podczas okupacji niemieckiej spalono ją 8 listopada 1939 roku. Kolejnym miejscem gdzie podążyliśmy był pomnik gen. Józefa Bema urodzonego w Tarnowie. Był bohaterem walk o niepodległość Polski i Węgier.