A A A

W dniu 21 grudnia 2015 roku odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Zwyczajów Bożonarodzeniowych. Konkurs miał miejsce w sali nr 116 w godzinach od 13.05 do 14.40. W konkursie wzięli udział przedstawiciele klas: II GH, II TD, II TN, II TZ, III TT. Uczniowie zmagali się z rozwiązywaniem zadań testowych sprawdzających wiedzę o zwyczajach i obrzędach bożonarodzeniowych w różnych krajach europejskich, prezentowali znajomość tekstów kolęd w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim. W ostatniej części konkursu uczniowie prezentowali swoje umiejętności wokalne wykonując kolędy w językach obcych.

"Przybliżę Wam świat marketingu" - taki tytuł miało spotkanie w  dniu 18 grudnia 2015 r. z p. Barbarą Partyńską-Brzegowy z-cą Dyrektora Instytutu Administracyjno - Ekonomicznego PWSZ w Tarnowie. Organizatorem było Koło Ekonomiczne Progres wraz z opiekunką mgr Marią Wantuch. Uczestniczyły w nim klasy ITE oraz IITE. Podzielone ono zostało na dwa panele: teoretyczny i praktyczny. W ramach teorii uczniowie poznali historię reklamy, oglądali spoty reklamowe i dowiedzieli się o rynkowych funkcjach opakowania produktu. Panel praktyczny zorganizowany w formie warsztatów polegał na wykonaniu opakowania na prezent świąteczny. Najlepiej wykonane opakowania nagrodzono.

Zobacz zdjęcia

Dnia 16 grudnia 2015 roku gościliśmy w naszej szkole dyrektora Domu Maklerskiego BDM S.A. oddział w Tarnowie – Pana Jana Kiełbasę . W swojej prelekcji na temat: „Jak inwestować na giełdzie papierów wartościowych?” przybliżył on uczestnikom spotkania trudną problematykę rynku kapitałowego.
W spotkaniu uczestniczyła duża grupa młodzieży zainteresowana tą tematyką, z różnych klas naszej szkoły m.in. Technikum Ekonomicznego i Handlowego wraz z opiekunami: Panią mgr Małgorzatą Migdułą oraz opiekunem Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych – Panią mgr Marzeną Malec-Witek.

W Zespole Szkół Ekonomiczno- Gastronomicznych w bieżącym roku szkolnym ruszyła kampania edukacyjna dotycząca ideologii oraz produktów Fair Trade /Sprawiedliwego Handlu/. Ponieważ wiedza Polaków na ten temat jest niewielka, a entuzjazm młodych ludzi ogromny, uznano, że warto realizować potrzeby edukacyjne także w tym zakresie. W kampanię edukacyjną włączyły się nauczycielki: pani mgr Justyna Krzoska oraz pani mgr Dorota Bargieł-Kurowska.

„Nowe narkotyki, dopalacze – zagrożeniem dla współczesnej młodzieży”

W czwartek 10 grudnia 2015 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Samorządów Szkolnych Szkół Technicznych i Zawodowych miasta Tarnowa w ramach VI Forum dyskusyjnego: „NOWE NARKOTYKI, DOPALACZE – ZAGROŻENIEM DLA WSPÓŁCZESNEJ MŁODZIEŻY”
Na zaproszenie odpowiedziały zaprzyjaźnione z nami szkoły: Zespół Szkół Budowlanych. Zespół Szkół Ekonomiczno – Ogrodniczych, Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych, Zespół Szkół Techniczno – Zawodowych, Zespół Szkół Technicznych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

17.11.2015 r. reprezentacja dziewcząt w piłce siatkowej rozpoczęła rozgrywki o Mistrzostwo Tarnowa w ramach Licealiady. Po wyrównanej walce dziewczyny zakwalifikowały się do dalszej fazy rozgrywek.
9.12.2015 r. w hali TOSiRu przy ulicy Krupniczej w Tarnowie rozpoczęły zawody finałowe. W naszej grupie grało I LO i III LO. Po wyrównanej walce przegrywając z III LO dwoma punktami ostatecznie reprezentacja ZSEG zajęła V miejsce w rozgrywkach.

W dniu 9 grudnia 2015 odbyła się VIII edycja Szkolnego Konkurs ze Znajomości  Alfabetu Języka Rosyjskiego «АЛФАВИТ МЫ УЖЕ ЗНАЕМ».
Konkurs miał miejsce w sali nr 14 w godzinach od 7.50 do 8.40. W konkursie wzięli udział uczniowie   z klasy I DH – grupa technik handlowiec (12 osób).
Zwycięzcami zostali:
I miejsce – Anna Krzemień, I DH (61 pkt.)
II miejsce – Weronika Kusior, I DH (56 pkt.)
III miejsce – Patrycja Szpala, I DH (53 pkt.)
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali okolicznościowe dyplomy.
Gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję za rok.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Małgorzata Bystrowska

Po pracowitym listopadzie i początku grudnia przyszedł czas na finał akcji „Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy’2015”. W dniach 3 – 4 grudnia delegacja z Tarnowa uczestniczyła w wyjeździe na Ukrainę. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Patrycja Juszkiewicz, Katarzyna Kot, Barbara Panek i Anita Żurek, a także pp. prof. Maria Drewecka i Małgorzata Skrabacz. Rolę przewodnika całej 25-osobowej grupy, w której znaleźli się przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich o. Tarnów, VII LO, Gminy Tarnów, Starostwa Powiatowego oraz SP nr 9 w Tarnowie, pełniła pani Bogusława Romaniewska, wiceprezes TMLiKPW. Pogoda nam sprzyjała. Granicę przekroczyliśmy bardzo szybko, ze zdumieniem przyglądając się tłumowi pieszych czekających na przejście na polską stronę… Pierwszy nasz przystanek miał miejsce w Mościskach, gdzie wraz z tutejszym księdzem katechetą pomodliliśmy się i złożyliśmy kwiaty na grobach polskich żołnierzy, którzy polegli w tych okolicach w czasie wojny obronnej we wrześniu 1939 r. Ostatnio zgromadzono ich szczątki, by pochować je uroczyście właśnie w kwaterze na tutejszym cmentarzu… Cmentarzu, gdzie niewiele jest już nagrobków, stare mogiły pozapadały się w ziemię, porosła je trawa.

W dniu 4 grudnia 2015 odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, zorganizowany przez p. Pawła Wojewodę oraz p. Annę Srebro z okazji Święta Szkoły.
Konkurs miał miejsce w sali 208 w godzinach od 7.50 do 9.25. W konkursie wzięły udział uczennice z klas I TD, II TN, II TE, III TM oraz III TE. Konkurs miał formę
pytań ustnych sprawdzających wiedze o kulturze krajów anglojęzycznych.
Zwycięzcami zostali:
1 miejsce – Karolina Tyrcha, III TM (20 pkt.)
2 miejsce – Sylwia Niklarz, II TE (19 pkt.)
3 miejsce – Justyna Stoszko, III TE (16 pkt.)
Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez wydawnictwa Macmillan oraz dyplomy.
Gratulujemy i zapraszamy na kolejna edycję za rok.

Organizatorzy

Młodzież naszej szkoły już 13 raz (nieprzerwanie od 2003 r.) w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia zorganizowała akcję charytatywną na rzecz Domu Samotnej Matki w Tarnowie. Dary zebrane w listopadzie - 3 grudnia 2015 r. zostały przekazane przez przedstawicieli z klasy III EH z wychowawcą podczas wizyty w Domu Samotnej Matki. Zebrane produkty są cenną pomocą w prowadzeniu Domu.
Wszystkim osobom lub klasom, które włączyły się do naszej akcji, w imieniu dzieci i matek z Domu Samotnej Matki w Tarnowie serdecznie dziękujemy!

Uczniowie klasy III EH z wychowawcą

We wtorek, 1 grudnia w godzinach popołudniowych na świetlicy szkolnej ZSEG zapanował wielki ruch. Oto bowiem pomocnicy świętego Mikołaja, pracujący w pocie czoła już od połowy listopada (zbierając dary w centrach handlowych MAX i ZENIT, a także przyjmując dary przekazane przez poszczególne klasy w naszej szkole) zgromadzili tu wszystkie zebrane artykuły, aby zapakować mikołajkowe prezenty. Wśród artykułów do paczek znalazły się towary żywnościowe (makaron, herbata, ryż/kasza, mąka/cukier, konserwy mięsne, pasztet, płatki do mleka, barszcz czerwony, galaretka/kisiel/budyń, krem czekoladowy, olej), słodycze (ciastka, cukierki, czekolady, batoniki i wafelki czekoladowe, mentos, guma do żucia, lizaki) oraz artykuły do świątecznych wypieków (kakao, rodzynki). W każdej paczce znalazła się także sympatyczna maskotka. 

Dzięki uprzejmości Dyrekcji Gimnazjum nr 11 im. Romana Bransteattera oraz nauczyciela historii poyższej szkoły Renaty Gomoła od 2 grudnia 2015 roku w głównym holu naszej szkoły możemy oglądać bardzo ciekawą wystawę: Tarnów w latach 1914-1918 oraz Tarnowianie w Legionach Józefa Piłsudskiego.

Na trzech planszach znajdziemy zdjęcia z Tarnowa, którego już nie ma... oraz poczujemy trwogę chwil wojennej zawieruchy w Tarnowie w latach 1914-1918.

"Współczesna miłość do Ojczyzny zakłada pamięć o przeszłości połączoną z twórczym myśleniem o przyszłości Polski i Polaków." 

J. Parys, P. Juśko (red.), Jak mądrze kochać Ojczyznę. Jak dziś rozumieć patriotyzm. Pamiętnik projektu edukacyjnego, Tarnów 2014, s. 27.

2 grudnia o godzinie 9:00 w Sali Lustrzanej w obecności pana prezydenta Romana Ciepieli odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjno-patriotycznego „Drogi Tarnowian do niepodległości” w związku z 3-letnim przygotowaniem do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Nasza szkoła została wyróżniona drugim miejscem w kategorii szkół ponadgimanzjalnych.

Józef Parys
nauczyciel historii

W dniu 1 grudnia 2015 r. klasa 1DH wzięła  udział w warsztatach dotyczących ideologii oraz produktów Fair Trade, w ramach projektu edukacyjnego „Sprawiedliwi, aktywni, świadomi”.  Warsztaty poprowadził Pan Kamil Czepiel - Trener Edukacji Ekologicznej (z Ośrodka  Działań Ekologicznych "Źródła" o/Kraków).
Zdjęcia

W ZSEG 12 grudnia 2014 r. odbyły się dodatkowe zajęcia – sporządzanie potraw wigilijnych , wypieków i nakrywanie stołów wigilijnych. W tych zajęciach uczestniczyła młodzież z klas IIzc, I TZ, IITD, IITT
http://zseg.vs01.intershock.pl/sporzadzanie-potraw-wigilijnych/

Dnia 16 grudnia 2014 r. w Sali Lustrzanej w Tarnowie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Otrzymanie takiego stypendium jest wielkim wyróżnieniem dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Należy przypomnieć, że Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się tylko jednemu uczniowi danej szkoły, której ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości. Kandydat powinien otrzymać promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazywać szczególne uzdolnienia, w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych, co najmniej dobre.

Zakończyły się warsztaty rozpoczynające kolejny sezon Tarnowskiej Ligi Debatanckiej. Uczniowie Roksana Marzec, Justyna Piątek , Karolina Gąsiorek, Katarzyna Czosnyka, Monika Wolska, Justyna Stoszko, Karolina Kloch, Katarzyna Kłusek, Karolna Bryg, Jolanta Potępa,  Magdalena Warzecha, Rafał Sury, Robert Przybysz, Rafał Okaz, Dawid Sadko będą reprezentować naszą szkołę. Pierwszy pojedynek  odbędzie się 18. 12.2014 w Pałacu Młodzieży w Tarnowie.
Opiekunowie Anna Gąsior, Anna Pojedyniec

Zdjęcia

12 grudnia 2014 roku roku odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu ze znajomości liter alfabetu języka rosyjskiego - АЛФАВИТ МЫ УЖЕ ЗНАЕМ VII.
W konkursie wzięło udział 7 uczennic klasy I technikum handlowego. W ciągu 45 minut uczennice rozwiązywały otwarte i zamknięte zadania, w których miały wykazać się znajomością liter pisanych i drukowanych alfabetu rosyjskiego, kolejności liter w alfabecie rosyjskim oraz znajomością podstawowych konstrukcji językowych.
W konkursie zwyciężyli:
Beata Bieś – I miejsce, klasa IGH 59 pkt/max.64 pkt.
Monika Niemiec – II miejsce, klasa IGH 55,25 pkt/max.64 pkt.
Angelika Czosnyka – III miejsce, klasa IGH 49,75 pkt/max.64 pkt.
Zwycięzcom trzech najlepszych miejsc zostały wręczone dyplomy oraz nagrody książkowe.
Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Młodzież naszej szkoły już 12 raz (nieprzerwanie od 2003 r.) w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia zorganizowała akcję charytatywną na rzecz Domu Samotnej Matki w Tarnowie.  Dom Samotnej Matki swoją pomocą obejmuje kobiety, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i nie mogą samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie. Wszelką pomoc znajdą w nim kobiety spodziewające się dziecka jak również takie, które na skutek przemocy w rodzinie nie mogą przebywać we własnym domu. Miejsce to zapewnia bezpieczeństwo i pozwala na nowo wyznaczyć sobie wartości i cele w życiu. Samotne matki z dziećmi zostają otoczone szeroką kompleksową opieką.

ObrazJuż po raz trzynasty w ZSEG przeprowadzona została akcja charytatywna „Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy”, której głównym organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o. w Tarnowie.

Do etapu wojewódzkiego Konkursu ZUS pn."Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" organizowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie zakwalifikowano 3 uczennice z naszej szkoły: Jakubek Agnieszka z kl. I TE, Sitko Natalia z kl. I TE i Janik Aneta z kl. III EH.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej owocnej rywalizacji w II etapie Konkursu.

XI Edycja Małopolskiego Konkursu „Stół pięknie nakryty – fantazje serowe z Unii Europejskiej na polskim stole” odbył się w dniu 22 listopada 2014 roku.
Udział wzięły uczennice z klasy IV TK Małgorzata Wesołowska i z IV DG Małgorzata Kras.
Za stół zostaliśmy wyróżnieni i otrzymaliśmy nagrodę w postaci syfonu do bitej śmietany, ufundowaną przez firmę MAKRO.
Ogólnie w konkursie zdobyliśmy IV miejsce.

Stół oznaczony nr 1 oraz drink z numerem 61 to prace naszych uczennic.

Gratulujemy!

Galeria zdjęć

Konkurs odbył się 29.11.2014 w Ciężkowicach. Udział wzięło 4 szkoły:

ZSOiZ Ciężkowice
ZSZ Pustków
ZSP nr 2 Brzesko oraz
ZSEG Tarnów.

http://zseg.vs01.intershock.pl/smaki-dziczyzny/

Grudzień to czas, w którym szczególnie często łamane są nasze prawa jako konsumentów. Jak możemy dochodzić swoich praw z tytułu gwarancji? Czy i w jakim terminie możemy zwrócić zakupiony towar? Jak reklamować zakupiony towar? Jakie prawa przysługują konsumentom przy sprzedaży pośredniej i bezpośredniej? Na te i na wiele innych pytań uczniowie klas III EH oraz 4 HM mogli uzyskać wyczerpujące odpowiedzi w trakcie spotkania z p. Krzysztofem Podgórskim, który pełni funkcję Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta, które odbyło się dnia 12 grudnia 2013 roku.

W dniach 29.11, 2.12 oraz 5.12.2013 r. uczniowie z klasy I EH przeprowadzili kiermasz kartek i ozdób bożonarodzeniowych przygotowanych przez młodzież i nauczycieli naszej szkoły. Dochód z kiermaszu przeznaczono na zakup artykułów spożywczych oraz środków czystości dla dzieci i matek z Domu Samotnej Matki w Tarnowie. Dom Samotnej Matki swoją pomocą obejmuje kobiety, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i nie mogą samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie. Wszelką pomoc znajdują w nim kobiety spodziewające się dziecka jak również takie, które na skutek przemocy w rodzinie nie mogą przebywać we własnym domu. Miejsce to zapewnia bezpieczeństwo i pozwala na nowo wyznaczyć sobie wartości i cele w życiu. Samotne matki z dziećmi zostają tutaj otoczone szeroką kompleksową opieką.
Młodzież naszej szkoły już 11 raz (od 2003r.) w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia odwiedza podopieczne DSM, przekazując mikołajkowo-świąteczne prezenty. Zakupione z tegorocznej zbiórki artykuły zostały przekazane przez młodzież z klasy I EH z wychowawcą podczas wizyty w Domu Samotnej Matki w dniu 12.12.2013 r.

GALERIA

W dniu 11 grudnia 2013 roku gościliśmy w naszej szkole Pana Marcina Dąbrowskiego – dyrektora oddziału Domu Inwestycyjnego „XELION”. W swojej prelekcji na temat:  „Jak inwestować na giełdzie papierów wartościowych?” przybliżył on trudną problematykę rynku kapitałowego. W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele oraz duża grupa młodzieży Technikum Ekonomicznego, zainteresowana tą tematyką . Wiele osób spośród nich próbuje swoich sił w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej a także pracuje w Szkolnym Biurze Maklerskim. Spotkanie zorganizowała opiekunka Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych - Pani mgr Marzena Malec-Witek.

W dniach 7, 14 i 21 grudnia w DH Zenit i CH Max odbywa się akcja świątecznej pomocy dla bezdomnych zwierząt. Jako wolontariuszki karmę dla psów i kotów pomagają zbierać uczennice z klas II TT, I zk i I zc. Akcja odbywa się pod patronatem tarnowskiej Fundacji Zmieńmy Świat. W dniu 7 grudnia uzbierano 639 zł i 130 kg karmy. Opiekunem i wolontariuszem Fundacji  jest p. Beata Nowak.

Galeria

Boże Narodzenie to czas, kiedy więcej myślimy o innych, a pomoc dla nich nabiera głębszego wymiaru. Tak właśnie dzieje się w ZSEG, gdzie na przełomie listopada i grudnia odbywają się liczne akcje charytatywne. Dwunasty już raz przeprowadzona została akcja Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy, w ramach której, dzięki współpracy całej społeczności szkoły oraz hojności tarnowian ofiarujących artykuły żywnościowe w centrach handlowych, przygotowanych zostało 120 paczek mikołajkowych, zawierających maskotki, słodycze, artykuły papiernicze i żywnościowe, dzięki którym święta Bożego Narodzenia dla naszych rodaków na Wschodzie będą bardziej radosne.


Dzięki staraniom całej społeczności naszej szkoły akacja charytatywna, organizowana po już po raz dwunasty, została szczęśliwie sfinalizowana. 120 paczek przygotowanych w ZSEG dotarło do dzieci z polskich rodzin na Ukrainie. W wyjeździe uczestniczyła pięcioosobowa reprezentacja ZSEG -  uczennice z klasy I TM Natalia Bobka, I TZ Magdalena Kloch, II TD Kamila Sowa i Sylwia Wróbel, III TK Magdalena Główka, nad którymi opiekę sprawowały p. Maria Drewecka i p. Małgorzata Bystrowska. 
Natalia Bobka z klasy I TM tak opowiada o swoich wrażeniach związanych z wyjazdem:

W II semestrze uczniowie ZSEG mogą uczestniczyć w kolejnych formach wsparcia EFS czyli bezpłatnych  kursach zawodowych realizowanych w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”.

Szczegóły

W dniu 4 grudnia 2013, z okazji Święta Szkoły, odbył się Konkurs Wiedzy o Historii i Kulturze Krajów Anglojęzycznych, zorganizowany przez nauczycieli języka angielskiego: Pawła Wojewodę oraz Annę Srebro. Konkurs miał miejsce w sali 208 w godzinach od 11.15 do 12.50. W konkursie wzięło udział 11 uczniów z klas I, II, i III (według listy) wyłonionych w pisemnych eliminacjach. Każdy z uczestników miał za zadanie odpowiedzieć na 10 pytań z wiedzy o historii i kulturze krajów anglojęzycznych – pytania miały postać ustną (zadawane przez prowadzących) lub multimedialną (prezentacja Power Point). Po serii 10 pytań i dogrywce wyłoniono zwycięzców:
1 miejsce – Dorota Mondel,  kl. 2 TE (19 pkt)
2 miejsce – Martyna Wójtowicz, kl. 2 TM (18 pkt.)
3 miejsce – Kinga Grajdura, kl. 3 TM (17 pkt.)
4 miejsce – Klaudia Kaczor, kl. 2 TM (16 pkt.)
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Wydawnictwo Macmillan oraz dyplomy a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia również ufundowane przez Wydawnictwo Macmillan. W roli publiczności wystąpiły klasy 2 TM oraz 1 TE.

W dniu 29 listopada 2013r w klasie II Technikum Ekonomicznego w ramach cyklicznych spotkań z przedsiębiorcami, o swoim „psim” biznesie opowiedziała  p. Gabrysia Wantuch. Na spotkanie przybyła ze swoim psem o imieniu Iwa rasy border collie.
W ramach spotkania opowiedziała, jak hobby może przerodzić się w dobrze prosperujący biznes, na przykładzie „psiego” rynku. Uczniowie, dowiedzieli się że "psi biznes" to nie rozmnażanie i handel szczeniakami!, a handel artykułami dla psów. Na rynku powstają  firmy, które zajmują się produkcją i szyciem akcesoriów dla psów tj. smyczy, obróżek, ubranek, zabawek itp. Mowa była również o potędze reklamy w sprzedaży psich produktów, o funpage'ach na portalach społecznościowych, kanałach na Youtube!

W dniu 6 grudnia 2012r. odbył się w naszej szkole I etap edukacyjnyXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu z Zakresu Rachunkowości pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Podkarpacki. W konkursie uczestniczyło 58 naszych uczniów z klas czwartych i trzecich technikum kształcących się w zawodzie technik ekonomista.

Na tym etapie konkursu sprawdzana była wiedza i umiejętności z zakresu standardów egzaminacyjnych z rachunkowości. Zwycięzcą tego etapu został FILIP MAŚLANKA Z KLASY IV TE. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszych zmaganiach konkursowych.

W dniu 7 listopada 2012 r. odbyły się na terenie całego kraju zawody I stopnia (szkolne) XXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej pod hasłem „nierównowaga w gospodarce. Przyczyny i skutki”. W zawodach uczestniczyło 14250 uczniów z 860 szkółponadgimnazjalnych w Polsce. W naszej szkole do zmagań konkursowych przystąpiło 8 uczniów z kl.4TE, 4EK. Rywalizacja była duża, ponieważ oprócz poszerzenia wiedzy, możliwości uzyskania cennych nagród uczniowie walczyli także o uprawnienie do zwolnienia z części teoretycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Z przyjemnością informujemy że ten etap zakończył się sukcesem dla naszych uczennic AGNIESZKI KAWA I MONIKI IWANIEC Z KLASY IV TECHNIKUM EKONOMICZNEGO, które zakwalifikowały się do zawodów II stopnia (okręgowych)

Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w zawodach okręgowych i dostania się do finału.

Święty Mikołaj nie zawiódł polskich dzieci z Kresów

Święty Mikołaj i w tym roku nie rozczarował dzieci z polskich rodzin na Ukrainie. Ma bowiem w Tarnowie sprawdzonych pomocników, wśród których są także uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych, którzy włączyli się do akcji charytatywnej Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy już po raz jedenasty.

Szanowni Państwo,

wszystkie osoby, które zainteresowane są nabyciem "Księgi Jubileuszowej - 100 lat tradycji", informujemy, że istnieje możliwość zakupu w sekretariacie szkoły. Koszt jednego egzemplarza to  30 zł.

Jubileusz 100 lat tradycji Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych szkoły to czas spotkania przyjaciół, wielu pokoleń nauczycieli i uczniów, dla których właśnie ta szkoła była miejscem szczególnie ważnym, dlatego chcieli przeżywać razem ten czas pamięci i wdzięczności, który nie pozwala zapomnieć doznanego dobra, przyjaźni, wspólnie spędzonych lat nauki i pracy.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie i zechcieli razem z nami świętować ten piękny i szczególny Jubileusz. Wyrażamy wdzięczność za przybycie na uroczystość Małopolskiemu Kuratorowi Oświaty Panu Aleksandrowi Palczewskiemu, Pani Wiceprezydent Miasta Tarnowa Krystynie Latale, Księdzu Biskupowi Władysławowi Bobowskiemu, który był kiedyś nauczycielem katechetą w naszej szkole, Pani Dyrektor Tarnowskiej Delagatury Kuratorium Oświaty w Krakowie Urszuli Blicharz, Pani Dyrektor Wydziału Edukacji Miasta Tarnowa Bogumile Porębskiej oraz wszystkim przybyłym gościom - według pełnionych urzędów i godności. Dziękujemy także przybyłym na uroczystości dyrektorom innych tarnowskich szkół, których obecność była świadectwem tak cennej dla nas wszystkich współpracy w dziele wychowania i kształcenia młodzieży.

Dziękujemy przede wszystkim nauczycielom i uczniom, tym, dla których szkoła to już część życiowej historii i tym, dla których jest to teraźniejsza codzienność. Wierzymy, że w czasie tego szczególnego spotkania podczas Jubileuszu swojej Szkoły, odnaleźli Państwo tych wszystkich, których chcieliście odnaleźć, że znów, choć na parę chwil, pojawiło się wzruszenie, refleksja i radość „bycia uczniem”, „bycia nauczycielem” naszej Szkoły.

Zdjęcia z wydarzenia, można zobaczyć w naszej galerii.


Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie ma zaszczyt zaprosić do uczestnictwa w obchodach 100-lecia istnienia naszej Szkoły, które odbędą się 1 grudnia 2011 roku.


Od 10 lat Zespół Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Tarnowie organizuje pomoc charytatywną dla polskich rodzin na Ukrainie, włączając się w akcję Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy, przeprowadzaną przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich, VII Liceum Ogólnokształcące i Gminę Tarnów. Dopiero co zakończyły się uroczyste obchody stulecia Szkoły, a już zakrzątnięto się, by sfinalizować mikołajkową pomoc.

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ REALIZOWANYCH W NASZEJ SZKOLE

W RAMACH PROJETU

Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce.

W pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego uczniowie ZSEG uczestniczyli w różnych formach wsparcia w ramach projektu Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce.


W dniu 19.11.11 w  Zespole Szkół Ekonomiczno –Gastronomicznych w Tarnowie  odbył się ósmy konkurs  szkół gastronomicznych ,,Na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz’’.

Już po raz dziesiąty w Zespole Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych przeprowadzona została akcja „Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy”. Włączyła się w jej przygotowanie niemal cała społeczność szkolna. Wiele klas zakupiło towary do paczek, a uczniowie klas gastronomicznych pod kierunkiem nauczycieli zawodu upiekli wspaniałe ciasta na kiermasz. Oryginalne ozdoby i kartki świąteczne wykonała utalentowana plastycznie młodzież. Reprezentanci klas IEK, II EK, II TG, IIITE, IVTL przeprowadzili w dniach 18, 19, 20 i 25, 26, 27 listopada zbiórkę artykułów spożywczych i pieniędzy, dziękując klientom Domu Handlowego ZENIT za hojność i każdy dar serca. Ze zgromadzonych środków spakowanych zostało 50 paczek, które zawierały przybory szkolne, maskotki, słodycze i artykuły spożywcze.

"Christmas time" - klika(naście) dni przed świętami już słychać w radiu, sklepowych głośnikach i autobusach. Ten świąteczny nastrój zawitał w poniedziałkowe popołudnie również do naszej szkoły.

O kilku lat corocznie tuż przed świętami uczniowie wspólnie z pedagogami przygotowują spotkanie wigilijne dla uczniów i pracowników szkoły.

Dnia 16 grudnia 2009 klasa 3 TL wraz z s. Agnieszką poszła do Domu Dziennego pobytu dla osób starszych w Tarnowie, przy ulicy PCK z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Klasa przygotowała krótki program w czasie którego pokazała jaka jest rola Aniołów w życiu człowieka, a następnie każdy uczeń podarował swego anioła wykonanego z ciasta starszym osobom.

Na zakończenie uczniowie zaśpiewali kolędę „Cicha noc” po łacinie i po polsku.

To był taki drobny gest…ale sprawił ogromną radość i ciepło w sercu… i to jest najważniejsze, by dać ludziom trochę takiej prostej miłości bez wygórowanych słów czy gestów.

 

W szkolnym konkursie plastycznym, zorganizowanym z okazji Święta Szkoły,  p.t. "Moje inspiracje postacią Józefa Piłsudskiego"

I miejsce zajęła Agnieszka Sikora - uczennica kl. I TE

II miejsce zajęła Justyna Pabian - uczennica kl. IV TD

III miejsce zajęła Marzena Teper - uczennica kl. III TE

Jury konkursu - w składzie: mgr M. Marszalska, mgr M. Szuba, mgr A. Linard - wyróżniło prace: Bogusławy Bryl z kl. I TD oraz Mateusza Pinasa z kl. IV TD.

 

W szkolnym konkursie dal kals pierwszych: "Józef Piłsudski - życie i działalność", polegającym na przygotowaniu prezentacji multimedialnej na temat życia i działalności patrona szkoły, zwyciężył zespół z klasy I TK w składzie: Tomasz Marcinek, Katarzyna Kasztgelewicz oraz Katarzyna Świnionoga.

Jury konkursu - w składzie: mgr M. Marszalska, mgr M. Szuba, mgr P. Stanek, mgr M. Bąk - wyróżniło również prezentację przygotowaną przez uczniów klasy I TM w składzie: Karolina Łabno, Ewelina gancarz, Irena Maślanka.

 

Gratulujemy laureatom, dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursów za udział.

Znów pracowity był listopad i grudzień w ZSEG, gdzie po raz kolejny młodzież pod kierunkiem pedagogów przeprowadziła akcję Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy. Zbiórki w poszczególnych klasach, zbiórka darów w Domu Handlowym Zenit, zakupy, pakowanie paczek. Właściwie wszystko poszło gładko, mamy już przecież kilkuletnie doświadczenie w tym zakresie.

Szkolna Giełda Papierów Wartościowych jest symulacyjną giełdą papierów wartościowych. Oznacza to, że na SGPW prowadzi się symulację obrotu papierami wartościowymi. Działalność ta polega na tym, że grupa osób zwanych Inwestorami składa w Szkolnym Biurze Maklerskim (SBM) zlecenia na zakup lub sprzedaż papierów wartościowych (walorów), które są realizowane na podstawie wyników sesji Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Inwestorzy obracają fikcyjnymi sumami pieniędzy w związku z tym ich zyski i straty są również fikcyjne. Daje to możliwość nauki inwestowania w papiery wartościowe bez ryzykowania własnych pieniędzy. Gra na SGPW aktywnym inwestorom może dostarczyć również wielu emocjonujących przeżyć.

26 listopada w ZSEG odbyła się wieczornica, upamiętniająca obronę Lwowa. Została ona zorganizowana przez Zarząd Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, na spotkaniu więc obecni byli przede wszystkim licznie przybyli członkowie i sympatycy Towarzystwa. Gościliśmy również przedstawicieli szkół współpracujących z tą organizacją.

Po dobrym ubiegłorocznym przyjęciu przez społeczność uczniowską spektaklu poświęconego refleksji nad polską historią pt.: „Jesienna opowieść”, uczniowie ZSEG pod kierunkiem nauczycieli Pawła Stanka i Anny Gąsior – w ramach Szkolnej Sceny Teatralnej – przygotowali spektakl oparty na II cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza. „Dziady” w adaptacji uczniów i nauczycieli ZSEG łączą w sobie elementy dziewiętnastowiecznego misterium i współczesnego ujęcia problematyki dramatu. To z jednej strony metafizyczne przedstawienie, przeniknięte atmosferą niepokoju i tajemnicy, pokazujące pytania o dobro i zło, z drugiej zaś niosące elementy lekkiego żartu z romantycznej konwencji.