slajd2019

A A A

W dniu 22.02.2017 r. odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Anny Beaty Bohdziewicz pt: „Fotodziennik i inne zdjęcia”.

Anna Beata Bohdziewicz - fotografka niezależna, kuratorka wystaw i autorka tekstów o fotografii, fotografując, tworzy z drobnych zdarzeń, wybranych fragmentów rzeczywistości, obrazy sytuujące się między prywatnością, a uniwersalizmem.
W swojej wieloletniej twórczości, nieprzerwanie wierna jest swemu credo „(…)fotografuję tak jak chcę. Nie robię zdjęć na zamówienie, robię je dla przyszłości, dla Historii, dla Was, ale przede wszystkim dla siebie, ciągle głównie dla siebie samej(…)”. Jej najsłynniejszym cyklem fotograficznym jest „Fotodziennik”, realizowany od 1982 roku do dziś. Są to setki początkowo czarno-białych, a od 1999 roku barwnych, zdjęć na białym tle, z odręcznie napisanym komentarzem. Jest to prywatny zapis codzienności, szarej i smutnej w okresie PRL-u, bardziej zróżnicowanej i dynamicznej po 1989 roku. „Fotodziennik” prezentowano w mieszkaniach prywatnych i na niezależnych wystawach. Pokazywany bywał także w galeriach oficjalnych, po raz pierwszy w 1983 roku w galerii krakowskiego oddziału ZPAF. Tematem przewodnim cyklu w roku 2006 stały się zwierzęta. W tym samym czasie artystka rozpoczęła nowy cykl zależny „Prywatna telewizja” – są to fotografie ekranu telewizyjnego opatrzone komentarzem pojawiającym się w pasku na dole. Pokazywane byty w 2007 roku na wystawie jubileuszowej 30-lecia Małej Galerii ZPAF w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Reakcją na rzeczywistość jest cykl „Piękni i szczęśliwi” - wykadrowane twarze modeli uśmiechających się z billboardów reklamowych. 

Wystawa czynna do 25 marca 2017 r.
ZOBACZ ZDJĘCIA

Opiekun Koła Fotograficznego
Barbara Truty